Zamknij

To najdziwniejszy blok na świecie. Ma 913 mieszkań i przypomina olimpijskie koło

Agnieszka Moczyróg
23.02.2017 12:38
Blok mieszkalny
fot. East News

Ten blok bez wątpienia zasługuje na miano wyjątkowego. Ale czy dorównuje polskiemu falowcowi? 

Nazywany jest bajglem, pączkiem albo obwarzankiem. Blok położony w moskiewskiej dzielnicy Ochakovo-Matveevsoe to bez wątpienia jedyny taki budynek na świecie. 

Blok miał być chlubą zbliżających się igrzysk olimpijskich. Zaprojektowali go sowiecki architekt Eugene Stamo i inżynier Aleksander Markelov. Choć mieli ambitne plany wybudowania aż pięciu takich budynków, powstały zaledwie dwa. Pierwszy z nich gotowy był w 1972 roku, a drugi 8 lat później, w 1980 roku. Jak podaje Podroze.gazeta.pl, powodem wybudowania jedynie dwóch budynków była przede wszystkim oszczędność. 

Był jednak jeszcze inny powód. Bloki w założeniu miały przypominać olimpijskie koła. Jednak, zaprojektowano je w zbyt dużych odległościach od siebie. Po wybudowaniu w żaden sposób nie przypominałyby olimpijskiego symbolu. Właśnie dlatego plan stworzenia kolejnych identycznych budynków mieszkalnych, szybko upadł.

Moskiewski blok w założeniu miał przypominać koło olimpijskie

Moskiewski blok w założeniu miał przypominać koło olimpijskie 

‧ fot. twitter.com/briedisunrepshe

Polski "Falowiec"

Moskiewskie bloki zamieszkuje tysiące osób. Jak podaje Gazeta.pl, w każdym z nich jest 913 mieszkań i 26 klatek schodowych. Średnica każdego z nich wynosi 155 metrów. A to bez wątpienia pozwala nazywać ten blok wyjątkowym. 

Jednak, nie tylko Moskwa może pochwalić się niebanalnym budynkiem mieszkalnym. Gdańszczanie również mają swój oryginalny blok. Mowa oczywiście o budynku zlokalizowanym na gdańskim Przymorzu i nazywanym "falowiec". Liczy 11 pięter, ma 860 metrów długości, 32 metry wysokości i prawdopodobnie jest najdłuższym budynkiem mieszkalnym w Polsce. 

Z początku falowiec miał być blokiem standardowych rozmiarów. Ale ponieważ wokoło było sporo niezagospodarowanego terenu, a kolejka czekających na mieszkanie w latach 70. bardzo długa, postanowiono zmienić plany zabudowy. Dzięki temu w budynku mieszka dziś kilka tysięcy osób.

Blok "Falowiec"

Blok "Falowiec"

‧ fot. East News