Brzydki zapach z pralki – jak się go pozbyć?

29.06.2021
Aktualizacja: 29.06.2021 10:57

Brzydki zapach z pralki jest zazwyczaj spowodowany złą pielęgnacją urządzenia. Na szczęście można go łatwo usunąć. Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z pralki.

Brzydki zapach z pralki – jak się go pozbyć?
fot. Shutterstock

Zdarza się, że z pralki wydobywa się nieprzyjemny zapach. Dotyczy to nie tylko bardzo starych urządzeń, lecz także tych stosunkowo nowych. Zazwyczaj nie jest to na szczęście spowodowane wadą urządzenia, lecz jego złą pielęgnacją. Poznaj przyczyny powstawania brzydkiego zapachu w pralce oraz zobacz, jak sobie z nim radzić.

Brzydki zapach z pralki – przyczyny

Nieprzyjemny zapach z pralki nie jest defektem wyłącznie kosmetycznym, lecz także poważnym problemem, który może mieć wpływa na nasze zdrowie. Brzydki zapach jest bowiem spowodowany przez bakterie i grzyby, które zadomowiły się w urządzeniu. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest niepoprawna pielęgnacja urządzenia. Co zatem może powodować, że pralka zaczyna śmierdzieć? Oto najczęściej popełniane błędy w jej konserwacji:

  • Zapchane filtry – pamiętaj, by regularnie usuwać z filtra włosy oraz drobne przedmioty, które mogą się tam znaleźć, np. monety czy spinki do włosów.
  • Zamykanie mokrej pralki – po zakończeniu prania koniecznie wytrzyj bęben i uszczelki do sucha, a drzwiczki pralki pozostaw otwarte, by resztki wody mogły swobodnie odparować.
  • Zostawianie prania w pralce – mokre ubrania pozostawione w bębnie mogą gnić i wytwarzać brzydki zapach. Pralkę opróżniaj zaraz po skończeniu prania.
  • Zostawianie prania w pralce – po skończonym praniu należy niezwłocznie opróżnić bęben – zalegające mokre ubrania mogą gnić i generować brzydki zapach.
  • Zapchany dozownik – po każdym praniu wyjmij szufladkę na proszek i dokładnie umyj ją pod bieżącą wodą, a następnie pozostaw do wyschnięcia. Resztki detergentów, które w niej zostają, mogą byś przyczyną brzyskiego zapachu.
  • Brudny fartuch – systematycznie (najlepiej po każdym praniu) czyść szczeliny między fartuchem a bębnem i usuwaj stamtąd pozostawione przedmioty, np. chusteczki higieniczne.

Znasz już przyczyny nieprzyjemnego zapachu z pralki. Pora poznać sposoby radzenia sobie z nim.

Zobacz także: Czyszczenie mosiądzu – skuteczne domowe sposoby

Jak usunąć brzydki zapach z pralki? Domowe sposoby

Na rynku znajdują się wprawdzie specjalne preparaty chemiczne do czyszczenia pralek, jednak ten sam efekt możesz osiągnąć za pomocą domowych sposobów. Potrzebne będzie ci do tego kilka prostych składników, które z pewnością masz w swojej kuchni. Na pewno będzie to tańszy i bardziej ekologiczny sposób niż użycie kupionego detergentu. Brzydki zapach z pralki możesz usunąć za pomocą:

  • sody oczyszczonej – która doskonale czyści, dezynfekuje, a także eliminuje brzydki zapach,
  • octu spirytusowego – który nie tylko neutralizuje zapachy, lecz także odkaża i odkamienia,
  • kwasku cytrynowego – który odkamienia, odplamia, nabłyszcza i dezynfekuje.

Wystarczy, że umieścisz wybraną substancję w szufladce na proszek i płyn do płukania i włączysz pranie na program z wysoką temperaturą, najlepiej 90 lub 95 stopni. Po takim cyklu prania brzydki zapach powinien zniknąć.

Zamiast tego do czyszczenia pralki możesz użyć tabletek do zmywarki. Choć brzmi to niewiarygodnie, ten sposób naprawdę działa. Tabletki do zmywarki są bezpieczne dla urządzeń i człowieka. Do tego eliminują brzydki zapach,  także odkamieniają urządzenie. Wystarczy kilka tabletek do zmywarki włożyć do pralki i nastawić program prania z wysoką temperaturą.

Zobacz także: Chcesz szybko wysuszyć mokre ubrania? Pomogą ci w tym niezawodne triki