Zamknij

Wróżby bożonarodzeniowe - sprawdź, co cię czeka w nowym roku

Adrianna Kostecka
07.12.2020
Aktualizacja: 07.12.2020 21:19

Czy wyjdziesz za mąż w kolejnym roku? Czy twoje dochody wzrosną? Czy… będą bolały cię zęby? Poznaj wróżby bożonarodzeniowe w Polsce i na świecie i zobacz, co Cię czeka!

Wróżby bożonarodzeniowe na przykładzie kart
fot. Shutterstock

Dostatek wróżono z ziaren pszenicy, szanse na zamążpójście ze źdźbła siana, a zdrowe zęby w kolejnym roku zapewniano sobie za pomocą orzecha. Jakie jeszcze były wróżby bożonarodzeniowe w Polsce i na świecie? Poznaj je i… nie zamiataj podłóg „od siebie”, jeśli chcesz wyjść za mąż!

Wróżby bożonarodzeniowe w Polsce - miłość i małżeństwo

Ta wróżba świąteczna przetrwała próbę czasu! Panny wróżyły sobie ze źdźbeł siana spod wigilijnego obrusu. Jeśli wyciągnęły zdrowe i zielone, znaczyło to, że jest szansa na zamążpójście w kolejnym roku. Żółte źdźbło oznaczało, że dziewczyna jeszcze poczeka, a czarne i zeschłe – że czeka ją staropanieństwo.

Można też po wieczerzy zjeść jabłko i policzyć jego pestki. Parzysta ich liczba oznacza ślub, a jeśli było ich sześć lub więcej – ślub w ciągu najbliższego roku.

Pochmurne niebo w Wigilię oznacza, że za mąż wyjdą panny stare i bogate - a jasne – że te młode i biedne.

W Wigilię nie wolno zamiatać w kierunku „od siebie”, jeśli w kolejnym roku chce się wziąć ślub. Takie zamiatanie odgania od domu kawalerów.

Aby sprawdzić szanse na zamążpójście w nadchodzącym roku, dziewczyna powinna nabrać na łyżkę kutii i rzucić ją ku górze. Jeśli jakieś ziarna pszenicy przylgną do sufitu, można planować wesele.

Po wieczerzy wigilijnej osoby stanu wolnego powinny wyjść na dwór i krzyknąć. Z której strony odpowie echo, z tej strony przybędzie ukochany/a.

Świąteczne wróżby  zdrowie

Jedno kichnięcie 24 grudnia oznacza zdrowie w nadchodzącym roku. Jednak choroba albo skaleczenie się tego dnia to gwarancja kolejnego roku pod znakiem kłopotów ze zdrowiem.

Ci, którzy pragną dowiedzieć się, czy w nadchodzącym roku będzie służyło im zdrowie, mogą też wyciągnąć źdźbło. Zielone oznacza kolejny rok w zdrowiu, rozdzielone – rozmaite choroby, a żółte i suche – zbliżającą się śmierć.

Aby mieć zdrowe zęby, w Wigilię rano potrzyj je czosnkiem (tylko potem je umyj przed łamaniem się z innymi opłatkiem!). Mycie tylko w zimnej wodzie, zapewnia to zdrowie. 

Kobieta ciężarna nie może w Wigilię szyć ani prać, inaczej dziecko urodzi się chore.

Wróżby na święta Bożego Narodzenia - dostatek

Podczas toalety porannej na dnie umywalki czy wanny połóż kilka monet i dotykaj ich przy każdym ruchu. Ta prosta czynność zapewni dostatek. Innym rozwiązaniem jest… podrzucenie sąsiadom śmieci. Wtedy to pieniądze będą się trzymać podrzucającego.

Także nieparzysta liczba potraw na stole (wbrew dzisiejszej tradycji 12 potraw) zapewnia powodzenie.

Na początku wieczerzy wigilijnej gospodarz bierze łyżkę kutii i rzuca nią pod sufit. Z liczby przyklejonych do niego ziaren pszenicy szacuje się przyszłoroczne plony (dochody). Po wieczerzy warto spojrzeć w niebo. Im więcej na nim gwiazd, tym lepiej będzie się wiodło patrzącemu.

Wróżby bożonarodzeniowe na świecie

A jakie wróżby na święta Bożego Narodzenia spotkamy w innych krajach?

W Niemczech w gałązkach choinki ukrywa się bombki w kształcie ogórka. Dziecko, które jako pierwsze znajdzie taką bombkę, zapewni sobie powodzenie w nadchodzącym roku.

Z kolei Ukraińcy, aby zagwarantować sobie dostatek i szczęście, na choince wieszają pajęczyny. Zwyczaj ten ma swoje korzenie w starej baśni, według której pewna staruszka była tak biedna, że nie stać jej było nawet na udekorowanie choinki. W wigilijną noc pająk ozdobił jej drzewko śliczną pajęczyną, która zmieniła się w złoto.

Z Wielkiej Brytanii pochodzi natomiast zwyczaj całowania się pod jemiołą, co przynosi szczęście i spełnienie marzeń. Umacnia również więzi między całującymi się pod jemiołą kochankami.

W Grecji w Wigilię dzieci chodzą od domu do domu i śpiewają pieśni podobne do polskich kolęd, co ma sprowadzić na domostwo Boże błogosławieństwo. W zamian otrzymują drobne upominki.

Czeszki na początku grudnia ścinają gałązki forsycji, czereśni lub jabłoni. Gdy zakwitną one w święta, kobieta znajdzie męża w ciągu kolejnego roku. Jeżeli zakwitną przed świętami, panna najpierw zajdzie w ciążę, a dopiero później weźmie ślub. Gałązka bez kwiatów to znak, że dziewczyna nadchodzący rok spędzi sama.

Na Węgrzech, podobnie jak w Polsce, pod obrus kładzie się sianko. Ten, kto wyciągnie najdłuższe źdźbło, będzie się cieszył długim życiem. Tę wróżbę świąteczną znamy i my :)

Duńczycy na wieczerzę wigilijną podają tradycyjny budyń z ryżem, do którego gospodyni wcześniej wrzuca migdał. Kto go znajdzie, ten zapewni sobie szczęście na cały nadchodzący rok.

Jak się okazuje wróżby bożonarodzeniowe to niejedyne świąteczne zwyczaje. Poznaj tradycje z Polski i całego świata.