5 darmowych programów do projektowania mebli

29.06.2021
Aktualizacja: 29.06.2021 12:38

Program do projektowania mebli to ogromna pomoc w urządzaniu wnętrza podczas wykańczania nowego mieszkania. Poznaj najlepsze darmowe programy do projektowania mebli.

5 darmowych programów do projektowania mebli
fot. Shutterstock

Każdy, kto choć raz urządzał nowe mieszkanie lub robił remont, wie, że dopasowanie do siebie wszystkich elementów wystroju wnętrza nie jest łatwe. Poza dobraniem kolorów kafelków, armatury i podłóg, trzeba jeszcze całą swoją wizję zmieścić jakoś na metrażu, którym dysponujemy. Na papierze wydaje się to dość proste, jednak nie trudno o sytuacje, kiedy przeliczymy się jednak i finalnie okaże się, że zamówione meble czy sprzęt AGD nie zmieszczą się w wyznaczonej przestrzeni. Aby uniknąć takich przykrych niespodzianek i związanych z tym rozczarowań, warto zrobić projekt wnętrza, na którym można  będzie wszystko dokładnie obejrzeć. Z pomocą przychodzą programy do projektowania mebli. Oto nasza lista 5 prostych w obsłudze, intuicyjnych i darmowych programów do projektowania mebli.

Program do projektowania mebli Sweet Home 3D

Sweet Home 3D to niezwykle prosty w obsłudze, intuicyjny, a przy tym bogaty w różne funkcje program do projektowania mebli i aranżacji wnętrz. Jego niewątpliwą zaletą jest także to, że jest udostępniany na zasadzie open source. Dzięki przydatnej wyszukiwarce, możesz łatwo znajdować i dobierać poszczególne elementy wnętrza, takie jak okna, kafelki, podłogi czy meble. Niezwykle wygodne jest także dodawanie wszystkich elementów – można robić to za pomocą funkcji „przeciągnij i upuść”. Program umożliwia także dostosowanie parametrów mebla do naszych wymagań – możemy swobodnie zmieniać jego wysokość, szerokość, kolor, a nawet stopień połysku. Program pozwala także na wgranie własnego projektu z pliku graficznego i umieszczanie zmian bezpośrednio na nim, a także łączoną pracę w trybie 2D i 3D, dzięki czemu można dokładnie obejrzeć aranżowanie pomieszczenie z dowolnej perspektywy.

Zobacz także: Salon z kuchnią – jak go urządzić? Najciekawsze pomysły i aranżacje

Program do projektowania mebli KichenDraw

Jak sama nazwa wskazuje KichenDraw to program przeznaczony do projektowania wyłącznie kuchni i mebli kuchennych. Ma to swoje zalety. Dzięki temu, że autorzy programu skupili się tylko na jednym pomieszczeniu, w aplikacji KichenDraw znajdziemy znacznie więcej przydatnych funkcji i elementów do projektowania kuchni. Możemy tutaj wirtualnie dostawiać ścianki działowe, ułożyć płytki, zaplanować rozmieszczenie sprzętów AGD, a także szafek i półek. Co ważne, aplikacja pozwala także wyliczyć orientacyjny koszt wybranych materiałów, dzięki czemu wraz z projektem powstaje nam orientacyjny kosztorys. Niewątpliwą zaletą programu jest niezwykła dokładność, dzięki czemu możemy precyzyjnie rozplanować układ całego pomieszczenia i wykorzystać w nim maksymalnie dostępną przestrzeń. Program sprawdzi się zarówno przy projektowaniu małych kuchni w blokach, jak i tych większych w domach jednorodzinnych, jak również lokalach gastronomicznych.

Zobacz także: Masz duży salon i nie wiesz jak go urządzić? Sprawdź nasze sposoby na duże wnętrze!

Program do projektowania mebli Autodesk HomeStyler

Program Autodesk HomeStyler jest całkowicie darmowy i umożliwia zaprojektowanie wymarzonego wnętrza bez względu na to, czy jest nim duży dom czy małe mieszkanie w bloku. Narzędzie działa z poziomu przeglądarki, nie musisz więc niczego instalować na swoim komputerze. Jego niewątpliwą zaletą jest także to, że można na nim pracować w rzucie 2D oraz 3D oraz bogata baza elementów wyposażenia wnętrza, których można użyć w swoim projekcie. Znajdziesz tam zarówno podłogi, kafelki, meble, a także armaturę. Program nie posiada polskiej wersji językowej.

Zobacz także: Okrągły stół do jadalni - funkcjonalność, materiał, symbolika

Program do projektowania mebli Sketchup Make

Sketchup Make to darmowa wersja płatnego programu do projektowania wnętrz, który jest wykorzystywany w profesjonalnych pracowniach projektowych. Aplikacja jest bardzo prosta i intuicyjna w obsłudze. Umożliwia zaprojektowanie praktycznie wszystkiego od zera. Urządzając wirtualnie wnętrze możemy posługiwać się zarówno gotowymi elementami, jak również rysować je samodzielnie. Gotowa baza wyposażenia wnętrza zawiera imponującą liczbę mebli, sprzętu AGD, kafelków, podłóg i armatury. Jeśli jednak nadal będziesz czuć niedosyt, zawsze możesz upgrade’ować program do wersji płatnej, która ma jeszcze więcej przydanych funkcji, a także umożliwia wygenerowanie profesjonalnej dokumentacji do projektu.

Zobacz także: 5 sposobów na zaaranżowanie pustej ściany. Zainspiruj się tymi pomysłami

Program do projektowania mebli Roomeon 3D-Planer

Roomeon 3D-Planer to bezpłatne narzędzie do projektowania i aranżacji wnętrz z innowacyjnym i bardzo intuicyjnym intrerfejsem, który ułatwia tworzenie projektu nawet osobom, które się na tym kompletnie nie znają. Znajdziemy to wiele szablonów i gotowych wyglądów 3D, które mogą stanowić inspirację czy być podpowiedzią najnowszych trendów dla niezdecydowanych. Warto pamiętać, ze bezpłatna wersja tego programu umożliwia zapisanie ograniczonej liczby projektów.

Zobacz także: Feng shui - sposób na ład i harmonię