Zamknij

5 najgorszych błędów w aranżacji wnętrz. Lepiej ich unikaj

11.10.2021 08:53

Chcesz urządzić wnętrze swojego domu ze smakiem, a jednocześnie zadbać o to, aby było praktyczne i komfortowe? Sprawdź, jakich błędów w aranżacji wnętrz lepiej się wystrzegać.

Aranżacja mieszkania
fot. Shutterstock

Urządzanie domu to nie lada wyzwanie. Chociaż początkowo podchodzimy do tego entuzjastycznie, to niestety dość często uzyskane efekty znacznie odbiegają od naszych oczekiwań. W gąszczu różnych trendów z łatwością można się pogubić. A przecież każdemu zależy na tym, aby stworzyć przestrzeń, która będzie nie tylko estetyczna, ale również funkcjonalna.

Jak to mówią: „Wolnoć Tomku w swoim domku”, jednak istnieje kilka uniwersalnych zasad, o których warto pamiętać podczas aranżacji mieszkania. Jeżeli mamy z tym problemy, warto skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta, który podpowie nam najlepsze, sprawdzone rozwiązania. Jakich błędów unikać przy urządzaniu swoich wnętrz? Oto najbardziej popularne z nich.

Kolorystyczny miszmasz

To prawda, że kolory na ścianach i sufitach potrafią całkowicie odmienić wnętrze i nadać mu zupełnie nowy charakter. Oczywiście pod warunkiem, że dobierzemy je ze smakiem. W pomieszczeniach o niewielkim metrażu lepiej unikać zbyt wielu połączeń kolorystycznych, które sprawią, że przestrzeń wydaje się jeszcze mniejsza. Ponadto zbyt wiele różnych barw w jednym domu czy mieszkaniu sprawia wrażenie chaosu i może powodować problemy z koncentracją. W takim przypadku lepiej zdecydować się na dwa lub trzy przewodnie kolory i ewentualnie dopełniać je różnymi dodatkami w innych odcieniach.

Ślepa pogoń za modą

Oczywiście warto śledzić najnowsze trendy aranżacyjne, aby być z nimi na bieżąco. Nie znaczy to jednak, że wszystko, co zobaczysz w katalogach lub programach wnętrzarskich sprawdzi się również w twoich czterech ścianach. Bardzo często pod wpływem impulsu decydujemy się na jakieś rozwiązanie, po czym okazuje się, że zupełnie nie pasuje ono do naszych mieszkań. Czasami przy wyborze mebli i dodatków do domu, kierujemy się tylko aspektem wizualnym, nie zwracając zupełnie uwagi na ich funkcje praktyczne. Przy urządzaniu domu i mieszkania warto nieco wybiegać w przyszłość. Trendy w aranżacji wnętrz bardzo szybko się zmieniają i to, co dziś uważane jest za prawdziwy krzyk mody już jutro może nim nie być.

Brak proporcji we wnętrzach

Pewnie zdarzyło ci się kiedyś kupić meble, które wielkością zupełnie nie pasowały do mieszkania, zaburzając całkowicie jego proporcje. Wielka lodówka lub zbyt duży stół w małej kuchni, jak i ogromna sofa w kawalerce nie są najlepszym pomysłem. Wybierając rzeczy do domu, staraj się zawsze zwracać uwagę, czy pod względem rozmiarów na pewno wpasują się w otaczającą przestrzeń.

Mieszanina stylów i nadmiar dodatków

Sypialnia w stylu skandynawskim, łazienka retro i salon boho – łączenie kilku stylów nie zawsze wychodzi na dobre. Eklektyzm bywa ciekawy, pod warunkiem, że we wszystkim zachowamy złoty środek. Tak samo jest z dodatkami. Odpowiednio dobrane mogą podkreślić charakter każdego wnętrza, ale za to ich nadmiar często bywa przytłaczający. We wnętrzu staraj się postawić na jeden dominujący styl i w oparciu o niego dobierać wszystkie meble i pozostałe akcesoria.

Słabe oświetlenie domu

Złe rozplanowanie oświetlenia poszczególnych pomieszczeń to częsty błąd aranżacyjny, który popełnia wiele osób. A jest to niezwykle ważne przede wszystkim ze względów praktycznych. W dużych pomieszczeniach warto zadbać o więcej niż jedno źródło światła. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku dodatkowe lampy podłogowe lub stołowe, które dodatkowo podkreślą klimat we wnętrzu. A jakie błędy aranżacyjne zdarza ci się popełniać najczęściej?

loader
Natalia Szroeder
6 Zobacz galerię
fot. Kamil Piklikiewicz/East News