Zamknij

Projektant polskiego muzeum nagrodzony architektonicznym noblem

06.03.2019
Aktualizacja: 28.01.2020 10:10
 Piero Oliosi/Polaris Images/East News
fot. Piero Oliosi/Polaris Images/East News

Arata Isozaki został nagrodzony prestiżową nagrodą Pritzkera. Projekt japońskiego architekta znajduje się również w Polsce, jest to Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Nagroda Pritzkera to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie architektów. Nie bez powodu jest potocznie nazywane "architektonicznym Noblem". Tegorocznym laureatem nagrody jest Japończyk Arata Isozaki. To postać dobrze znana Polakom, jeden z projektów japońskiego twórcy znajduje się w Krakowie. Mowa o efektownym budynku Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Architekt został również odznaczony w 1994 roku Krzyżem Komandoskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.

Isozaki laureatem nagrody Pritzkera

Arata Isozaki jest jednym z najzdolniejszych japońskich architektów, a jego twórczość można podziwiać między innymi właśnie w Krakowie. Jak podaje Onet budynek Manggha znajduje się w stolicy Małopolski już od ćwierćwiecza, a historia jego projektu sięga aż 1987 roku, kiedy to Andrzej Wajda został nagrodzony w Japonii za swoją twórczość, a honorarium postanowił przekazać na budowę nowego muzeum dla kolekcji sztuki japońskiej Feliksa "Mangghi" Jasińskiego

Muzeum jest otwarte dla zwiedzających od listopada 1994 roku, natomiast Arata Isozaki jest aktywny zawodowo od lat 60. 

Widzieliście budynek Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie?

Zobacz także: Ten dom zaprojektował Polak. Każdy chce tu zamieszkać!