Zamknij

Wiadomo, jak będzie wyglądał najdłuższy wieżowiec świata. Takiego kształtu nikt się spodziewał

24.03.2017 13:24
najdłuższy budynek świata
fot. East News

Ten projekt zmienia postać rzeczy. Wystarczyło tylko zacząć myśleć... w trzech wymiarach.

Nietypowy projekt budynku o kształcie odwróconej litery "U" nazwano Big Bend (czyli "wielkie zgięcie). Jak podaje strona Telegraph.co.uk, długość tak skonstruowanej budowli wynosiłaby aż 1219 metrów. Jej użytkownicy mogliby poruszać się za pomocą wind podróżujących również po łukach. Wieża (a właściwie dwie połączone ze sobą wieże) stanęłyby przy Central Parku w Nowym Jorku.

Twórca pomysłu, architekt Ioannis Oikonomou, chciał zagrać na nosie deweloperom, dla których liczy się jedynie wysokość jako główny czynnik dodający prestiżu ich budowlom. I chociaż skupiono się przede wszystkim na łącznej długości tego zgiętego drapacza chmur, to mierzony w pionie również robi wrażenie. 600 metrów uplasowałoby Big Benda na czwartym miejscu w rankingu najwyższych budynków świata.

Z głową w chmurach

Studio Oiio, którego właścicielem jest Oikonomou, dążyło do obejścia przepisów strefowych Nowego Jorku. Chcąc postawić budynek w luksusowej części miasta zwanej Billionaires' Row znajdującej się przy 57th Street, trzeba było wymyślić coś zupełnie nowego.

Big Bend może stać się skromnym rozwiązaniem architektonicznych ograniczeń wysokości na Manhattanie. Teraz możemy zapewnić naszym strukturom takie wielkości, które będą je wyróżniać bez obaw o limity - brzmi notatka prasowa architektów na stronie oiiostudio.com.

Dzięki łukowej konstrukcji twórcy budowli znaleźli sposób na olbrzymią podwyżkę cen za teren w tym rejonie Manhattanu. W pierwszym kwartale 2016 roku nastąpił tam wzrost wartości ziemi aż o 625 procent, co wywołało trend na chudsze niż zazwyczaj wieżowce zwane "super-slenders".

Nie wiadomo jednak kiedy i czy w ogóle koncept dostanie zielone światło od władz Nowego Jorku. Na razie brak też jakichkolwiek informacji o teoretycznych kosztach takiej budowli.

Big Bend

Wizualizacja wieżowca Big Bend na Manhattanie

‧ fot. East News
Big Bend
fot. East News
Big Bend
fot. East News
Zagłosuj

Czy twoim zdaniem to może być początek nowego trendu w budownictwie?

Liczba głosów: