Zamknij

Wydrukowano pierwszy budynek o powierzchni 100m2

25.04.2016 19:25
Hotel 3d
fot. materiały prasowe

Trwało to jedynie 48 godzin, a efekt jest naprawdę zaskakujący. 

Andrey Rudenko zasłynął wydrukowaniem zamku w Minnesocie. Teraz we współpracy z Lewis Grand Hotel na Filipinach dzięki drukarce 3D postawił budynek, który przylega do głównej części hotelu.

Obiekt ma 3 metry wysokości i powierzchnię 100 m2. Co ciekawe, znajdują się w nim wszystkie potrzebne instalacje. Został wybudowany jedynie w 48 godzin. Było to możliwe dzięki wydrukowaniu go z materiału, który jest mieszanką pyłu wulkanicznego, cementu i utwardzacza. 

- Zaplanowanie projektu oraz przetestowanie właściwej mieszanki materiałów trwało miesiąc. Dobre warunki pogodowe na Filipinach i dostępny tam specjalny piasek pozwoliły na stworzenie budynku w bardzo krótkim czasie. Opracowaliśmy technikę, dzięki której uzyskaliśmy grube ściany i mocne wiązania między poszczególnymi warstwami - tłumaczy Rudenko.

Andrey Rudenko zapewnia, że jego technika pozwala na postawienie budowli o różnych kształtach i przeznaczeniu. Taka metoda pozwala oszczędzić 60% materiałów, 70% czasu i 80% siły roboczej w stosunku do nakładów, jakie pochłania budowa obiektów tradycyjnymi metodami.