Oświetlenie kuchni - jakie wybrać i jak je zamontować?

17.03.2021
Aktualizacja: 17.03.2021 22:35

Wybór oświetlenia kuchni, mebli, kolorów i dodatków do tego pomieszczenia jest nie lada wyzwaniem. Dobrze urządzona kuchnia, zwłaszcza wtedy, gdy stanowi otwartą przestrzeń, potrafi odmienić bowiem wygląd każdego domu. Nie bez powodu nazywana jest przecież jego sercem.

Ledy to często wybieranie oświetlenie kuchni.
fot. Shutterstock

Kuchnia już od wielu lat przestała być jedynie miejscem przyrządzania posiłków. Obecnie coraz częściej otwiera się ją na pozostałą część mieszkania. To w kuchni toczy się więc znaczna część życia domowników - tu pracujemy, rozmawiamy, czytamy, a nawet przyjmujemy gości. Jak oświetlić kuchnię, aby jak najlepiej spełniała wszystkie swoje zadania? Jakie ledy wybrać i jak je zamontować? A może zdecydować się na halogeny? Oto kilka praktycznych wskazówek, dotyczących oświetlenia do kuchni.

Zobacz także: Miałaś sen o gotowaniu smacznej potrawy? Sprawdź, co to oznacza!

Oświetlenie do kuchni i jego rodzaje

Bez względu na to czy urządzamy małą, czy dużą kuchnię, otwartą lub zamkniętą przestrzeń musimy pamiętać o podstawowej zasadzie. Oświetlenie kuchni, jej umeblowanie i dodatki muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Dzięki temu może spełniać ona swoje zadania w domu. Jak zapewnić ergonomię wybierając oświetlenie w kuchni? Najlepiej podzielić ją na strefy i dopasować do nich określone rodzaje światła. Wyróżnić należy:

  • oświetlenie centralne, inaczej ogólne,
  • oświetlenie zadaniowe,
  • oświetlenie dekoracyjne.

Centralne oświetlenie sufitowe do kuchni to światło, którego zadaniem jest rozświetlenie całego wnętrza. Uruchamiane na ogół przy wejściu do pomieszczenia spowoduje, że nie będziesz błądził po omacku w poszukiwaniu kolejnych włączników.

Oświetlenie zadaniowe powinno jak najlepiej oświetlić strefy robocze, w których wykonujesz poszczególne czynności w kuchni - mycie, krojenie, gotowanie. Może być to światło kierunkowe, choć na ogół stosuje się w kuchni oświetlenie podszafkowe.

Nie zapominajmy, że oświetlenie kuchni poza względami praktycznymi powinno też pełnić funkcje dekoracyjne. W zależności od stylu, wielkości kuchni i zasobności portfela można wybrać najróżniejsze rodzaje oświetlenia.

Zobacz także: Kuchnie z oknem - jak je aranżować? Czym zasłonić okno?

Oświetlenie sufitowe do kuchni

Wybór głównego oświetlenie jest niełatwym zadaniem. Możliwości jest bowiem naprawdę wiele. Oświetlenie w kuchni sufitowe może przyjąć formę centralnie umieszczonej lampy wiszącej. Pamiętaj, że światło w kuchni powinno być rozproszone, czyli najpierw musi ono odbijać się od sufitu, a następnie równomiernie obejmować całą kuchnię. Wybierając wiszącą lampę zwróć więc uwagę, aby jej klosz to umożliwiał. Nie zapominaj o wielkości. Duże lampy mogą być pięknym elementem dekoracyjnym dużej kuchni, jednak w przypadku małej przestrzeni mogą być po prostu przytłaczające.

W ostatnich latach do łask wracają także plafony. Idealnie sprawdzą się one jako oświetlenie małej kuchni lub niskiego pomieszczenia. Ich największą zaletą jest płaska forma i duże rozproszenie światła. Jakie oświetlenie do kuchni możesz jeszcze wybrać? Jako światło główne sprawdzą się także złożone z kilku reflektorów listwy halogenowe, a także oświetlenia ledowe, które kojarzone są głównie z systemem oświetlenia podszafkowego w kuchni.

Zobacz także: Firanki do kuchni. Jak wybrać te odpowiednie?

Oświetlenie podszafkowe do kuchni

Właściwe oświetlenie przestrzeni, w której wykonujesz poszczególne zadania w kuchni wydaje się być najważniejsze. Stojąc przy blacie na ogół zasłaniasz bowiem centralne źródło światła. Jakie oświetlenie wybrać? Istnieją dwa podstawowe sposoby oświetlenia przestrzeni zadaniowej:

  • oświetlenie nad szafkami,
  • oświetlenie podszafkowe.

