Salon z kuchnią – jak go urządzić? Najciekawsze pomysły i aranżacje

07.01.2021
Aktualizacja: 21.01.2021 15:05

Salon z otwartą kuchnią nie musi być zarezerwowany tylko dla największych mieszkań i domów. Połączenie dwóch pomieszczeń może dać zaskakujące efekty także w mniejszym wnętrzu. Sprawdź najciekawsze pomysły na aranżacje!

Salon z kuchnia oraz szafą kanapą i fotelem w skandynawskim stylu
fot. Shutterstock

Salon z kuchnią to rozwiązanie, na które decydujemy się coraz częściej. Aranżacja wnętrza takiego pomieszczenia nie musi być dużym wyzwaniem. Wystarczy dobrze zastanowić się nad tym, jak powinno wyglądać, by najlepiej spełniało nasze oczekiwania i pamiętać o kilku prostych zasadach. Otwarta kuchnia sprawdzi się bowiem nie tylko w dużym mieszkaniu lub domu, ale nawet w mniejszym wnętrzu, które może na takim rozwiązaniu tylko zyskać.

Nowoczesny salon z kuchnią: jak go urządzić?

Otwarta kuchnia najczęściej spotykana jest w nowocześnie urządzonych wnętrzach, w których dominują proste linie i elegancki minimalizm. Wtedy dużo łatwiej zadbać o to, by pomieszczenie tworzyło spójną całość: meble w obu częściach pokoju mogą być wykonane z podobnych (a nawet takich samych) materiałów, powinny być też utrzymane w tej samej kolorystyce. Warto pamiętać też o podobnych materiałach wykończeniowych i elementach dekoracyjnych, które optycznie połączą wielofunkcyjne wnętrze w całość. Taką funkcję może odkrywać oświetlenie, ramy obrazów i zdjęć, a nawet dodatki o takim samym designie.

Zobacz także: Te trendy wnętrzarskie wychodzą z mody w 2020 roku. Najwyższy czas się z nimi pożegnać

Salon z aneksem kuchennym w małym wnętrzu

W niewielkim mieszkaniu każdy centymetr jest na wagę złota. Jeżeli więc masz możliwość połączenia salonu z kuchnią, to warto z niej skorzystać. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli zaoszczędzić miejsce, ale w dodatku optycznie powiększy przestrzeń. Nie musisz decydować się na całkowitą rezygnację ze ściany oddzielającej pokój od kuchni. W małym mieszkaniu świetnie sprawdzi się tylko częściowe połączenie pomieszczeń. Ten efekt uzyskasz wybijając ścianę od sufitu do połowy jej wysokości: powstałe w ten sposób okienko może zaaranżować na blat roboczy lub mały stolik. Od strony salonu na ścianie możesz zaś powiesić telewizor albo ustawić przy niej kanapę.

Jak oddzielić salon od kuchni? Pomysłowe aranżacje

Choć salon z kuchnią mają stanowić jedno pomieszczenie, to mimo wszystko warto wizualnie podkreślić dwie różne strefy funkcjonalne, na które je podzielono. Jednym z prostszych sposobów na osiągnięcie tego efektu jest oddzielenie strefy kuchennej od wypoczynkowej inną podłogą. W kuchni ułóż płytki, a w salonie – parkiet lub panele.

Innym sposobem na rozdzielenie dwóch części tego samego wnętrza będzie wykorzystanie wyspy kuchennej. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie dobrze w dużej kuchni, w której wyspa może pełnić rolę „centrum dowodzenia”: warto wtedy zainstalować w niej zlewozmywak albo płytę kuchenną, by podkreślić jej rolę. Jeszcze prostszym rozwiązaniem będzie wytyczenie granicy między strefami za pomocą mebli. W salonie z kuchnią najłatwiej wykorzystać do tego stół, choć równie dobrze sprawdzi się też kanapa.

Salon z kuchnią na zasadzie kontrastu

Ciekawym pomysłem na podkreślenie różnych ról pomieszczenia, będzie aranżacja wykorzystująca dwa kontrastujące ze sobą kolory. Jeżeli salon urządzony jest w odcieniach bieli, to wtedy aneks kuchenny możemy zaaranżować na szaro lub czarno. Takie rozwiązanie nie przytłoczy wnętrza i optycznie go nie zmniejszy, ale sprawi, że rola kuchni zostanie podkreślona.

Salon z otwartą kuchnią: zalety i wady

Każde inwazyjne rozwiązanie trwale zmieniające układ mieszkania ma swoje plusy i minusy. Połączenie salonu z kuchnią też nie jest pozbawione wad, choć w tym przypadku zalety zdecydowanie je przewyższają.
Aneks kuchenny w salonie pozwala bowiem na uczestniczenie w życiu rodziny nawet podczas gotowania i zachęca do wspólnego spędzania czasu. Takie rozwiązanie optycznie powiększa też wnętrze (na czym szczególnie zyskują małe mieszkania) i pozwala na ciekawą zabawę wystrojem i aranżacją. Otwarta kuchnia ułatwia też całą logistykę związaną z przygotowywaniem i podawaniem posiłków.

Minusem salonu z kuchnią jest przede wszystkim uciążliwy remont i związane z nim przenoszenie rur czy instalacji elektrycznej. Otwarta przestrzeń jest też narażona na większe hałasy i kuchenne zapachy, choć z tym ostatnim doskonale poradzą sobie współczesne okapy, które same w sobie mogą być wyjątkową ozdobą wnętrza.

Zobacz także: Mały salon z jadalnią - najciekawsze pomysły i aranżacje