Zamknij

Stworzyli murale, które pokazują, jak smog “brudzi” nasze płuca i Warszawę. Zasmucający widok

10.11.2020 13:00
street art
fot. Shutterstock

Ten nietypowy pomysł zaskoczył warszawiaków. To pierwszy taki projekt w Polsce.

W ramach kampanii "Clean Art - Czyste powietrze. Czysta Warszawa" stworzono 2 murale wodne, których zadaniem jest ukazanie, jak brudne jest powietrze w Warszawie. Efekt robi wrażenie, ale zdecydowanie nie napawa optymizmem...

Murale wodne w Warszawie

Do niedawna wydawało się, że murale jedynie urozmaicają wygląd przestrzeni miejskiej. Jednak polscy artyści udowadniają, że mogą one służyć też innym celom, np. ekologicznym i edukacyjnym. Niedawno wspominałyśmy o tym, że w ramach Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej na jednej z gdyńskich szkół stworzono mural z budkami dla ptaków. Teraz dowiadujemy się o kolejnym ciekawym projekcie, którego pomysłodawcami są Polacy.

Aby pokazać, jak poważnym problemem w stolicy jest unoszący się w powietrzu smog, przy Al. Jerozolimskich 121/123 i Puławskiej 30 w Warszawie powstały 2 nietypowe murale. Do stworzenia ich użyto jedynie gorącej wody pod odpowiednim ciśnieniem, dzięki czemu projekt nie ma negatywnego wpływu na środowisko.

Różnica między oczyszczoną częścią elewacji a pozostałym fragmentem jest widoczna gołym okiem. Smog nie tylko ma wpływ na wygląd budynków, ale przede wszystkim fatalnie wpływa na nasze zdrowie.

O tym, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze, którym oddychamy w mieście, możemy przekonać się, patrząc na budynki w stolicy. Ich elewacje szarzeją od smogu każdego dnia. Choć na co dzień nie widzimy zanieczyszczeń, które wdychamy, jednak one osadzają się na budynkach, tworząc widoczny ślad. Pokażemy to warszawiakom poprzez Clean Art. W centrum miasta powstały murale, które unaoczniają, jak smog “brudzi” nasze płuca i miasto - wyjaśnia dyrektor pionu klientów indywidualnych i MSP, Innogy Polska - Sebastian Janda.

Na koniec akcji Innogy obiecuje wyczyścić całe budynki, na których powstały wodne murale.

Zobacz także: Dywany, które są hitem internetu! To prosty sposób na zmianę wystroju każdego pokoju