Zamknij

Czerwona herbata nie tylko na odchudzanie. Dlaczego warto ją regularnie pić?

29.05.2020 11:30

Czerwona herbata od wielu lat stosowana jest w medycynie naturalnej. Wspomaga nie tylko odchudzanie, obniża także poziom złego cholesterolu we krwi i zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów.

Czerwona herbata
fot. Shutterstock

Czerwona herbata od wielu lat stosowana jest w medycynie naturalnej. Wspomaga nie tylko odchudzanie, ale także obniża poziom złego cholesterolu we krwi i zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów.

Czerwona herbata, a odchudzanie

W porównaniu do czarnej herbaty, w czerwonej procesy fermentacji zachodzą krócej. Dzięki temu zawiera ona więcej polifenoli i enzymów. Są to właściwości, które wspomagają proces odchudzania. Ułatwiają one trawienie, regulują wydzielanie żółci, dodatkowo przyśpieszają także zamianę tłuszczów w energię.

Czerwona herbata wspomaga trawienie, ale wybieranie jej jako jedyną metodę odchudzania, nie sprawi, że zrzucimy zbędne kilogramy. Napar powinien być traktowany jako dodatek do dobrze dopasowanej diety. Aby zauważyć efekty, zacznij jeść produkty mniej kaloryczne i do tego spożywaj około 5-6 filiżanek dziennie czerwonej herbaty. Efekty zauważysz znacznie szybciej.

Czerwona herbata, dlaczego warto ją pić?

 • Obniża poziom złego cholesterolu

Właściwości prozdrowotne czerwonej herbaty obniżają wysoki poziom cholesterolu, który może doprowadzić nawet do udaru mózgu.

 • Wzmacnia zęby i chroni przez próchnicą

Dzięki wysokiej zawartości fluoru, czerwona herbata wzmacnia zęby i chroni przed pojawieniem się próchnicy. Wiele badań naukowych potwierdza, regularne picie czerwonej herbaty zmniejszyła o 50% ryzyko rozwoju chorób zębów i dziąseł.

 • Poprawia wygląd skóry

Ze względu na dużą zawartość cynku, czerwona herbata łagodzi świąd, walczy ze zmianami trądzikowymi i pozwala zachować gładką, piękną skórę. Wpływ na doskonały wygląd nie tylko skóry, ale także włosów ma także działanie oczyszczające czerwonej herbaty, która skutecznie pozbywa się toksyn z organizmu.

 • Chroni przed rozwojem nowotworów

Właściwości zdrowotne czerwonej herbaty skutecznie walczą z wolnymi rodnikami, dzięki czemu zapobiegają przed wystąpieniem nowotworu. Dodatkowo chronią przed uszkodzeniem DNA. Niszczą także komórki nowotworowe, a przy tym nie uszkadzają zdrowych komórek w pobliżu. Ponadto właściwości zdrowotne tej herbaty zapobiegają niekontrolowanemu wzrostowi komórek i spowalniają rozwój raka.

Systematyczne picie czerwonej herbaty wspomaga także leczenie cukrzycy, stanów zapalnych, grypy oraz przeziębienia.

Czerwona herbata – jak należy ją parzyć?

Czerwoną herbatę należy parzyć w temperaturze 90-100 stopni przez około 3 minuty. Można to robić kilkakrotnie. Zaleca się, aby herbata była spożywana po około 30 minut po posiłku, ponieważ utrudnia ona wchłanianie żelaza.

Czerwona herbata – skutki uboczne i przeciwwskazania

Czerwona herbata ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jednak spożywać należy ją z rozsądkiem. Podobnie jak zielona herbata, zmniejsza ona wchłanianie żelaza. Dlatego nie powinny się na nią decydować osoby z anemią, a także te, które są narażone na niedokrwistość (kobiety w ciąży, małe dzieci oraz wegetarianie).

Ograniczyć czerwoną herbatę powinny kobiety, które karmią piersią oraz są w trakcie miesiączki.

Skutki uboczne nadmiernego spożywania czerwonej herbaty

Zbyt duże ilości herbaty czerwonej mogą powodować skutki uboczne są to między innymi:

 • Problemy z zasypianiem,
 • Osłabienie kości,
 • Zwiększa apetyt na cukier,
 • Podnosi ciśnienie,
 • Rozdrażnienie,
 • Niekontrolowana złość,
 • Wymioty,
 • Biegunka,
 • Zawroty głowy,
 • Ból głowy.

Zobacz także: Bóle menstruacyjne - można je zwalczyć domowymi sposobami!