Oświetlenie nadszafkowe do kuchni to rozwiązanie, które polega na zamontowaniu kierunkowego oświetlenia nad szafkami kuchennymi. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są lampki halogenowe, które montowane są na specjalnych wysięgnikach lub umieszczane bezpośrednio w płycie nad szafkami. Jak je rozmieścić? Pamiętaj, aby zainstalować je w połowie szerokości szafki. Dzięki temu spełnią one jeszcze dwie funkcje - dekoracyjną, oświetlą bowiem szafki w kuchni, a także będą praktycznym doświetleniem szafek w środku. To z pewnością ułatwi szukanie w ich zakamarkach kuchennych drobiazgów.

Halogeny możesz zastosować także jako oświetlenie podszafkowe. Wykorzystuje się do tego celu cienkie oprawy, które montuje się w dnie szafek wiszących. Pod szafkami idealnie sprawdza się także w kuchni oświetlenie LED. Może mieć ono postać oświetlenia punktowego lub liniowego - tu do wyboru masz taśmę lub listwę. Oświetlenie ledowe w kuchni to obecnie jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań. Sprawdzi się ono bowiem jako nowoczesne oświetlenie kuchni, ale też w przestrzeniach klasycznych. Przede wszystkim jest to jednak rozwiązanie ekonomiczne - żarówki LED zużywają dużo mniej energii niż tradycyjne, a także ekologiczne - ich żywotność osiąga nawet 20 lat.

Zobacz także: Fototapeta do kuchni: pomysły na najciekawsze aranżacje kuchni z tapetą w roli głównej

Jakie ledy do kuchni wybrać i jak je zamontować pod szafkami?

Wybierając oświetlenieLED do kuchni musisz pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę na kilka parametrów. Przede wszystkim zdecyduj jakie światło chcesz uzyskać - ciepłe czy zimne. Producenci umieszczają na ledach proste opisy, musisz jedynie podjąć decyzję, czego oczekujesz. Liczba lumenów wskazuje natomiast jak intensywne będzie światło - im wyższa, tym będzie mocniejsze. Jedną z podstawowych zalet oświetlenia ledowego jest jego trwałość. Określana jest ona przez producentów za pomocą lat lub godzin pracy. Jeśli wybierzesz ledy tzw. Power LED możesz być z kolei pewny, że wybrałeś diody najwyższej jakości.

Jak zamontować podszafkowe oświetlenie LED w kuchni? Możesz zdecydować się na pomoc fachowcy, jednak przy odrobinie chęci i umiejętności zrobisz to samodzielnie.

  • Wybierz taśmę LED. Na rynku dostępne są różne długości - co ciekawe, można ją skracać za pomocą nożyczek. Niezbędny będzie także odpowiedni do diod LED zasilacz.
  • Do taśmy warto wybrać profile aluminiowe, dzięki którym nie będzie efektu oślepienia w momencie zapalenia, ale uzyskasz przyjemne dla oczu rozproszone światło. Taka obudowa zabezpieczy też taśmę ledową przed zabrudzeniem lub zamoczeniem.
  • Odmierzoną długość taśmy przyklej do profilu za pomocą dwustronnej taśmy klejącej. Obudowę z ledami przymocuj do szafek, a w miejscu styków na taśmie przylutuj zasilacz, który następnie podłącz do instalacji elektrycznej.

Oświetlenie kuchni ledami na ogół stosuje się na całej długości szafek. Możesz jednak podświetlić tylko takie fragmenty blatu, które są według ciebie najważniejsze.

Zobacz także: Aranżacja małej kuchni – najlepsze pomysły na wystrój niewielkiego wnętrza

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie do kuchni ma także spełniać funkcje dekoracyjne. Jest to oświetlenie wyspy kuchennej, stołu lub innego wybranego elementu. Wszystko zależy od tego, z jaką kuchnią mamy do czynienia. Aranżując na przykład małą kuchnię na poddaszu, trudno będzie ci zastosować w niej ozdobne duże lampy. Wybierając jednak punktowe oświetlenie podszafkowe lub nad szafkami, które w takiej przestrzeni będzie najlepszym pomysłem, możesz wybrać efektowne zewnętrzne oprawy ledowe.

Dużo większe pole do popisu daje wyspa kuchenna, która współcześnie często oddziela przestrzeń roboczą od pozostałej części domu. Jakie oświetlenie salonu z kuchnią wybrać? Wydaje się, że powinno ono pozostawać ze sobą spójne. Warto jednak na przykład kolorem lub stylem lamp nad wyspą kuchenną, podkreślić, że jest to nadal części kuchni. Z drugiej jednak strony zastosowanie nowoczesnego oświetlenia kuchni, która pozostaje otwarta na klasyczny w swoim stylu salon, jest także ciekawym rozwiązaniem. Eklektyzm w aranżacji wnętrz jest bowiem nadal ceniony.

Zobacz także: Dekoracje do kuchni - czym i jak przyozdobić kuchnię?