Zamknij

Myjesz okna w słoneczne dni? Lepiej tego nie rób

20.05.2022 13:01
Mycie okien
fot. Shutterstock

Piękna, słoneczna pogoda zachęca cię do mycia okien? Niestety nie jest to dobry pomysł. Sprawdź, dlaczego lepiej tego nie robić.

Lśniące okna to wizytówka każdego domu. Utrzymanie ich w czystości jest jednak nie lada wyzwaniem, nawet jeśli sprzątamy dom regularnie. Mycie okien bywa bowiem nie tylko czasochłonne, ale też potrafi czasami wyprowadzić nas z równowagi. Ma to miejsce szczególnie wtedy, gdy mimo naszego wysiłku na szybach wciąż pozostają nieestetyczne zacieki. Okazuje się, że warunki atmosferyczne na dworze nie są w tym przypadku bez znaczenia…

Domowe porady: dlaczego nie należy myć okien w słoneczne dni?

Często wydaje nam się, że piękny, słoneczny dzień to idealny czas na umycie okien. Sięgamy wtedy po wszystkie niezbędne akcesoria i zabieramy się do pracy. Niestety już po kilku minutach okazuje się, że nasze starania idą na marne, a czystość okien wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nie zawsze ma to związek ze sposobem, w jaki je myjemy czy stosowaniem określonych detergentów.

Czasami sprawcą tego zamieszania jest właśnie…pogoda. Pod wpływem silnych promieni słonecznych, woda paruje znacznie szybciej, przez co na szybach tworzą się nieestetyczne smugi. Dlatego lepszym pomysłem będzie mycie okien w pochmurne dni albo z rana lub wieczorem, kiedy słońce nie świeci już tak intensywnie.

Zobacz także: Ten błąd podczas mycia okien popełniamy często. O czym mowa? 

Domowe porady: jak prawidłowo myć okna?

Aby mycie okien przebiegało znacznie szybciej i sprawniej, warto zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne akcesoria. W tym przypadku przyda nam się myjka okienna lub ręcznik papierowy oraz odpowiedni środek do czyszczenia. Nie zawsze musi być to profesjonalny detergent.

Niektóre produkty spożywcze również mogą działać niczym najlepszy płyn do mycia szyb. Jednym z nich jest cytryna. Wystarczy wycisnąć z niej odrobinę soku, a następnie dodać go do wody. Taki roztwór skutecznie usunie wszystkie zacieki. Na koniec należy pamiętać o dokładnym wypolerowaniu okien. Najlepiej robić to za pomocą miękkiej ścierki z mikrofibry.

Zobacz także: Czyste okna bez smug - to możliwe! Koniecznie użyj... gliceryny!