Zamknij

Ta polska firma robi rowery z bambusa w Ghanie, a dochód przeznacza na stypendia

Magdalena Barszczak
14.07.2016 10:39
Asante rowery bambusowe
fot. materiały prasowe

Marka Asante jest przykładem na to, że można odnieść sukces, a jednocześnie wspierać lokalną ludność i chronić środowisko naturalne. 

Bambusowy rower Asante to zdecydowanie coś więcej niż tylko jednoślad. Wyróżnia go nie tylko piękny design, ale też idea, która za nim stoi. Każdy zakupiony rower finansuje bezpośrednio stypendium dla jednego ucznia w Ghanie

Już na samym początku należy podkreślić, że nie może zmylić nas ekologiczny charakter Asante Bamboo Bikes. Chociaż ich ramy są wykonane z bambusów, są równie wytrzymałe jak stal. Nie ma dwóch identycznych egzemplarzy, ponieważ każdy jest wykonywany ręcznie. Co ciekawe, każdy z klientów może sam zaproponować design i kolorystykę swojego modelu, a nawet umieścić nam nim swoje inicjały. Możemy wybierać wśród jednośladów ­ z linii city z miejskimi rowerami typu single speed lub ostre koło, oraz wersje klasyczne.

Zobacz bambusowe rowery marki Asante

Z miłości do środowiska

Dzięki bambusowej ramie, Asante jest równocześnie lekki i wytrzymały. Waga miejskiego modelu nie przekracza 12 kg. Każda rama wymaga ponad 50 godzin ludzkiej pracy i pasji, która czyni finalny produkt unikalnym i na długi czas odpornym na wodę czy promieniowanie UV. Bambus rośnie powszechnie na pięciu kontynentach, nawet do 90 cm dziennie, jego użycie do produkcji rowerów nie powoduje szkód w ekosystemie. Jest on gatunkiem trawy, dlatego nie potrzebuje środków chemicznych przyspieszających jego wzrost. Ponadto farmy bambusa zakładane na terenach po wycince lasu pomagają glebie wrócić do jej naturalnego stanu. 

Chcemy być społecznie odpowiedzialnym producentem i tworzyć rowery, które dają naszym klientom radość z jazdy, a jednocześnie zmieniają świat na lepsze - powiedział Igor Pielas, pomysłodawca i właściciel projektu. - Firma zadebiutowała w tym sezonie zbierając bardzo pozytywne opinie w Polsce i Wielkiej Brytanii. Dzięki pierwszej rundzie finansowania Asante zamierza szybko podbić kolejne rynki zagraniczne i wprowadzić do oferty nowe kategorie produktów. 

Z miłości do ludzi

Bambusowe elementy roweru produkowane są w Ghanie jako część inicjatywy społecznej Yonso Project, działającej jako NGO. Warsztat, w którym powstają ramy, daje pracę i trening umiejętności mieszkańcom małej wioski w okolicy Kumasi. Zysk wypracowany z produkcji ram zasila finansowanie projektów edukacyjnych Yonso Project, a dodatkowo, każdy zakupiony rower od polskiej firmy finansuje stypendium edukacyjne dla jednego ucznia w Ghanie.

Marka Asante nie poprzestaje jednak tylko na tym. W listopadzie 2015 roku ruszyła inicjatywa społeczną AsanteEDU, która ma na celu rozwiązać problem nierównego dostępu do edukacji w Afryce, dzięki użyciu nowych technologii. Kampania crowdfundingowa na portalu polakpotrafi.pl osiągnęła 150% celu i pozwoliła zebrać ponad 18 tysięcy złotych na stworzenie 3 interaktywnych bibliotek dla uczniów w Ghanie. 

Bambusowy a może tradycyjny? Jedno jest pewne. Zanim ruszysz w trasę, potrzebna będzie ci wiedza o zasadach panujących na drodze. Sprawdź, jak wyglądają testy na kartę rowerową.

Poznaj ekipę Asante i mieszkańców Ghany. Zobacz, jak produkuje się rowery bambusowe