Zamknij

Chusteczki do prania. Jak działają chusteczki wyłapujące kolor?

29.06.2021
Aktualizacja: 29.06.2021 11:13

Dzięki chusteczkom do prania możesz łączyć w pralce ubrania w różnych kolorach bez obaw, że zafarbują. Sprawdź, jak działają chusteczki wyłapujące kolor i jak ich używać.

Chusteczki do prania. Jak działają chusteczki wyłapujące kolor?
fot. Shutterstock

Masz ubrania, które w praniu puszczają barwnik i przez to musisz je prać osobno? A może zdarza ci się, że w do białego prania zaplącze ci się jakaś kolorowa skarpetka, która zafarbuje całe pranie? Na szczęście jest na to skuteczny i tani sposób. Wystarczy użyć chusteczek do prania wyłapujących kolor. Jak działają i dlaczego warto je stosować?

Jak działają chusteczki do prania wyłapujące kolor?

Choć może ci się wydawać, że to po prostu magia, tak naprawdę sekret chusteczek wyłapujących kolor tkwi w specjalnych chłonnych włóknach pokryte aktywnym składnikiem kationowym wyłapującym barwniki tkanin w chwili, kiedy znajdą się one w wodzie. Włókna przyciągają do siebie cząsteczki kolorów podobnie jak magnes przyciąga metal, zatrzymują je w sobie, a tym samym zapobiegają ich mieszaniu się oraz zafarbowaniu ubrań. Co więcej, chusteczki do prania wyłapują także brud z ubrań, który krąży w wodzie podczas prania, dlatego są także skutecznym sposobem na konserwację pralki. Dodatkowo mają także właściwości chroniące kolor, dzięki czemu dbają o odzież i zapobiegają jej blaknięciu, sprawiając, że możesz dłużej cieszyć się swoimi ubraniami.

Zobacz także: Żółte plamy pod pachami – jak je usunąć?

Dlaczego warto stosować chusteczki do prania?

Chusteczki wyłapujące kolor mają wiele zalet. Przede wszystkim chronią twoje ubrania przed zafarbowaniem, dzięki czemu możesz prać jasne rzeczy z ciemnymi, a białe z kolorowymi. W ten sposób oszczędzasz zarówno czas, jak i prąd oraz wodę, bo nie musisz już dzielić prania na kilka porcji. Drugą zaletą chusteczek do prania jest to, że poza barwnikiem wyłapują z wody także brud. To sprawia, że twoje ubrania piorą się w czystszej wodzie, a bęben pralki po zakończeniu prania jest pozbawiony zabrudzeń, wystarczy więc tylko wytrzeć go do sucha szmatką. Chusteczki do prania konserwują także odzież, zapobiegając jej blaknięciu i utrzymując w niej barwnik, dzięki temu możesz dłużej cieszyć się swoimi ubraniami w nienagannym stanie.

Zobacz także: Brzydki zapach z pralki – jak się go pozbyć?

Jak używać chusteczek wyłapujących kolor?

Używanie chusteczek wyłapujących kolor jest niezwykle proste. Wystarczy, że umieścisz chusteczką na dnie bębna pralki tuż przed włożeniem do niej brudnej odzieży, a następnie włączysz zwykły cykl prania. Zazwyczaj na jedno pranie wystarcza jedna chusteczka, jednak jeśli jakaś część garderoby, którą pierzesz, bardzo mocno farbuje, jest nowa lub bardzo ciemna, a pozostałe ubrania – bardzo jasne, warto włożyć do prania dwie, a nawet trzy chusteczki. Wtedy będziesz mieć absolutną pewność, że pranie wyjmiesz w nienagannym stanie. Chusteczki do prania są powszechnie dostępne. Bez kłopotu kupisz je w stacjonarnych drogeriach, supermarketach czy sklepach internetowych.

 Zobacz takżeJak prać koronkową bieliznę? Poznaj najważniejsze zasady