Zamknij

Ajurwedna na czym polega i jakie są metody tego systemu medycyny niekonwencjonalnej?

04.09.2018 12:13

Ajurwenda to system indyjskiej medycyny naturalnej, który ma ponad 5000 tysięcy lat. Koniecznie sprawdź, jakie są metody lecznicze ajurwendy!

Ajurwenda - masaż
fot. Shutterstock

Ajurweda to jeden z najstarszych systemów leczniczych, który narodził się już w starożytności około 5000 lat temu. Zajmuje się zdrowiem fizycznym, psychicznym oraz duchowym. Ajurweda od 1979 roku jest uznawana przez Światową Organizacje Zdrowia jako jeden z systemów medycyny niekonwencjonalnej.

Ajurwenda – specjalizacje

W ajruwendzie wyróżnia się kilka specjalizacji:

 • Pediatria,
 • Choroby wewnętrzne,
 • Toksykologia,
 • Leczenie chorób głowy i szyi,
 • Chirurgia ogólna,
 • Psychiatria (tu także liczą się choroby wywołane przez złe duchy),
 • Nauka o odmładzaniu,
 • Nauka o afrodyzjakach.

Ajurwenda – koncepcja pięciu żywiołów

Według koncepcji ajurwendy wszystko składa się z pięciu żywiołów – są to:

 1. Ogień (Agni)
 2. Woda (dźala)
 3. Ziemia (prythwi)
 4. Powietrze (waju)
 5. Eter (akaśa).

Istoty, które żyją posiadają tajże dodatkowy element – prana, czyli siła życiowa. Jest to podstawowa energia, która odpowiada za zdrowie fizyczne, psychiczne oraz umysłowe. Prana rozumiana jest taż jako siła, która podtrzymuj życie – jest to jedno z podstawowych założeń ajurwendy.

Ajurwenda, a dieta

Ajurwenda szczególna uwagę poświęca diecie. Pożywienie traktuje jako jeden z najważniejszych środków, które zapobiegają chorobom i dolegliwościom bólowym. Dodatkowo prawidłowa dieta służy także do utrzymania odpowiedniej kondycji psychofizycznej.

W diecie ajurwedyjskiej ważne są nie tylko produkty, które spożywamy, ale także sposób jedzenia. Konsumpcja produktów powinna łączyć wszystkie sfery ludzkiego życia, wyciszać umysł, oczyszczać ciało i dostarczać organizmowi ogrom sił witalnych.

Spożywane produkty należy wybierać zgodnie z zasadą zachowania powszechnego ładu, czyli jak najmniejsza ingerencja w naturalne środowisko.

Starożytna medycyna niekonwencjonalna proponuje przede wszystkim dietę wegetariańską bogatą w świeże i nieprzetworzone warzywa, kiełki, miody, orzechy sorki, zboża oraz ryż i mleko.

Oprócz jadłospisu w ajurwendzie bardzo ważny jest rytuał jedzenia – posiłki należy spożywać w spokojnej atmosferze, powoli. Ilość zjedzonych produktów nie powinna być większa niż 1/3 zawartości żołądka, co oznacza, że jedzenia nie może być więcej niż 2 garści. Popijać posiłek można dopiero po krótkiej przerwie, gwarantuje to niezakłócanie trawienia. Jak w wielu innych dietach, posiłki powinny być spożywane regularnie.

Masaże ajurwedyjskie

W ajurwendzie istotną rolę pełnią także masaże i zabiegi relaksacyjne, które mają na celu oczyścić organizm z toksyn oraz szkodliwych produktów. W efekcie poprawi to kondycje i wzmocni nasza odporność. Wybór masażu powinien być uzależniony od ajurwedeńskich typów osobowości.

Osoba wykonująca masaż koncentruje się na konkretnych partiach ciała (podobnie jak w akupunkturze), które są odpowiedzialne za zdrowotne problemy.

Przykładowe masaże ajurwedyjskie:

 • Garszana

Masaż jest szorstki, gdyż wykonywany jest z rękawicami z surowego jedwabiu. Działa bardzo podobnie jak peeling. Polecany jest szczególnie osobom z przewagą doszy kapha. Stosowany jest także  w salonach kosmetycznych jako terapia antycellulitowa i odchudzająca.

 • Masaż Abhjanga

Ten masaż jest zaliczanych do tradycyjnych część ajurwedyjskiego programu odmładzającego i oczyszczającego. Do wykonania tego zabiegu niezbędna jest duża ilość oleju sezamowego. Masaż zwiększa wydolność fizyczną i sprawność umysłową.

Zobacz także: Dziurawiec zwyczajny to roślina z ogromną mocą! Jakie ma właściwości?

 

7 naturalnych antydepresantów. Koniecznie musisz je poznać: