Zamknij

Oznaczenia prania - jak rozumieć symbole na metkach?

16.03.2021
Aktualizacja: 16.03.2021 20:54
Oznaczenie prania to coś, na co warto zwracać uwagę.
fot. Shutterstock

Choć oznaczenia prania na metkach informują nas o tym, jak prać ubrania w bezpieczny sposób, nie zawsze się do nich stosujemy. To błąd, ponieważ prawidłowe pranie, suszenie i prasowanie ubrań przedłuży ich trwałość i sprawi, że dłużej będą wyglądać jak nowe. Co oznaczają symbole prania?

Choć być może wydaje ci się, że pranie wszystkich ubrań w jednej temperaturze, w najpopularniejszym cyklu, nie niszczy ubrań, nie zawsze tak niestety jest. Część ubrań szybciej się zużywa, a niektóre mogą całkowicie ulec zniszczeniu już po pierwszym praniu, jeśli zignorujemy oznaczenia na metce. Nawet jeśli nie widzisz tego gołym okiem, tkanina uprana w zbyt wysokiej temperaturze mogła nie znieść tego najlepiej. Producenci nie umieszczają tych oznaczeń bez przyczyny. Symbole prania, prasowania i suszenia wskazują na to, jak należy właściwie pielęgnować dane ubranie. Stosowanie się do nich przedłuża trwałość ubrań, chroni przed kurczeniem się tkaniny w praniu, a także przed przypaleniem żelazkiem. Dlatego warto czytać oznaczenia na metkach i stosować się do nich. Jeśli nie pamiętasz, co oznacza dany symbol, możesz wydrukować tablicę symboli do prania prasowania i suszenia. Po pewnym czasie już bez spoglądania do ściągi będziesz wiedzieć co i w jaki sposób prać, prasować i suszyć.

Zobacz także: Czy śni ci się pranie? Sprawdź, co to oznacza

Oznaczenia prania - jak czytać symbole

Piorąc tkaniny w zbyt wysokiej temperaturze można przyspieszyć ich zużycie, a niektóre rzeczy, na przykład swetry z wełny, mogą się całkowicie skurczyć. Ich uratowanie będzie bardzo trudne, dlatego lepiej zapobiec takiej wpadce. Oznaczenia prania na metkach mają postać pojemnika z wodą i informują nas, w jaki sposób ustawić temperaturę i program odpowiedni dla danego materiału. Co oznaczają symbole prania?

 • Pusty pojemnik z wodą - oznacza że tkaniny można prać.
 • Pusty pojemnik z wodą i jednym podkreśleniem - prać w programie przeznaczonym do tkanin delikatnych. Najlepiej ustawić program do prania delikatnego, z niską temperaturą i niskimi obrotami. Jeśli to możliwe, to warto zrezygnować z wirowania. Aby zachować właściwości tkanin, załaduj bęben maksymalnie do połowy.
 • Pusty pojemnik z wodą i dwoma podkreśleniami - prać w programie dla bardzo delikatnych tkanin. Najlepiej ustawić program z niską temperaturą i niskimi obrotami. Jeśli twoja pralka posiada program do prania wełny czy jedwabiu, będzie on odpowiedni. W przypadku braku wystarczająco delikatnego programu warto wybrać program do prania ręcznego.
 • Przekreślony pojemnik - nie prać ani ręcznie, ani w pralce. Takie znaki prania mają na przykład ubrania ze skóry, ponieważ wymagają one specjalnego czyszczenia, a nie tradycyjnego prania. 
 • Pojemnik z zanurzoną dłonią - prać ręcznie. Takie ubrania najlepiej prać w misce z  ciepłą, ale nie gorącą, wodą i proszkiem do prania. Można ewentualnie ustawić program prania ręcznego, o ile odbywa się w temperaturze 20 st. Celsjusza. i ma niskie obroty wirowania.

Bardzo istotna jest też temperatura prania, którą można wyrazić na dwa sposoby - za pomocą kropek albo po prostu konkretną liczbą, określająca zalecaną temperaturę prania. W tym drugim przypadku rozszyfrowanie symboli jest bardzo proste. Co oznaczają kropki?

 • Pojemnik z jedną kropką w środku - prać w temperaturze 30 st. Celsjusza.
 • Pojemnik z dwiema kropkami w środku - prać w temperaturze 40 st. Celsjusza.
 • Pojemnik z trzema kropkami w środku - prać w temperaturze 60 st. Celsjusza.
 • Pojemnik z czterema kropkami w środku - prać w temperaturze 90 st. Celsjusza.

Zobacz także:  Czy zbyt częste pranie może zniszczyć ubrania? Te błędy podczas prania popełniamy wszyscy

Symbole prania chemicznego

Poza zaleceniami dotyczącymi prania ubrań w domu znaki na metkach dotyczą też prania chemicznego. Warto się z nimi zapoznać, zanim zdecydujesz się zanieść ubranie do pralni. Jeśli ubranie wymaga czyszczenia w pralni chemicznej, lepiej nie próbować prania na własną rękę, bo można nieodwracalnie je zniszczyć. Oznaczenia dotyczące możliwości wybielania sprawdzą się też w domu, ponieważ środki do prania również zawierają substancje wybielające. Blaknięcie ubrań po wypraniu ich w nieodpowiednim proszku to częsty błąd popełniany przy praniu.

Takie oznaczenia na ubraniach zawarte są w symbolach koła i trójkąta. W kołach mogą też pojawić się litery, które wskazują, jakiego konkretnego środka chemicznego użyć. Jest to jednak wskazówka dla pracowników pralni. Jak czytać takie oznakowanie prania?

