Zamknij

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek? Ekspertka zdradza kilka trików

20.01.2023 10:03

Twoje dziecko jest prawdziwym bałaganiarzem? Sprawdź, jak łatwo nauczyć je dbania o czystość w mieszkaniu.

Dziewczynka sprzątająca dom
fot. Shutterstock

Pokój twojego dziecka wygląda jak po przejściu huraganu? Wielu rodziców zastanawia się, jak skłonić swoje pociechy do większego dbania o porządek czy pomocy w niektórych pracach domowych. Dość często przypomina to walkę z wiatrakami, ale ostatecznie możemy odnieść sukces. Czasami wystarczy kilka prostych kroków. Przekonuje o tym Lindsay, popularna w social mediach ekspertka od sprzątania. Jej profil na Instagramie o nazwie "dazincleaning" obserwuje niemal 80 tysięcy osób. W rozmowie z thesun.co.uk kobieta podzieliła się kilkoma cennymi wskazówkami.

Rutyna jest "kluczem"

Zdaniem Lindsay warto uczyć dziecka porządku już od najmłodszych lat, zaczynając od najprostszych czynności, aby nie przytłoczyć malucha nadmiarem zadań:

Zacznij od prostych obowiązków od około 4 roku życia, takich jak upewnienie się, że brudne pranie trafia do kosza, a zabawki są posprzątane na koniec dnia. - mówi Lindsay.

W miarę upływu czasu możesz stopniowo dodawać i rozszerzać zakres poszczególnych czynności, aby sprzątanie uczynić częścią codziennej lub cotygodniowej rutyny. W tym celu warto też wyznaczyć różne pory na określone obowiązki. Należy także pamiętać o tym, aby podczas ich wykonywania towarzyszyć dziecku. Dzięki temu nie tylko będziemy mieli je na oku, ale też damy mu dobry przykład.

Zobacz także: Najbrudniejsze przedmioty w mieszkaniu. Większość z nas nigdy ich nie czyści 

Zamień sprzątanie w zabawę

Jednym ze sposobów na to, aby dzieci chętniej dbały o czystość, jest traktowanie sprzątania jako wesołej zabawy. Przykładowo przed wieczorną kąpielą możesz poprosić je o posprzątanie pluszaków i innych przedmiotów w formie wyścigu. W trakcie ścielenia łóżka pokaż im ciekawe triki na zakładanie pościeli czy prześcieradła.

Zorganizuj też grę, aby zobaczyć, kto zbierze najwięcej kurzu z różnych powierzchni. W tym przypadku ekspertka ostrzega, aby pod żadnym pozorem nie dawać dzieciom do używania środków czyszczących. Wystarczą ściereczka z mikrofibry i zwykła butelka z wodą.

Zorganizuj odpowiednią przestrzeń

Aby ułatwić dziecku sprzątanie, zadbaj o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania różnych rzeczy. Trudno jest bowiem utrzymać porządek w domu, jeśli nie mamy gdzie ich odłożyć.

W pokoju malucha nie może więc zabraknąć pojemnych pudełek czy innych organizerów, w którym będzie mógł umieścić ulubione zabawki i pozostałe akcesoria.

Zobacz także: O tym zapominamy podczas sprzątania kuchni. To może źle wpłynąć na nasze zdrowie

loader

RadioZet.com/thesun.co.uk