Zamknij

Najlepsze kolory do kuchni - jakie wybrać?

15.03.2021
Aktualizacja: 15.03.2021 20:01

Jednym z ważniejszych miejsc w każdym domu jest kuchnia. To, w jaki sposób ją urządzimy, zależy od naszych osobistych preferencji. Istnieją jednak pewne przesłanki, które warto wziąć pod uwagę, wybierając do niej odpowiedni kolor.

Jakie kolory do kuchni wybrać?
fot. Shutterstock

Kolory ścian w kuchni, jak i same kolory mebli kuchennych mogą mieć niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie, ale także i na łaknienie. Umiejętny dobór tych elementów sprawia, że kuchnia staje się miejscem, w którym mamy ochotę spędzać, jak największą ilość czasu.

Kolory w kuchni

Barwy, jakimi się otaczasz, mają bardzo duży wpływ na naszą chęć do działania, koją nerwy i wprawiają w zdumienie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kolorami bardzo często otaczamy się w sposób intuicyjny, ponieważ jakiś odcień podoba nam się bardziej niż inny. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, iż kolorami można się świetnie bawić, aby po pierwsze wydobyć z nich to, co najważniejsze, a po drugie dzięki temu możesz mieć władzę nad tym, jak czujesz się każdego dnia. W przypadku kiedy urządzamy kuchnię, warto kierować się pewnymi wskazówkami dotyczącymi kolorystyki, aby móc cieszyć się wspaniałym efektem końcowym.

Zobacz także: Nowoczesne wnętrze kuchenne: jak efektownie zaaranżować nowoczesną i stylową kuchnię? Sprawdź nasze podpowiedzi

Kolory kuchni a osobowość

Większość przestrzeni kuchennych posiada dość neutralne barwy. Przeważnie są to beże, biele, brązy i coraz częściej szarości. Wiele osób nie nadaje znaczenia odcieniom występującym w kuchni, ponieważ uważa, że nie ma to znaczenia dla jej użytkowników. Prawda jest jednak taka, że to, jakie kolory kuchni będą zastosowane, powinno zależeć przede wszystkim od osobowości osób zamieszkujących dany dom. To właśnie w kuchni spędzamy czas na przygotowywaniu posiłków, często jemy przy wspólnym stole, więc warto zaaranżować jej kolorystykę w taki sposób, aby było nam w niej przyjemnie i miło.

Jakie kolory do kuchni wybrać?

W wielu domach najczęściej spotykana jest kuchnia dwukolorowa, gdzie łączony jest kolor biały z innym odcieniem. Takie rozwiązanie dla wielu osób jest po prostu wygodne. Co, więc jeśli masz dość takich monotematycznych kolorów i pragniemy czegoś więcej? Wówczas warto pomyśleć nad inną kolorystyką, nad zmianą, która doprowadzi do tego, że będziesz świadomie kształtować kuchenną przestrzeń, jej estetykę oraz będziesz mógł odzwierciedlić w niej cały swój temperament.

Kolory ścian w kuchni najczęściej są jasne, ponieważ takie rozwiązanie wpływa na zachowanie estetycznego wyglądu tego pomieszczenia. Warto jednak pomyśleć nad tym, aby np. jedną kuchenną ścianę pomalować na inny kolor, który znajduje się na frontach mebli kuchennych czy innych elementach. Wówczas będziesz miał ciekawe i oryginalne połączenie, które wcale nie straci na estetyce. Kolory farby do kuchni mają duże znaczenie i jeśli chcesz, aby twoja kuchnia wydawała się lekka w odbiorze, zastosuj w niej biel i inny ważny dla nas odcień.

Zobacz także: Fototapeta do kuchni: pomysły na najciekawsze aranżacje kuchni z tapetą w roli głównej

Jasna kuchnia - kolor ścian w kuchni

Pomyśl o tym, wśród jakich kolorów czujesz się najlepiej. Jeśli twierdzisz, że najlepiej przemawia do ciebie jasna kolorystyka, wówczas może przemówi do ciebie kuchnia ecru. Kremowe meble kuchenne zawsze prezentują się bardzo dobrze i sprawiają, że przestrzeń kuchenna robi się ciepła i przyjemna w odbiorze. Stawiając na meble ecru, możesz pomyśleć np. o szarych ścianach lub biało-szarych. Szare ściany w kuchni, w połączeniu z jasnymi meblami zawsze będą się prezentowały bardzo nowocześnie i schludnie. Jeśli nie jesteś fanem szarych odcieni, pozostaw ściany białe. Nadal zastanawiasz się jaki kolor do kuchni wybrać? A może przemawia do ciebie kuchnia w kolorze drewna? Kuchnia i jasne drewno na frontach mebli będzie się prezentować dobrze praktycznie w każdym kolorze ścian. To naturalne tworzywo ma to do siebie, że świetnie zgra się z zielenią, bielą, granatem, a nawet czerwienią. Jeśli wybierzesz meble drewniane, kolor ścian do kuchni nie będzie miał już aż takiego znaczenia. Lepiej jednak wówczas postawić na jedną barwę lub motyw biało-kolorowy.

Zobacz także: Kuchnia z wyspą – praktyczne i modne rozwiązanie nie tylko do dużych wnętrz

Modne kolory ścian do kuchni

Kolorem, który nigdy nie wyjdzie z mody, jest biel. Można ją łączyć z wieloma innymi odcieniami i nigdy się nie rozczarować. Rok 2021 to jednak czas, kiedy mile widziane są intensywne kolory, choć pastele i kolory ziemi również są na topie i chętnie korzystają z nich osoby, które czują się po prostu bezpiecznie wśród takiej kolorystyki. W tym roku kolory farb do kuchni, które będą najczęściej kupowane to odcienie energetyzujące, takie jak: żółć, zieleń czy pomarańcz. Pojawi się również antracyt i limonka. Należy jednak pamiętać, że z intensywnymi kolorami nie należy przesadzać, ponieważ wyłożenie nimi całej kuchni, lub połączenie zbyt wielu wyrazistych kolorów może doprowadzić do kiczowatego wyglądu pomieszczenia. Wyraziste kolory najlepiej jest przełamywać bielą, która je naturalnie neutralizuje.

Zobacz także: Aranżacja małej kuchni – najlepsze pomysły na wystrój niewielkiego wnętrza

Kuchnia w naturalnych kolorach ziemi

Innym rozwiązaniem, które jest również chętnie stosowane, to połączenie z bielą naturalnych kolorów pochodzących od matki ziemi. Coraz częściej w kuchniach królują szarości, brązy i zielenie, które łączą się ze sobą wspaniale. Kuchnia z zabudową drewnianą, zielone blaty i jasnoszare ściany to połączenie, które uwielbiane jest przez wielkie grono odbiorców. Jeśli nie chcesz łączyć ze sobą trzech kolorów, postaw na kuchnię dwukolorową.

Jak widać, rozwiązań aranżacyjnych jest naprawdę wiele. Pierwsze, o czym powinniśmy pomyśleć to zadanie sobie pytania, w jakich odcieniach czujemy się najlepiej, a dopiero później zaaranżujmy naszą kuchnię tak, aby stała się dla nas przyjemną przestrzenią do spędzania w niej czasu.