Zamknij

Masz duży salon i nie wiesz jak go urządzić? Sprawdź nasze sposoby na duże wnętrze!

12.01.2021
Aktualizacja: 22.01.2021 10:44

Duży salon wymaga od ciebie sporej wyobraźni. Przestronne wnętrze daje bowiem wiele możliwości aranżacyjnych, ale łatwo też dać się ponieść zbytniej fantazji przy jego urządzaniu. Podpowiadamy, jak urządzić przestronny pokój dzienny by był funkcjonalny i stylowy.

Duży salon z szarą kanapą i zielonymi poduszkami
fot. Shutterstock

Duży salon to marzenie wielu osób. Nic dziwnego, wszak pokój dzienny to serce domu: tu spędza się czas z rodziną, tu podejmuje się też gości. Salon często musi też pełnić wiele funkcji jednocześnie, a większa przestrzeń gwarantuje znalezienie miejsca na wszystkie potrzebne nam sprzęty.

Aranżacja dużego salonu pozwala puścić wodze fantazji, jednak nie oznacza to, że przy urządzaniu pokoju dziennego możesz sobie pozwolić dosłownie na wszystko. Jeśli zależy ci na stworzeniu komfortowego, funkcjonalnego i stylowego wnętrza, musisz wziąć pod uwagę kilka prostych zasad i sprawdzonych pomysłów na jego aranżację. W ten sposób urządzenie dużego pokoju dziennego będzie przyjemnością, a efekt końcowy spełni wszystkie twoje oczekiwania.

Jak urządzić duży pokój dzienny: wykorzystaj układ i kształt salonu

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad kolorystyką i umeblowaniem dużego salonu, warto dobrze rozplanować to wnętrze z wykorzystaniem jego naturalnych zalet. Jeśli duży salon ma nieregularny kształt (na przykład układający się w literę „L”), to aż prosi się to o wydzielenie w nim wyraźnych stref funkcjonalnych.

Inaczej zaplanujesz aranżację dużego pokoju dziennego ze schodami, a inaczej będziesz planować wystrój wnętrza połączonego z kuchnią. Warto na pewno, byś miał na uwadze nie tylko potencjalny podział na wspomniane już strefy funkcjonalne, ale również zwrócił uwagę na ciągi komunikacyjne, a także swobodny dostęp do drzwi i okien.

Zobacz także: Domy jak z filmów Wesa Andersona stały się hitem na Instagramie. Uczta dla oka!

Duży salon: jakie kolory do dużego pokoju dziennego

Duży pokój dzienny pozwala na zdecydowanie większą zabawę kolorami niż małe wnętrze. W niewielkim pomieszczeniu musisz bowiem zrobić wszystko, by dodać mu przestronności, najczęściej stosując do tego jasną paletę kolorów. W dużym wnętrzu też obowiązują pewne zasady, ale można traktować je nieco swobodniej.

Jeśli nasz salon ma ponadstandardową wysokość, możesz wykorzystać odpowiednią kolorystykę, by optycznie obniżyć wnętrze, co w efekcie doda mu przytulności. Pomalowany na ciemny kolor sufit i ciemna posadzka ocieplą wnętrze. Kolorami możesz też wyznaczać w dużym salonie strefy funkcjonalne. Miejscu przeznaczonemu do relaksu nadaj jasne, stonowane barwy, które będą sprzyjały odpoczynkowi. W kąciku do pracy albo przy regałach z książkami, ściany (lub tylko jedną z nich) możesz pomalować farbą w kolorze butelkowej zieleni albo nasyconego granatu. Ważne, by wybrane przez ciebie kolory w pewien sposób współgrały ze sobą w całym wnętrzu. Mocny akcent kolorystyczny na jednej ze ścian powinien więc mieć swoje odzwierciedlenie w dekoracyjnych dodatkach czy kolorze obicia mebli wypoczynkowych.

Jak urządzić duży salon: baw się ustawieniem mebli

W dużym pokoju dziennym możesz porzucić zasady, których przestrzegania wymaga mniejsze wnętrze. W praktyce oznacza to na przykład, że zestaw mebli wypoczynkowych do dużego salonu nie musi składać się wyłącznie z kanapy i dwóch foteli. Jeśli tylko pozwala ci na to przestrzeń (i budżet), możesz stworzyć zestaw złożony chociażby z trzy i dwuosobowych kanap i jednego fotela. W naprawdę dużym wnętrzu fotele w strefie wypoczynkowej możesz też całkiem zastąpić kanapami albo szezlongami, na których można się wygodnie położyć, a na które zwykle nie ma miejsca w małym wnętrzu.

