Zamknij

Feng shui - sposób na ład i harmonię

05.03.2021
Aktualizacja: 05.03.2021 13:39

Feng shui to pochodząca ze starożytnych Chin sztuka urządzania przestrzeni w taki sposób, aby zharmonizować przepływ energii. Pozwala to osiągnąć równowagę, wpływa na samopoczucie i satysfakcję we wszystkich sferach życia.

Feng shui aranżacja domu.
fot. Shutterstock

Feng shui, jako umiejętność planowania pomieszczeń, nie jest związana z żadną religią czy też magią. Opiera się jedynie na przekonaniu, że na życie człowieka silnie oddziałuje energia. Jeśli chcesz korzystać z jej swobodnego obiegu, musisz zastosować się do kilku zasad feng shui, które pozwolą stworzyć harmonijne wnętrze. Jak przyciągnąć miłość i pieniądze dzięki feng shui? Gdzie powiesić lustro i jakie kolory wybrać do sypialni?

Zobacz także: Wspólne urządzanie domu może wzmocnić związek. Ale tylko jeśli spełnione zostaną te warunki

Zasady feng shui 

Feng shui, czyli w dosłownym tłumaczeniu „woda” i „wiatr”, opiera się na trzech podstawowych zasadach, które umożliwiają swobodny przepływ energii. Są to: 

  1. zasada yin i yang, 
  2. siatka bagua feng shui, 
  3. zasada pięciu żywiołów. 

Punktem wyjścia wprowadzenia feng shui w domu jest wytyczenie siatki baguaSkłada się ona z dziewięciu pól, które nakłada się na plan domu lub mieszkania. Każda ze stref oznacza inną sferę życia. Zastosowanie zasad feng shui w poszczególnych pomieszczeniach wpływa na określoną schematem sferę. 

Feng shui - sypialnia 

Aranżacja sypialni feng shui jest nie tylko metodą na poprawę jakości snu, lecz także na relacje z partnerem. Bezdyskusyjne jest, że najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko. Łóżko feng shui powinno być przede wszystkim nowe. Magazynowana w nim energia poprzednich posiadaczy może wywierać na ciebie zły wpływ. Ważne, aby było wykonane z naturalnych materiałów i ustawione wezgłowiem do ściany, aby każdy miał do niego równy dostęp. 

A jakie kolory do sypialni feng shui wybrać? Powinny być jasne i stonowane. Najlepiej sprawdzą się kolory ziemi. Ważnym elementem jest także lustro. Według feng shui, lustra pobudzają namiętność, jednak na noc powinno się je zakrywać. Utrudniają bowiem spokojny sen. 

Zobacz także: Aranżacja małych wnętrz, czyli nasze sprawdzone sposoby na stylowe, małe mieszkanie

Feng shui - salon 

Salon to dobrze oświetlona, najlepiej światłem naturalnym, przestrzeń. Jeśli nie ma w nim zbyt wielu okien, możesz umieścić kilka luster, które będą odbijały światło tam, gdzie zwykle ono nie pada. Kolory feng shui to wyraz jednego z pięciu żywiołów, które powinny być jednak wprowadzane do wnętrza tylko w formie akcentów. Dominujące zaś barwy to stonowane kolory ziemi, które wprowadzają spokój. 

Idealnym dodatkiem do salonu jest fontanna pokojowa feng shui, która uspokaja, a także nawilża powietrze. Za sprawą płynącej wody wzmacnia również pozytywną energię. 

Dom Bogactwa w feng shui 

Dom Bogactwa, czyli strefa odpowiedzialna za pieniądze i pomyślność finansową, zgodnie z siatką bagua znajduje się w lewym górnym rogu na planie domu. Kiedy określisz dokładnie, która to przestrzeń, możesz rozpocząć wprowadzanie zasad feng shui w mieszkaniu, zaczynając od tej części. 

Punktem wyjścia jest posprzątanie - dokładne usunięcie brudu i zbędnych przedmiotów. Zadbaj także o sprzyjające elementy wyposażenia mieszkania feng shui. Jednym z nich jest akwarium. Woda jest wielką energią, dlatego koniecznie należy mieć ją w swoim otoczeniu. Kolejny to figurka trójnogiej żaby. Gdzie postawić żabę feng shui? Najlepiej w kącie bogactwa, nigdy pyskiem do drzwi. Wówczas powodzenie po prostu przez nie ucieknie. 

Zobacz także: Styl klasyczny - dowiedz się jak urządzić mieszkanie w takiej aranżacji

Feng shui - zdrowie 

Zgodnie z siatką bagua za zdrowie odpowiada centralny punkt mieszkania. Na ogół jest to przedpokój lub korytarz. Ponieważ przestrzeń ta powinna być pusta, aby umożliwić jak najlepszy przepływ energii, warto zadbać, by panował tam szczególny porządek. Nie ustawiaj dziesiątek par butów, nie upychaj kurtek i płaszczy na wieszakach, nie gromadź tam śmieci.  

Po raz kolejny istotną rolę odgrywa lustro. Lustro feng shui nie może być powieszone naprzeciwko drzwi. Cała energia, która wpływa do domu, będzie wtedy przez nie odbijana. Nad drzwiami warto zaś powiesić wietrzne dzwonki feng shui. Spełniają one funkcje ochronne i rozpraszają złą energię. Dla zdrowia w feng shui ważne są także rośliny oraz zwierzęta domowe - koniecznie trzeba należycie o nie dbać.