Zamknij

Stuletni teatr przekształcono w przepiękną i największą na świecie księgarnię

Martyna Kraus
28.07.2016 15:14
El Ateneo Grand Splendid
fot. flickr.com/photos/mickers

Niesamowity budynek znajduje się w Buenos Aires i ma 21 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. 

El Ateneo Grand Splendid to według rankingu "The Guardian" z 2008 roku druga najpiękniejsza księgarnia na świecie (pierwsza to Boekhandel Selexyz Dominicanen in Maastricht). Imponujących rozmiarów budynek powstał w 1919 roku, a zaprojektowało go dwóch architektów, Pero i Torres Armengol.

Początkowo pełnił on funkcję teatru. Po kilku renowacjach i kolejnych próbach adaptacji wnętrza, został spisany na straty i miał być wyburzony. Teatro Grand Splendid na szczęście ocalał dzięki obowiązującemu w Argentynie prawu. Przed rozbiórką musiał on najpierw zostać wystawiony na aukcję, dopiero wtedy, jeśli nie znalazłby się nowy nabywca, mógł zostać wyburzony. Na szczęście w 2000 roku spółka Grupo Ilhsa uratowała gmach i przekształciła go na swój flagowy sklep.

Budynek niewiele zmienił swój pierwotny wygląd. Większość elementów została zachowana, więc tym większe wyrażenie wywiera on na współczesnych odwiedzających. Wnętrze wręcz błyszczy od złotych detali, bogato zdobionych fresków, ornamentów i rzeźb na suficie, ścianach i poręczach. Scena i siedzenia na balkonie zostały odnowione i służą jako miejsce do czytania oraz przeglądania książek. Dodatkowo spragnieni wypoczynku odwiedzający księgarnię mogą schować się za grubymi, aksamitnymi zasłonami, które są głównym elementem ozdobnym w wielkiej sali.

Rocznie olśniewające wnętrze gmachu El Ateneo Grand Splendid odwiedza milion czytelników i zwiedzających, którzy swoją energią i miłością do książek budzą do życia stare mury. 

Zobacz, jak teraz wygląda El Ateneo Grand Splendid