Zamknij

Czym usunąć silikon? Poznaj najlepsze metody na usuwanie silikonu

15.02.2021
Aktualizacja: 15.02.2021 16:30

Silikon to substancja, którą powszechnie znajdziemy w domowej kuchni i łazience. Po latach użytkowania traci swoje właściwości oraz ciemnieje. Czym usunąć silikon?

Jak usunąć silikon?
fot. Shutterstock

Silikon w domu to rzecz powszechna, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Obecny jest w naszych łazienkach do uszczelniania kabin prysznicowych, a także w kuchni w zlewach. Jest niezastąpionym środkiem o właściwościach klejących, który służy do uszczelniania różnego rodzaju instalacji ze względu na swoją elastyczność i trwałość.

Jednak po wielu latach zaczyna czernieć oraz traci szczelność, a przebarwienia, które pojawiają się w postaci czarnych, dobrze widocznych kropek, jeśli nie są zmywane, przekształcają się w całe nieestetyczne linie. Dlatego też silikon powinien być wymieniany. Jak usunąć silikon? Czym usunąć stary silikon? Jaki jest najlepszy preparat do usuwania silikonu?

Zobacz także: Sennik: remont - sprawdź znaczenie snu o remoncie

Czym usunąć silikon, gdy jest świeży?

Usuwanie silikonu nie należy do najłatwiejszych czynności. Jeśli położysz go w nieprawidłowy sposób, musisz szybko dowiedzieć się, czym usunąć silikon, gdy jest jeszcze świeży. Na szczęście wystarczy, że zalejesz go gorącą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Potem tylko trzeba przetrzeć go szmatką. Jeśli zostaną fragmenty silikonu, szybko powtórz tę czynność. Jeśli jednak zdąży już nieco przeschnąć, pozwól mu zeschnąć się całkowicie.

Zobacz także: Czy dom we śnie to zawsze pozytywny znak? Przekonaj się!

Jak usunąć stary silikon?

Usuwanie starego i zaschniętego silikonu będzie o wiele trudniejsze. Postaw przede wszystkim na do dobry preparat do usuwania silikonu oraz kilka narzędzi. Czym rozpuścić silikon? Sięgnij po środek do usuwania silikonu, jaki znajdziesz w sklepie z chemią. Są to z reguły specjalne preparaty żelowe, które mają obojętny, a nawet przyjemny zapach, dzięki czemu nie nabawisz się bólu głowy. Są bardzo skuteczne, jednak powodują matowienie sztucznych powierzchni.

Jak zatem usunąć silikon, aby nie uszkodzić powierzchni? Najlepiej jeśli odpowiednio zabezpieczymy powierzchnię płytek, wanny czy zlewu. Idealna do tego celu będzie taśma malarska, która nie tylko zabezpieczy powierzchnię przed preparatem, ale i nie zniszczy jej w trakcie usuwania. Dla precyzji rozprowadzania preparatu użyj cienkiego pędzelka. Wystarczy odczekać około 15 minut, a następnie usunąć szpachelką rozmiękczony silikon. Co więcej, taki preparat do usuwania silikonu najczęściej ma dołączane specjalne pędzelki. Dzięki nim nie trzeba się zastanawiać czym usunąć silikon.

Zobacz także: Sprzątanie domu to dobry sposób na zabicie czasu. O czym należy pamiętać?

Domowe sposoby na usuwanie silikonu

  • Usuwanie silikonu octem

Okazuje się, że domowy ocet to bardzo dobry rozpuszczalnik do silikonu. Usuwanie silikonu octem jest szybkie i łatwe. Wystarczy nanieść go na silikon i zostawić na kilka, kilkanaście minut, aby jego właściwości zaczęły działać. Jeśli nie wiesz czym wyczyścić silikon, użyj szorstkiej strony gąbki. Aby zwiększyć skuteczność octu, możesz posypać go solą, która wzmocni jego rozpuszczające i żrące właściwości.

  • Usuwanie silikonu acetonem

Jeśli zastanawiasz się jak usunąć stary silikon, zacznij od użycia nożyka do usuwania silikonu i spróbuj zeskrobać silikon z powierzchni. Możesz także wykorzystać nożyk kuchenny. W obu przypadkach musisz szczególnie uważać, aby nie zarysować powierzchni wanny, zlewu lub płytek. Dobry rozpuszczalnik do silikonu to aceton. Nanieśmy ostrożnie aceton na stary silikon i odczekajmy około kwadransa. Po tym czasie jego konsystencja stanie się bardziej miękka. Następnie spróbujmy usunąć go szpachelką. Jeśli nie udało nam się usunąć silikonu za pierwszym razem, powtórzymy całą operację.

  • Usuwanie silikonu tytanem

Jeśli usuwanie silikonu octem lub acetonem nie przyniosło pożądanego efektu i nie wiesz czym usunąć silikon, żeby pozbyć się go raz na zawsze, sięgnij po tytan. Tytan to niezwykle skuteczny preparat do usuwania silikonu. Po jego zastosowaniu silikon staje się czarny i przypomina w konsystencji pastę. Czym zmyć silikon po użyciu tytanu? Wystarczy dobrze zetrzeć wilgotną szmatką. Dobrze jest też zabezpieczyć delikatne powierzchnie, których nie chcemy uszkodzić. Niestety, choć usuwanie silikonu za pomocą tytanu jest niezwykle skuteczne, powinniśmy robić to w dobrze wentylowanych lub wietrzonych pomieszczeniach. W przeciwnym razie narazimy się na mocny ból głowy.