Co więcej, w dużym salonie kanapa nie musi być dosunięta do ściany. Wręcz przeciwnie: podkreśl wyraźnie rolę strefy wypoczynkowej, budując ją wokół dużego stolika kawowego ustawionego pośrodku pokoju.

Duży pokój dzienny: narożnik nie tylko w rogu

Świetnym sposobem na wykorzystanie dodatkowej przestrzeni w dużym salonie będzie też zastąpienie klasycznej kanapy dużym narożnikiem. I ten mebel nie musi jednak wcale stanąć w rogu pokoju. Wręcz przeciwnie: odsuń go od ściany. W ten sposób jeden z boków kanapy stworzy naturalną barierę, dzieląc wnętrze na strefy, ale w razie czego zmiana aranżacji będzie możliwa w szybki i mało uciążliwy sposób.

Urządzamy przestronny pokój dzienny: podziel wnętrze na strefy

Duży salon aż prosi się o to, by wydzielić w nim kilka różnych, mniej lub bardziej umownych stref. Wspominaliśmy już o tworzeniu ich za pomocą kolorów i mebli wypoczynkowych, ale to nie jedyny sposób na zaaranżowanie takich „pokoi w pokoju”.

Prostym sposobem na wydzielenie w dużym salonie osobnej strefy będzie wykorzystanie… dywanu. Dużej powierzchni i tak nie warto zakrywać w całości jednym ogromnym dywanem, a już w szczególności nie układaną od ściany do ściany wykładziną. Kilka mniejszych dywanów, mat i chodników wyczaruje w przestronnym wnętrzu kilka różnych stref funkcjonalnych, ale jednocześnie nie zagraci wnętrza. Wybrane przez ciebie dywany mogą mieć zbliżone wzory albo być utrzymane w podobnej kolorystyce. Efektowny dywan w przykuwający wzrok motyw może też być istotnym elementem dekoracyjnym, przykuwającym wzrok od razu po wejściu do pokoju.

Innym sposobem na podział dużego pokoju dziennego będą lekkie, ażurowe meble. Ustawiony prostopadle do ściany regał umożliwiający wygodny dostęp do półek z obu stron jasno zakomunikuje rozdział między dwoma częściami pokoju, ale jednocześnie nie pozwoli na swobodny przepływ światła i dźwięków. Ciekawym sposobem na wydzielenie stref funkcjonalnych w dużym salonie są też mniej lub bardziej mobilne parawany, szklane szyby i drzwi, a nawet oddzielające dwie części pokoju kotary, które łatwo zsunąć, by ponownie „otworzyć” przestrzeń.

W umownym podziale na strefy w dużym salonie pomogą też rośliny doniczkowe. Wysokie rośliny o bujnych liściach nie tylko oddzielą od siebie dwie lub więcej części pokoju, ale w dodatku ożywią wnętrze i wprowadzą do niego nową energię.

Jak zaaranżować duży salon: oświetlenie w pokoju dziennym

W dużym salonie nie wystarczy tylko jedno główne źródło światła. Duże wnętrze wymaga przemyślanego rozplanowania punktów świetlnych tak, by każda część pokoju była odpowiednio oświetlona, a jednocześnie by lampy dawały ci możliwość wydzielania w pokoju różnych stref.

„Duże światło” powieś nad stołem w kąciku jadalnym, co dodatkowo podkreśli jego istotną rolę we wnętrzu. Lampy stołowe i podłogowe ustaw w tych miejscach dużego salonu, gdzie zależy ci na cieplejszym, delikatniejszym świetle, np. przy kanapach i w kąciku do czytania.

W dużym pokoju dziennym warto też rozplanować dodatkowe punkty świetlne, np. za pomocą zainstalowanych wzdłuż sufitu listew LED-owych czy dzięki doświetlającym wnęki halogenom. Wszystko to sprawi, że pokój nie tylko wyda się jaśniejszy i większy, ale w dodatku dodasz mu przytulności i charakteru.

Zobacz także: Te trendy wnętrzarskie wychodzą z mody w 2020 roku. Najwyższy czas się z nimi pożegnać