Zamknij

Czyszczenie mosiądzu – skuteczne domowe sposoby

28.06.2021
Aktualizacja: 28.06.2021 07:14

Coca-cola, soda czy sok z cytryny to tylko niektóre domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu. Przeczytaj, w jakie sposób możesz wyczyścić mosiądz i sprawić, by ozdoby w twoim domu odzyskały dawny blask.

Czyszczenie mosiądzu – skuteczne domowe sposoby
fot. Shutterstock

Naczynia, monety, ozdobne klamki, ramy obrazów, meble czy bibeloty z mosiądzu są pięknym ozdobami naszego domu. Niestety mosiężne przedmioty z czasem pokrywają się nieestetycznym nalotem, który odbiera im blask i sprawia, że nie wyglądają już tak atrakcyjnie. Istnieją jednak na to skuteczne sposoby. Sprawdź, jak wyczyścić mosiądz, by znów wyglądał jak nowy.

Dlaczego mosiądz śniedzieje?

Mosiądz to stop miedzi i cynku, Może także zawierać dodatki innych metali takich jak: ołów, glin, cyna, mangan, żelazo, chrom oraz krzem. To jednak dwa główne pierwiastki nadają mu piękny kolor, który często nazywany jest starym złotem. Jego odcień zależy od proporcji, w jakich cynk i miedź zostały ze sobą połączone. Mosiądz ma bardzo dobre właściwości odlewnicze – jest plastyczny, dlatego wykonuje się z niego różne przedmioty – ozdoby, biżuterię, misy, ramy obrazów. Niestety jest też podatny na śniedzienie. Śniedź, inaczej patyna czy grynszpan szlachetny, czyli zielonkawy nalot to naturalny produkt utleniania się mosiądzu wskutek działania na niego czynników atmosferycznych. Choć dla niektórych przedmioty pokryte patyną mają swój urok, to większość osób chce jednak, by ich mosiężne ozdoby znów odzyskały dawny blask. Na szczęście da się to zrobić. Oto kilka skutecznych sposobów na czyszczenie mosiądzu.

Zobacz także: Chcesz usunąć rysy z parkietu? Oto najlepsze domowe metody

Czyszczenie mosiądzu sodą

Soda to niezbędna substancja w każdej kuchni. Sprawdza się nie tylko w gotowaniu i przygotowaniu potraw, ale także czyszczeniu różnych przedmiotów w tym tych wykonanych z mosiądzu. Jak wyczyścić mosiężne przedmioty za pomocą sody? Bardzo prosto! Przygotuj roztwór z sody oczyszczonej dodając 50-70 gramów sody na 1 litr gorącej wody. Naczynie o odpowiedniej wielkości wyłóż folią aluminiową, włóż do niego przedmioty, które chcesz wyczyścić i zalej zrobionym wcześniej roztworem. To doskonały sposób na wyczyszczenie drobnych przedmiotów, np. biżuterii czy monet. Większe przedmioty przed czyszczeniem mogą wymagać demontażu. Niewykluczone też, że zabieg trzeba będzie powtórzyć kilkukrotnie.

Zobacz także: Chcesz wyczyścić drewnianą deskę do krojenia? Pomogą ci w tym 2 babcine triki

Czyszczenie mosiądzu kwaskiem cytrynowym

Kwas rozpuszcza rdzę oraz nalot, który pojawia się na metalowych przedmiotach, dlatego idealnie nadaje się do czyszczenia mosiądzu. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Jeśli przedmiot jest w dobrym stanie i chcesz go tylko odświeżyć, przekrój cytrynę na pół, a następnie połówką owocu trzyj przedmiot, który chcesz wyczyścić. Aby wzmocnić efekt, możesz posypać go także solą gruboziarnistą. Tak wykonany „peeling” usunie zabrudzenia z mosiężnych przedmiotów. Jeśli jednak przedmiot potrzebuje gruntownego czyszczenia lub jest duży i nie możesz wyczyścić go, pocierając cytryną, spróbuj drugiego sposobu. Rozpuść 25 gramów kwasku cytrynowego w 3 litrach gorącej wody i zanurz w niej przedmiot na 5 minut. Po tym czasie wyjmij, dokładnie opłucz i wysusz. Podobny efekt przyniesie zanurzenie przedmiotu w coca-coli, która dzięki zawartości kwasu fosforowego ma też właściwości czyszczące.

Zobacz także: Chcesz wyczyścić matę do jogi? Skorzystaj z preparatu domowej roboty

Czyszczenie mosiądzu pastą do zębów

Pasta do zębów nadaje się doskonale nie tylko do dbania o higienę jamy ustnej, lecz także do czyszczenia różnych metali, np. srebra, złota oraz mosiądzu. Grubą warstwę pasty do zębów nanieś na bawełnianą szmatkę lub wacik i pocieraj nim przedmiot tak długo, aż wszystkie zabrudzenia znikną. Gdy przedmiot będzie już lśnił jak nowy, koniecznie dokładnie wytrzyj pozostałości pasty. Pamiętaj, aby do czyszczenia mosiądzu wybrać zwykłą białą pastę bez żadnych dodatków, np. wybielających czy koloryzujących granulek.

Zobacz także: Chcesz wyczyścić okap kuchenny z tłuszczu? Wypróbuj babciny sposób

Czyszczenie mosiądzu a pomocą keczupu

Mosiądz możesz wyczyścić także za pomocą… keczupu. To zaskakujący, ale bardzo skuteczny sposób czyszczenia mosiężnych przedmiotów, zwłaszcza takich z dużymi zabrudzeniami. Nanieś keczup lub sos pomidorowy na cały przedmiot tak, by dokładnie go pokrył. Ostaw na minimum godzinę. Po tym czasie umyj go wodą i starannie wysusz.

Zobacz także: Co jaki czas należy czyścić materac? Sprawdź, czy robisz to z odpowiednią częstotliwością