Zamknij

To nie nasza wina, ale ścian. Kiedy nie są w dobrych kolorach, trudniej się nam pracuje

Martyna Kraus
04.08.2016 16:47
Kolory ścian a wyniki pracy
fot. East News

Ponoć każda wymówka jest dobra, ale za tą stoją jeszcze wyniki badań. 

To czy dzisiaj wzniesiemy się na wyżyny naszych intelektualnych możliwości, czy też będziemy leżeć w dołku i bezowocnie szukać twórczych inspiracji z pewnością zależy od tego, w jakim otoczeniu się znajdujemy.

Dowiedziono, że silny wpływ na nasze samopoczucie i humor mają nietylko meble i kwiaty, ale przede wszystkim kolory. Mogą nas one rozweselić, zaniepokoić czy pomoć się wyciszyć. Naukowcy z University of British Columbia udowodnili, że istnieją dwie konkretne barwy, które znacząco wpływają na naszą kreatywność - zielony i niebieski. Jeżeli nasze biuro nie ma ścian w tych kolorach, możemy powiedzieć naszemu szefowi, że dzisiaj pracujemy zdalnie. W końcu zależy nam na tym, żeby dać z siebie wszystko.

Kolorowe sny, kolorowe KPI

Naukowcy we współpracy z Fast Company, dowiedli, że kolor niebieski idealnie sprawdzi się w miejscu pracy, a zielony w pomieszczeniach, w których spędzamy przerwy. Niebieski i zielony to barwy, które naczęściej występują w przyrodzie, więc nie ma w tym nic dziwnego, że w ich otoczeniu nie tylko czujemy się świetnie, ale także mamy największe zdolności twórcze. W badaniach opublikowanych na łamach Siencemag.org, udowodniono, że odcienie niebieskiego korzystnie wpływają na koncentrację zachęcają do komunikacji. Ponadto, ten kolor ma też moc uspokajania, co działa pozytywnie na zaufanie i wydajność. Natomiast zielony odpowiada za harmonię i równowagę, dlatego w otoczeniu ścian o tej barwie ludzie często wpadają na innowacyjne pomysły.

Podobne badania do tych przeprowadzonych na University of British Columbia, zostały już kiedyś przeprowadzone na Uniwersytecie w Monachium przez Stephanie Lichtenfeld. Nie udało jej się jednak wówczas wyodrębnić konkretnych barw odpowiedzialnych za procesy twórcze. Skupiła się na analizie całej palety kolorów oraz tego w jaki sposób poszczególne z nich wpływają na ludzki umysł.

Dzięki badaniom wiemy, że pomarańczowy i czerwony są kolorami agresywnymi, które wzmagają negatywne emocje. Dlatego ciężko będzie wypracować kompromis czy rozwiązać konflikt w pomieszczeniu ze ścianami o takich barwach.