Zamknij

Zielone graffiti, czyli żywa alternatywa dla murali

05.04.2016 21:38
Zielone graffiti
fot. materiały prasowe

Mech nie tylko zasłania zniszczone ściany, ale staje się ich prawdziwą ozdobą. Czy taki trend ma szansę się przyjąć?

Przestrzeń publiczna potrzebuje jak najwięcej zieleni, a urbaniści mają coraz większy problem, żeby wygospodarować dodatkowe miejsce na park czy chociaż skwer. Kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych zapoczątkowano modę na zakładanie ogrodów na dachach. Teraz pojawiła się alternatywa, która jest nie tylko tańsza, ale wniesie więcej życia bezpośrednio na ulice.

Angielska artystka Anna Garforth specjalizuje się w tworzeniu graffiti z roślin. W swoich pracach korzysta głównie z mchu, który jej zdaniem ma ogromną zaletę - w niedługim czasie zaczyna żyć własnym życiem i przybiera niespodziewane kształty. Żywe napisy i grafiki nie tylko zasłonią zaniedbane mury, ale też mają szansę stać się dziedziną sztuki miejskiej

Twórczyni oryginalnego graffiti stawia sobie za cel uczynienie przestrzeni publicznej bardziej przyjaznej ludziom. W swojej pracy wykorzystuje umiejętność tworzenia ilustracji, projektowania oraz rzemiosła. Jej talent został doceniony przez znane marki, między innymi Elle Decor, Saatchi & Saatchi, Converse oraz Deutshe Bank. Ciekawe, czy któryś z klientów Anny Garfoth wykorzysta w przyszłości w kampanii reklamowej żywe graffiti?