Zamknij

Te marmurowe schody w San Francisco odbijają blask Księżyca

08.06.2016 10:22
Schody w San Francico
fot. www.iimgur.com/nsYreN6

Aż trudno uwierzyć, że zostały zrobione przez grupę wolontariuszy. 

Wystarczy odrobina chęci, współpracy i kilka godzin dziennie, żeby ukończyć projekt, który wydawać by się mogło, nie ma szans na powodzenie. 

Lokalna społeczność San Francisco nie mogła pogodzić się z tym, że 16-wieczne schody nie są ozdobą ich miasta. Zniszczony element architektoniczny w prosty sposób można było odnowić, jednak żaden z urzędników nie widział w nim potencjału. Grupa sąsiadów doszła do wniosku, ze wezmą sprawy w swoje ręce i odnowią schody tak, jak będą umieć najlepiej. 

W krótkim czasie do małej grupy znajomych dołączyły kolejne osoby, ostatecznie tworząc zespół składający się aż z 300 osób. Wśród nich były nie tylko osoby, które mają fach budowlany w rękach, ale też artyści. Ustalono, że stare schody zostaną pokryte drobną mozaiką, w którą wplotą kształty zwierząt, ptaków, ryb i Księżyc. Rodzaj kafelków wybrano w taki sposób, że za dnia wyglądają jak wielobarwny obraz, natomiast w nocy wybrane z nich odbijają blask księżyca i prezentują się wprost magicznie. 

Prace nad odnowieniem 163 stopni trwały 1,5 roku. Obecnie schody są jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Miasta Aniołów.