Zamknij

Skuteczne sposoby na mycie okien

02.04.2021
Aktualizacja: 02.04.2021 19:41
Skuteczne sposoby na mycie okien.
fot. Shutterstock

Mycie okien jest niestety bardzo często pomijane, nawet w trakcie sprzątania. Nie jest to skomplikowana czynność, jednak bardzo niechętnie wykonywana. Tymczasem plamy na oknach, smugi oraz osadzający się kurz są nie tylko nieestetyczne, ale również szkodliwe dla mieszkańców. Jak szybko i skutecznie umyć okna?

Przyjęło się, że mycie okien wykonywane jest kilka razy do roku. Zazwyczaj okna myte są przy okazji wiosennych porządków lub na święta. Ewentualnie w przypadkach, gdy okno jest wyjątkowo mocno zabrudzone.

Okna warto myć zdecydowanie częściej. Dostępne obecnie środki do czyszczenia okien oraz akcesoria znacznie ułatwiają i przyspieszają tę czynność. Radzimy, czym i jak myć okna, by przestało to być przykrym obowiązkiem.

Zobacz także: Co znaczy okno we śnie? Poznaj popularne interpretacje!

Kiedy i jak często myć okna?

Mycie okien należy wykonywać regularnie, gdy tylko pojawi się na nich kurz i smugi. Mieszkańcy ruchliwych ulic i terenów zadymionych powinni częściej przecierać okna z kurzu i pyłu. Okna, podobnie jak zakurzone meble, negatywnie wpływają nie tylko na estetykę mieszkania, ale również na alergików, dzieci oraz zwierzęta.

Mycie okien dobrze jest zaplanować z krótkim wyprzedzeniem. Warto sprawdzić prognozę pogody, gdyż nie ma sensu planować mycia okien w dniu, w którym przewidywany jest deszcz lub mróz.

Mycie okien w trakcie opadów pozostawia na nich zacieki, a przy mrozach płyn do okien zamarza i odbija się na powierzchni szyb. Odradza się także mycie okien w pełnym słońcu, ponieważ tworzą się smugi przez wysychającą wodę z płynem.

Podsumowując krótko: zaleca się mycie okien rankiem lub po południu, w dni bez opadów i upałów.

Zobacz także: Czyste okna bez smug - to możliwe! Koniecznie użyj... gliceryny!

Czym myć okna?

To, czym należy myć okna, zależy przede wszystkim od preferencji. Niektóre osoby preferują sposoby z wykorzystaniem produktów dostępnych w domu, ponieważ sprawdzają się one w większości przypadków i radzą sobie z zabrudzeniami. Inni jednak zaopatrują się w specjalne dedykowane preparaty do mycia okien.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które ze środków są bardziej efektywne. Najważniejszym kryterium wyboru powinna być skuteczność i wygoda używania.

Czym w takim razie myć okna?

Płyn do naczyń

Do mycia nawet mocno zabrudzonych okien sprawdzi się zwykła woda z rozpuszczonym płynem do mycia naczyń. Płyn, dzięki swoim właściwościom, jest w stanie rozpuścić tłuste plamy i odciski palców. Nadaje się również do mycia framug i żaluzji.

Płyn do naczyń używany do okien jest bardzo ekonomiczny. Do mycia wystarczy wlać kilka kropel do miski z wodą, a z pewnością starczy go na umycie wszystkich okien w domu.

Woda z octem

Ocet jest uniwersalnym, domowym środkiem do mycia niemal każdej powierzchni. Roztwór octu spirytusowego oraz wody z łatwością usunie brud i kurz pozostawiając okna lśniące, ponieważ ma w sobie właściwości nabłyszczające. Do przygotowania roztworu wystarczy ocet i woda w proporcji 1:1.

Dedykowany preparat do mycia okien

Wiele marek oferuje dedykowane preparaty do mycia okien. Ich zaletą jest łatwość stosowania, właściwości antybakteryjne oraz wysoki połysk po myciu.

Kupując preparat, warto zdecydować się na produkty sprawdzonych producentów, takich jak Dedra czy Karcher do mycia okien. Nieco tańsze, ale skuteczne płyny oferuje Clin, Cif, lub ekologiczny Yope czy Frosch.

Zobacz także:  Jak umyć okna dachowe? Sprawdzone sposoby

Mycie okien krok po kroku

Co jest potrzebne do umycia okien?

  • miska z ciepła wodą,
  • ściereczki do mycia okien,
  • myjka do mycia okien.

Jak umyć okna?

  • Framugi - mycie okien warto rozpocząć od mycia framug. Najpierw ramy wewnętrzne, a następnie ramy zewnętrzne, które są zdecydowanie bardziej narażone na brud. Gdy framugi są bardzo brudne, warto umyć je dwukrotnie - najpierw zmyć wierzchni brud, a potem domyć resztki. Po umyciu trzeba wytrzeć framugi do sucha.
  • Szyby - do mycia szyb dobrze jest wykorzystać spryskiwacz, by z jego pomocą rozpylić środek do mycia na całej powierzchni okna. Po tym trzeba poczekać, aż płyn do mycia zacznie działać, rozpuści nieco zabrudzenia, a następnie można go ściągnąć za pomocą ściereczki.

Zobacz także: Mycie szyb w samochodzie - jak je umyć nie zostawiając smug?

Mycie okien bez smug

Smugi powstają najczęściej, gdy proporcje płynu do mycia okien i wody są nieodpowiednie - zbyt duża ilość środka osadza się na szybie. Podobnie dzieje się w czasie upałów, ponieważ płyn do mycia po prostu zasycha. Zdarza się, że smugi powstają przez ściereczkę niskiej jakości.

W zapobieganiu smug sprawdzi się myjka sprawdzonych producentów, np. Jan Niezbędny, Leifheit lub Vileda do mycia okien (są wielorazowe i długotrwałe). Posiada ona szeroki panel z myjką, która skutecznie ściąga nadmiar płynu z powierzchni. Te same funkcje spełnia robot do mycia okien. Jest to taka elektryczna ściągawka, która wygląda jak niewielki odkurzacz. Poleruje powierzchnię szyb, pozostawiając je przy tym gładkie i bez skaz.

Zobacz także:  Domowy płyn do szyb – jak go przygotować?

Ile kosztuje mycie okien?

Wiele sytuacji i czynników wymusza zlecenie obowiązków domowych. Trudno jest sobie wyobrazić mycie okien w ciąży, co wiąże się z ryzykiem urazu oraz zawrotów głowy. Może to być też brak czasu, przepracowanie albo szczera niechęć do tej czynności.

Cena zależy zazwyczaj od liczby okien. Mycie okna jednoskrzydłowego wynosi od 10 do 15 zł. Okna dwuskrzydłowe oraz drzwi balkonowe to koszt od 15 do 25 zł.

Jak widać, nie jest to duży koszt, a może być opłacalny. Profesjonalna pomoc wykorzystuje w swojej pracy wysokiej jakości preparaty do sprzątania i posiada odpowiedni sprzęt, np. specjalne urządzenie do mycia okien.

Zobacz także: Jak szybko posprzątać pokój - proste zasady