Zamknij

Ten błąd często popełniamy podczas prania. Sprawdź, dlaczego nie należy tego robić

Weronika Misiuk
10.03.2022 13:29

Jak prawidłowo należy prać ubrania? Jeżeli zależy ci na tym, aby twoja odzież służyła ci przez dłuższy czas, zwróć uwagę na ten szczegół.

Pranie
fot. Shutterstock

Pranie ubrań wydaje się bardzo prostym zadaniem, jednak w praktyce bywa z tym różnie. Mimo naszych starań często po wyjęciu z pralki nasze rzeczy nie wyglądają najlepiej. I nie zawsze jest to tylko wina urządzenia. Sposób, w jaki pierzemy ubrania, również ma w tym przypadku duże znaczenie. Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Domowe porady: jak prać ubrania?

Okazuje się, że wiele osób popełnia błąd już na samym etapie przygotowania swoich ubrań do prania. Przeważnie większość z nas ogranicza się wyłącznie do oddzielenia rzeczy białych od tych w innym kolorze, żeby nie doszło do ich przypadkowego zafarbowania. Zapominamy natomiast o innych ważnym szczególe.

Zanim nastawimy pranie, warto zapoznać się dokładnie z informacjami podanymi na metkach i posegregować ubrania, biorąc pod uwagę również wymaganą temperaturę wody. Zbyt wysoka lub niska może bowiem wpłynąć negatywnie na materiał oraz kolor odzieży. Przykładowo koszule najlepiej prać w ok. 40 stopniach Celsjusza. Dla ubrań z jeansu najlepsza będzie temperatura ok. 30 stopni Celsjusza, z kolei dla pościeli bawełnianej czy ręczników – ok. 60 stopni. Rzeczy z delikatnych materiałów, np. z jedwabiu powinniśmy natomiast prać w letniej wodzie.

Zobacz także: Dzięki temu trikowi twoje pranie szybciej wyschnie. Efekt cię zachwyci

Domowe porady: o czym jeszcze pamiętać podczas prania?

Podczas prania warto zwrócić uwagę również na ilość stosowanego środka piorącego. Zbyt duża ilość proszku może osadzać się na ubraniach. Dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie gotowych kapsułek do prania. Pamiętaj również o przewróceniu odzieży na odwrotną stronę, dzięki czemu nie będzie się tak szybko niszczyła.

Zobacz także: Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

loader