Zamknij

Stowarzyszenie Architektów Polskich wybrało najlepszy dom jednorodzinny! Robi wrażenie

30.10.2020 12:46
Nowoczesny dom
fot. Shutterstock

SARP wybrało najlepszy dom jednorodzinny w Polsce. Widzieliście już ten budynek? Jeżeli nie, koniecznie musicie nadrobić!

Stowarzyszenie Architektów Polskich co roku organizuje konkurs, w którym wyróżnia i nagradza najlepsze obiekty architektoniczne w kraju. Jury przyznaje nagrody w 6 kategoriach: budynek mieszkalny jednorodzinny, budynek mieszkalny wielorodzinny, budynek biurowy, oświaty lub administracji, inny budynek użyteczności publicznej, przestrzeń publiczna, budynek kultury i architektura w przestrzeni dziedzictwa.

W tym roku konkurs również się odbył i właśnie poznaliśmy jego zwycięzców. Do konkursu SARP 2020 zgłoszono aż 75 obiektów, które powstały w Polsce do końca 2019 roku. Jesteście ciekawi, jaki obiekt uzyskał tytuł najlepszego budynku mieszkalnego jednorodzinnego? My już wiemy!

Stowarzyszenie Architektów Polskich wybrało najlepszy dom jednorodzinny

SARP wybrało m.in. najlepszy budynek mieszkalny jednorodzinny. Nagrodę otrzymał obiekt, który zaprojektowali architekci z pracowni PL.Architekci. Jest to dom LUS_4 zlokalizowany w Lusowie pod Poznaniem.

Jury zwróciło uwagę na to, że dom ten jest piękny, brakuje mu pretensjonalności i w dodatku jest przykładem na to, jak zagospodarować nieoczywiste tereny znajdujące się na przedmieściach dużych miast. Dom ten został wpasowany w działkę o bardzo nieregularnym kształcie i w sąsiedztwo domu z przeskalowanym dachem.

Eksperci docenili też, że dom ten - mimo oryginalnego i nieoczywistego kształtu - wpisuje się w otoczenie, w którym go zbudowano. Nie bije po oczach udziwnieniami i jest dopasowany do tej przestrzeni.

Jak wam się podoba ten obiekt?

Tak mieszkają Ania i Robert Lewandowscy! Te wnętrza robią wrażenie.