Zamknij

Stosujesz gąbki do naczyń? Ich kolor nie jest przypadkowy

14.11.2022 13:48

Masz w swojej kuchni zmywaki do naczyń? Sprawdź, co oznaczają kolory tych akcesoriów.

Gąbka do naczyń
fot. Shhutterstock

Gąbki do naczyń można spotkać w wielu kuchniach. Takie akcesoria nie tylko ułatwiają nam czyszczenie garnków czy talerzy. Mogą przydać się także do mycia innych powierzchni np. piekarnika czy lodówki. Przeważnie podczas kuchennych porządków sięgamy po pierwszą lepszą gąbkę, nie przywiązując większej wagi do jej koloru. Okazuje się jednak, że ma on istotne znaczenie.

Co oznaczają kolory gąbek do naczyń? Będziesz zaskoczony

Kolory kuchennych zmywaków nie są przypadkowe. Jeżeli do tej pory, nie zwracałeś na to uwagi, to z pewnością warto zmienić swoje podejście. W przeciwnym razie możesz uszkodzić niektóre naczynia podczas ich zmywania.

Przykładowo trudne zabrudzenia najlepiej wyczyścić za pomocą gąbki zielonej o szorstkiej i twardej strukturze. W przypadku tych naczyń, które wymagają mniej szorowania, możemy zastosować zmywak w czerwonym kolorze. Z kolei przedmioty z delikatnego materiału np. szkła najlepiej umyć za pomocą gąbki żółtej albo niebieskiej. Mają one miękką powierzchnię i nie spowodują widocznych zarysowań.

Zobacz także: Ten błąd podczas zmywania naczyń popełnia wiele osób. O czym mowa?

Jak odświeżyć gąbkę kuchenną?

Gąbka do zmywania naczyń to prawdziwe siedlisko bakterii, dlatego najlepiej ją dezynfekować po każdym użyciu. Możesz wykorzystać do tego sodę oczyszczoną albo ocet z dodatkiem aromatycznego olejku np. o zapachu cytrusów. Doskonałe właściwości odświeżające ma również zielona herbata. Wystarczy polać nią zmywak, odczekać kilkanaście minut, a potem dokładnie wypłukać gąbkę w wodzie.

Zobacz także: Posyp zlew tym produktem. Efekt zauważysz od razu

loader