Zamknij

Czyszczenie srebra jeszcze nigdy nie było tak proste! Oto skuteczne domowe sposoby

23.04.2020 15:58

Na pewno zastanawialiście się chociaż raz, czy istnieją domowe i przede wszystkim skuteczne sposoby na czyszczenie srebra. Jak i czym czyścić srebro w domu? Spieszymy z podpowiedzią.

Czyszczenie srebra
fot. Shutterstock

Upływający czas niestety nie jest zbyt korzystny dla srebra. Materiał ten z czasem czernieje - bez względu na to, jak bardzo będziemy o niego dbali. Na szczęście istnieją domowe sposoby na czyszczenie srebra, które przede wszystkim nie wymagają dużych nakładów pieniężnych, a poza tym działają!

Jak wykonać domowe czyszczenie srebra i co nam się przyda do tej czynności?

Czyszczenie srebra - czym czyścić srebro w domu

Domowe czyszczenie srebra wcale nie jest trudne! W dodatku najczęściej opiera się na produktach, które mamy w swojej kuchni. Co możemy wykorzystać, aby wyczyścić srebro w domu? Najpopularniejsze są soda, cola albo zwykła sól!

Jak wykonać czyszczenie srebra przy użyciu tych rzeczy? To nic skomplikowane. Wymaga jedynie odrobinę cierpliwości i będziesz mógł cieszyć się srebrem, które będzie wyglądało jak nowe!

Czyszczenie srebra - domowe sposoby

Jak się zabrać za czyszczenie srebra w domu? Na szczęście nie musisz zaopatrywać się w sklepach w żadne specjalistyczne środki, które pomogą ci wyczyścić ulubioną biżuterię, sztućce czy tacę. Wystarczy, że przygotuje sobie sól lub sodę oczyszczoną, cytrynę i mydło, które zapewne masz w domu.

1. Sól lub soda oczyszczona

Najpopularniejszym sposobem jest czyszczenie srebra właśnie za pomocą tych składników. Przygotuj sobie naczynie, które najpierw wyłożysz folią aluminiową, a następnie zalejesz do połowy ciepłą wodą. W tej wodzie rozpuść 5 łyżeczek soli lub wymieszaną wcześniej sodę z sokiem z cytryny i mydłem. Następnie umieść w tak przygotowanej "kąpieli" srebrną rzecz, którą chcesz wyczyścić. I pozostaw na 30 minut. Pamiętaj, że w takiej mieszance nie powinno się czyścić jednocześnie zbyt wielu rzeczy. Lepiej robić to pojedynczo, wtedy efekt będzie bardzo zadowalający.

2. Cola lub spirytus

Ten popularny napój sprawdzi się nie tylko, jako coś do popicia dla nas. To także środek, za pomocą którego wyczyścisz srebro! Sprawdzi się on głównie w przypadku srebrnej biżuterii. Wystarczy, że włożysz do miseczki biżuterię do czyszczenia, a następnie zalejesz ją colą lub spirytusem. Niestety w tym przypadku na efekty trzeba poczekać nawet kilkanaście godzin. Po tym czasie wyjmujemy biżuterię i opłukujemy wodą.

3. Pasta do zębów

Ten sposób pewnie jest wam znany. Wystarczy przygotować pastę do zębów i szmatkę - najlepiej z bawełny. Pamiętaj jednak, aby zwrócić uwagę, czy twoja pasta do zębów nie jest wybielająca - co ciekawe, taka się NIE nadaje do czyszczenia srebra. Każdą inną pocieraj srebro za pomocą szmatki, aż osiagniesz pożądany efekt. Ta metoda ma minus w postaci takiej, że musisz się przy niej napracować, a samo późniejsze zmycie pasty ze srebra wcale nie jest łatwe.

4. Kwaśne mleko

Brzmi kontrowersyjnie, ale działa. Wystarczy, że przygotujesz pojemnik, w którym umieścisz sczerniałe srebro. Zalej je kwaśnym mlekiem i pozostaw na 30 minut. Po tym czasie całosć opłucz.

Jak widzisz liczba domowych sposobów na czyszczenie srebra jest pokaźna. Nie oznacza to jednak, że poradzą sobie one z trudniejszymi przypadkami - np. z przedmiotami, których nie czyściliśmy regularnie. Wówczas powinieneś udać się do sklepu i zainwestować w specjalne środki do czyszczenia srebra.

Aby tak naprawdę jednak uniknąć konieczności czyszczenia srebra za pomocą domowych sposobów, warto zadbać o to, aby regularnie je odświeżać. Wówczas nie zdąży zrobić się czarne. 

loader

Tak mieszkają Anna i Robert Lewandowscy. Te wnętrza robią wrażenie!