 • Koło puste w środku - ubranie można prać chemicznie.
 • Koło z literą “P” w środku - czyścić w chloroetylenie lub benzynie. Jest to metoda polegająca na czyszczeniu na sucho, stosowana w przypadku ubrań, które nie nadają się do pełnego zanurzenia w wodzie, na przykład garniturów czy płaszczy.
 • Koło z literą “A” w środku - można czyścić we wszystkich typach rozpuszczalników.
 • Koło z literą “W” w środku - można czyścić na mokro.
 • Przekreślone koło - nie czyścić chemicznie.
 • Trójkąt z literami “CL” w środku - ubranie można chlorować.
 • Trójkąt pusty w środku - można stosować wybielacz. Oznacza to, że ubranie można bezpiecznie wybielić za pomocą środka wybielającego. Oczywiście wcześniej trzeba dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do detergentu.
 • Trójkąt z dwiema liniami ukośnymi w środku - można stosować wyłącznie wybielacze tlenowe.
 • Przekreślony trójkąt - nie można chlorować, ani wybielać. W przypadku tego symbolu warto zwrócić uwagę na posiadany proszek do prania. Wiele z nich ma w składzie środki wybielające, które mogą sprawić, że materiał szybko wyblaknie. Lepiej więc użyć środka do prania tkanin kolorowych.

Zobacz także:  Pranie kołdry - jak to robić? Można prać kołdrę w pralce?

Oznaczenia na metkach dotyczące prasowania

Również podczas prasowania trzeba przestrzegać zaleceń z metki, inaczej można spalić tkaninę. Takie oznaczenia na metkach ubrań przedstawiają żelazko, na którym znajdują się kropki. Co oznaczają?

 • Przekreślone żelazko - oznacza, że tkaniny nie można prasować. Dotyczy to na przykład ubrań dzianinowych.
 • Przekreślona para lecąca z żelazka - brak możliwości użycia pary podczas prasowania.
 • Żelazko z jedną kropką w środku - ubranie można prasować w temperaturze 100 st. Celsjusza. Ta delikatna temperatura prasowania dotyczy na przykład tkanin syntetycznych, takich jak wiskoza czy nylon. W wyższej temperaturze materiał mógłby się łatwo przypalić. Aby dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo tkaniny, można ją prasować przez cienką szmatkę, na przykład pieluchę tetrową.
 • Żelazko z dwiema kropkami w środku - ubranie można prasować w temperaturze 150 st. Celsjusza. W ten sposób można prasować na przykład ubrania z mieszanki włókien naturalnych i sztucznych, takich jak połączenie wełny i poliestru.
 • Żelazko z trzema kropkami w środku - ubranie można prasować w temperaturze 200 st. Celsjusza. Jest to najwyższa temperatura prasowania, która sprawdzi się przy mocno gniotący się ubraniach, odpornych na wysoką temperaturę, z tkanin naturalnych, takich jak bawełna czy len.

Zobacz także:  Pranie pościeli - temperatura, rodzaj materiału

Oznaczenia na metce dotyczące suszenia

Pranie i prasowanie to nie wszystko. Bardzo duże znaczenie ma też prawidłowe suszenie ubrań. Suszenie ich w nieodpowiedni sposób może je odkształcać, a nawet powodować przebarwienia. Odpowiednie suszenie sprawi, że prasowanie ubrań będzie prostsze, a niektóre nawet wcale nie będą potrzebowały prasowania. Choć suszarki bębnowe cieszą się dużą popularnością, niektóre tkaniny niszczą się szybko pod wpływem ciepła i lepiej suszyć je w tradycyjny sposób. O najlepszym sposobie suszenia informują nas znaki na ubraniach. Symbole na metkach dotyczące suszenia są wpisane w kwadrat. Co oznaczają?

 • Kwadrat pusty w środku - ubrania nie można suszyć w suszarce.
 • Przekreślony kwadrat - nie suszyć.
 • Kwadrat z łukiem u góry - ubranie suszyć w stanie rozwieszonym.
 • Kwadrat z trzema pionowymi kreskami w środku - suszyć w pozycji pionowej, najlepiej na wieszaku. Dzięki temu ubrania zachowają właściwy kształt.
 • Kwadrat z poziomą kreską w środku - ubranie należy suszyć w pozycji poziomej, na przykład na rozłożonym ręczniku. To metoda suszenia przeznaczona przede wszystkim dla ubrań, które mogą się rozciągać, takich jak swetry i ubrania z dzianiny. Dotyczy to również delikatnych tkanin, które dzięki takiemu suszeniu nie tracą fasonu.
 • Kwadrat z dwiema kreskami w lewym górnym rogu - ubranie należy suszyć w cieniu, dzięki czemu kolor nie wyblaknie i nie powstaną nieestetyczne plamy w formie zacieków. Nawet jeśli tego oznaczenia nie ma na metce, warto unikać suszenia ubrań w pełnym słońcu, ponieważ kolor może wyblaknąć.
 • Kwadrat z kółkiem w środku - można suszyć w suszarce bębnowej.
 • Przekreślony kwadrat z kołem w środku - nie można suszyć w suszarce bębnowej.
 • Kwadrat z kołem i kropką w środku - suszyć w suszarce bębnowej na niskich obrotach i w niskiej temperaturze.
 • Kwadrat z kołem i dwiema kropkami w środku - suszyć w suszarce bębnowej na normalnych obrotach i w normalnej temperaturze.