Zamknij

Vibeat umożliwia niesłyszącym doświadczanie muzyki w zupełnie nowy sposób

Martyna Kraus
08.08.2016 14:20
Vibeat
fot. dezeen.com

Ta biżuteria elektroniczna sprawia, że każdy może poczuć dźwięki na własnej skórze. 

Liron Gino, tegoroczny absolwent Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie, w ramach swojego projektu dyplomowego zaprojektował zestaw biżuterii elektronicznej. Jest ona o tyle nowatorska, że została stworzony z myślą o osobach niesłyszących i niedosłyszących. Ma im zapewniać im pełne doświadczenie muzyki za pomocą wibracji.

Swoją kolekcję projektant nazwał Vibeat i ma być ona alternatywą dla słuchawek nausznych. Składa się z naszyjnika, bransoletki i dwóch okrągłych nadajników. Głównym zadaniem nadajników jest stworzenie "alternatywnego systemu sensorycznego", który odbiera muzykę i przekłada ją na drgania. Poszczególne części nadajników odbierają wyższe lub niższe dźwięki, a następnie przekładają je na wibracje o różnym stopniu intensywności. To pozwala osobom niesłyszącym lub niedosłyszącym w doświadczać muzyki poprzez zmysł dotyku.

Muzyka jest jedną z najważniejszych, wszechobecnych form komunikacji między ludzkiej oraz rozrywki czy sztuki. W niezwykły sposób przekazuje emocje i wyraża stan umysłu. Zacząłem zastanawiać się, w jaki sposób osoby niesłyszące mogą w pełni jej doświadczać – tłumaczy Liron Gino.

Wszystkie elementy biżuterii są bardzo subtelne i wyglądają jak designerski dodatek, a nie urządzenie dla osób z niepełnosprawnością. Są bardzo uniwersalne i można nosić je na wiele sposobów i co ciekawe, na różnych częściach ciała. Okrągłe nadajniki są niezależnym elementem i można przypinać je wedle uznania. Do urządzenia można dodatkowo podłączyć słuchawki za pomocą Bluetooth, więc kilka osób może może słuchać muzyki jednocześnie.

Liron Gino zrealizował swój projekt we współpracy z grupą osób niesłyszących. Pytał je, w jaki sposób odczuwają muzykę, czego brakuje im w tym doświadczeniu i jak chcieliby je przeżywać. Jak widać, współpraca okazała się bardzo owocna. 

Vibeat
fot. dezeen.com

 

Vibeat
fot. dezeen.com