Zamknij

Współczesne emotikony to istne szaleństwo. MoMA pokazuje, jakie były ich korzenie

Barbara Kaczmarczyk
27.10.2016 11:55
Pierwsze emotikony
fot. www.facebook.com/MuseumofModernArt

Old school jest w modzie, a społeczeństwo z nostalgią myśli o latach 90. Nowojorskie Museum of Modern Art to wykorzystuje. 

Tylko najstarsi internauci pamiętają, jak kiedyś wyglądała komunikacja przez "neta". IRC, czaty, SMS, tam było dostępnych tylko kilka emotikonów. Współcześnie za pomocą obrazków możemy konstruować całe zdania, które są zrozumiałe. Ale nie byłoby twarzy płaczącej Kim Kardashian, gdyby nie Shigetaka Kurita z Japonii. Jego emoji nowojorskie Museum of Modern Art wcieliło właśnie do swojej stałej ekspozycji. 

Prezentowane przez muzeum emoji były sprzedawane przez japońską firmę telekomunikacyjną NTT Docomo w 1999 roku. W tym czasie właśnie ta korporacja była liderem na japońskim rynku, a najpopularniejszymi modelami telefonów komórkowych były te z klapką. Aby odwiedzający wystawę w pełni zrozumieli, albo przypomnieli sobie znaczenie symboli sprzed prawie dwudziestu lat, każdy element tablicy będzie prezentowany osobno i opisany. Oprócz tablicy zawierającej 176 znaków zaprezentowane będą niektóre symbole z tablicy Unicode, która obejmuje wszystkie pisma używane na świecie. 

Emoji na wyłączność

MoMA nabyło symbole zaprojektowane przez Kuritę, tak jak dzieło sztuki, ponieważ władze placówki uznały, że emoji mają wpływ na współczesny design. Przedtem muzeum zrobiło to samo z symbolem zaprojektowanym przez Roya Tomlinsona "@", ponieważ "małpa" zmieniła postrzeganie komunikacji, a nawet znaczenia symboli, które były używane od setek lat. Emoji Docomo choć są bardziej prymitywne, są również bardziej czytelne niż współczesne.

Dostaliśmy dożywotnią zgodę - w ramach daru - na zaprezentowanie emoji Docomo z 1999 roku. Firma wykazała się niezwykłą hojnością – powiedział Paul Galloway, specjalista od wystaw z MoMA. 

Władze muzeum nie kryją swojego podekscytowania faktem posiadania praw do emoji Shigetaki Kurity. Te dzieła uznają za kamień milowy w rozwoju światowej kultury i komunikacji, dlatego symbole traktują jak jeden ze swoich najcenniejszych eksponatów.