Zamknij

Zamieszkaj z rodziną i przyjaciółmi w modułowym apartamentowcu

01.04.2016 14:10
Modułowy apartamentowiec
fot. materiały prasowe

Powstał projekt, który umożliwia dostosowanie do swoich potrzeb nie tylko układu poszczególnych mieszkań, ale także pięter i korytarzy. To kolejna propozycja rozwiązania kwestii drogich nieruchomości. 

Urbaniści i architekci pracują nad kolejnymi projektami, które mają pomóc rozwiązać problem coraz gęstszej zabudowy oraz drożejących nieruchomości. Ich zdaniem najlepszym pomysłem jest budownictwo modułowe i rozsądne balansowanie między przestrzenią publiczną a prywatną. 

Projekt Songpa Micro-Housing, stworzony przez firmę architektoniczną SsD, miałby szansę sprawdzić się nie tylko w krajach azjatyckich, ale i na całym świecie. Pomysłodawcy wyszli poza standardowe myślenie o przestrzeni użytkowej i zaprojektowali budynek, który łączy w sobie przestrzeń prywatną, jak i publiczną.

Dzieje się to za pomocą zastosowania szklanej obudowy i elastycznych boksów, które można dowolnie modyfikować. Cienka granica między tym, co jest wewnątrz mieszkania, a tym co jest wewnątrz, sprawia, że projektem mogą być głównie zainteresowane rodziny oraz grupy znajomych, którzy chcą mieszkać blisko siebie.

Mieszkańcy takiego apartamentowca mogą decydować o wielkości balkonów, grubości ścianek działowych, ilości okien, a nawet zagospodarowaniu przestrzeni użytkowej na parterze, którą można wynająć. Jeżeli sytuacja życiowa któregoś z sąsiadów się zmienia lub wprowadzają się nowe osoby, można utworzyć dodatkowe mieszkania. Ważne jest to, że niektóre pomieszczenia są wspólne - można też udostępnić własny salon lub kuchnię. 

Songpa Micro-Housing pozwala na indywidualne ustalenie, ile osób może zamieszkać w budynku, co przekłada się oczywiście na koszt utrzymania. Czym więcej osób zdecyduje się wykupić własną przestrzeń, tym cena za metr kwadratowy będzie tańsza. Dotyczy to także ziemi, na której stanie apartamentowiec.