Czyste okna bez smug - to możliwe! Koniecznie użyj... gliceryny!

24.05.2019
Aktualizacja: 24.05.2019 16:21

Czy słyszałaś o myciu okien za pomocą gliceryny? Ten domowy sposobów na czyste szyby bez smug stosuje coraz więcej gospodyń domowych! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak to zrobić!

Młoda kobieta myje okna.
fot. Shutterstock

Mycie szyb to jedna z najbardziej nielubianych czynności wykonywanych w domu. Istnieją domowe sposoby, które nie tylko skutecznie myją okna i zostawiają je bez smug, ale także zapobiegają przez ich szybkim zabrudzeniem. Wystarczy, że użyjesz do tego…. gliceryny

Zobacz także: Jak wyczyścić przypalony garnek od zewnątrz? Domowe, sprawdzone sposoby

Gliceryna a mycie okien

Aby umyć okna bez smug, zaleca się użyć do tego gliceryny farmaceutycznej. Dodanie tego specyfiku, nie tylko dokładnie umyje okna i zostawi je bez zacieków, ale także zapobiegnie przed osadzaniem się kurzu i brudu. Jak przygotować roztwór z gliceryną?

Wystarczy, że do około 3 litrów czystej wody dodać jedną łyżeczkę gliceryny farmaceutycznej. Kupisz ją w prawie każdej aptece. Przygotowany płyn należy użyć do mycia okien.

Mycie okien z gliceryną

Jeśli masz już przygotowany preparat z gliceryną, możesz rozpocząć mycie okien. Oprócz specjalnego roztworu potrzebujesz także: miękką gąbkę lub bawełnianą ściereczką (najlepiej jeśli ona będzie bez szwów) oraz szmatkę z mikrofibry.

Pamiętaj o tym, że okna myjemy od góry szyby do dołu. Natomiast suszymy w odwrotnym kierunku, czyli z dołu do góry. Jeśli twoje okna są mocno zakurzone, odkurz szyby suchą szmatką. Spryskaj szyby roztworem wody z gliceryną i zacznij je myć bawełnianą ściereczką.

Umyte okna szybko osusz suchą szmatką z mikrofibry. Twoje ruchy na początku powinny być w kierunku pionowym, a następnie poziomym. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się smugi.

Zalety mycia okien z dodatkiem gliceryny

Jedną z największych zalet mycia okien płynem z dodatkiem gliceryny jest to, że są one czyste nie tylko przez chwilę, ale dłuższy czas. W końcu gliceryna zapobiega przed osadzaniem się kurzu i brudu.

Dodatkowo, czyszczenie okien tym sposobem nie wymaga kupowania specjalnych detergentów. Nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale śmiało możesz powiedzieć, że twoje sprzątanie ma aspekt ekologiczny.

Ponadto, ta metoda pozwala na szybkie i skuteczne umycie okien. Wolny czas możesz poświęcić na co, tylko chcesz!

Inne domowe sposoby na mycie okien

Mycie okien wodą z gliceryną to nie jedyny domowy sposobów na tego typu porządki. Czyste okna uzyskamy także za pomocą innych roztworów. Są to:

  • Woda i sok z cytryny (do trzech litrów wody dodaj cztery łyżki soku z cytryny).
  • Woda i ocet (proporcja tych produktów powinna wynosić jeden do dziewięciu).
  • Woda i płyn do mycia naczyń (niewielką ilość płynu dodaj do dwóch litrów wody).
  • Woda i amoniak (połącz jedną szklankę amoniaku z trzema szklankami wody).

Zobacz także: Jak umyć okna dachowe? Sprawdzone sposoby

 

Uważaj na te przedmioty! To skupiska bakterii!