Zamknij

Pomysł na sypialnię ze skosem: najciekawsze aranżacje sypialni na poddaszu

05.01.2021
Aktualizacja: 21.01.2021 16:01

Ciekawe pomysły na sypialnię ze skosem pozwolą ci w pełni wykorzystać możliwości aranżacyjne, jakie daje ta nietypowa przestrzeń. Wybraliśmy najciekawe triki i sprawdzone rozwiązania, które sprawią, że twoja sypialnia na poddaszu będzie stylowa i funkcjonalna!

Sypialnia ze skosem z dużym łóżkiem z białą pościelą
fot. Shutterstock

Poddasze nadające się do adaptacji na przestrzeń mieszkalną aż prosi się, by wykorzystać je w roli sypialni. Nic dziwnego, to przecież miejsce najbardziej odseparowane od reszty domu, co niewątpliwie sprzyja stworzeniu w nim atmosfery do odpoczynku i ładowania akumulatorów po ciężkim dniu pracy.

Nietypowy układ pokoju ze skosem może stanowić jednak nie lada wyzwanie, gdy planujemy aranżację sypialni. Takie wnętrze wymaga od nas bowiem zdecydowanie większej kreatywności, zwłaszcza jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać powierzchnię, jaką oferuje. Na szczęście są sprawdzone triki i pomysły na sypialnię ze skosem. Zobacz najciekawsze rozwiązania na wykorzystanie tego nietypowego wnętrza!

Sypialnia na poddaszu: otwórz się na skosy!

Do urządzania sypialni ze skosem możemy podejść w dwojaki sposób. Niektórzy potraktują spadzisty dach za duży minus wnętrza, zabierający niekiedy nawet 1/3 całej dostępnej w nim przestrzeni użytkowej. Inni uznają skos za dodatkowy atut pokoju, element dodający mu charakteru. My jesteśmy wyznawcami tego drugiego stwierdzenia i mamy nadzieję, że ty też nim zostaniesz.

Funkcjonalność pokoju ze skosem w dużej mierze uzależniona jest od spadzistości dachu, wysokości ścian kolankowych (czyli prostopadłego do podłogi przedłużenia zewnętrznych ścian budynku), liczby okien (i ich rozróżnienia na okna połaciowe i pionowe przeszklenia), a także wielkości i wysokości samego pomieszczenia. To te cechy poddasza determinują, jak bardzo jest ono ustawne i na co możemy sobie pozwolić planując jego aranżację.

Zobacz także: Pomysły na oświetlenie sypialni i nowoczesne lampki nocne

Aranżacja sypialni ze skosem: łóżko w roli głównej

Łóżko, co nie ulega najmniejszej wątpliwości, to najważniejszy mebel w każdej sypialni. Jak lepiej podkreślić jego rolę, niż ustawiając je przy najbardziej rzucającej się w oczy ścianie pokoju? Spadzisty dach aż prosi się o to, by wykorzystać go jako tło dla łóżka. Spadzistą ścianę bez okien, przy której ustawisz łóżko, warto potraktować jako przedłużenie wezgłowia: ozdób ją za pomocą farby w innym kolorze, efektownej tapety albo drewnianych paneli. Całość stworzy wyrazistą, różniącą się od reszty pomieszczenia strefę wypoczynkową, podkreślającą najważniejszą funkcję sypialni.

Spadzisty dach z oknem połaciowym też zdecydowanie nadaje się do tego, by stanęło pod nim łóżko. Okno nie tylko doświetli wnętrze, gwarantując przyjemną pobudkę dzięki dostępowi do naturalnego światła, ale zapewni też fantastyczne widoki na rozgwieżdżone niebo nocą – czego chcieć więcej?

Pomysł na sypialnię ze skosem: maksymalnie wykorzystaj spadzisty sufit

Jeśli zdecydujesz się ustawić łóżko w innym miejscu, to przestrzeń pod spadzistym dachem wykorzystaj na… szafę! To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w przypadku poddaszy z dość wysokimi ścianami kolankowymi. Szafę pod skos najlepiej zaprojektować na wymiar, w ten sposób optymalnie wykorzystasz przestrzeń. Nowoczesne systemy wyposażenia szaf pozwalają na dowolne konfiguracje półek, szuflad, wysuwanych koszy czy wieszaków na spodnie, co jeszcze dodatkowo sprzyja dopasowaniu takiego mebla do naszych indywidualnych potrzeb.

Jeżeli twoje poddasze jest wysokie, to przestrzeń pod spadzistym dachem można też wykorzystać na zaaranżowanie kącika do czytania (wystarczy wygodny fotel, pufa i dobre oświetlenie), a nawet miejsca na toaletkę.

Sypialnia na poddaszu: wykorzystaj urodę skosów

Poddasze samo w sobie jest atrakcyjnym wizualnie wnętrzem. Spadzisty dach, wykusz okna, kolumny i belki stropowe tworzą w nim wyjątkową atmosferę, której nie znajdziesz w żadnym innym pokoju w domu. Warto więc wykorzystać tę „naturalną” urodę skosów, planując jego aranżację.

Kolumny i belki stropowe pełnią bardzo ważną funkcję. Nie możesz się ich pozbyć, więc… zaprzyjaźnij się z nimi. Pomalowane na ciemniejszy kolor albo jedynie zabezpieczone bejcą lub lakierem będą piękną ozdobą sypialni ze skosem urządzonych w różnych stylach: rustykalnym, romantycznym czy skandynawskim. Obudowanie tych elementów architektury płytą gipsowo - kartonową ułatwi wprowadzenie do wnętrza nowocześniejszego charakteru. Może też przydać się do rozplanowania dodatkowych źródeł światła.

Zobacz także: Aranżacja sypialni: 5 modnych trendów, które pokochasz