Zamknij

Planujesz umyć okna przed świętami? Wypróbuj najlepsze babcine rady

05.03.2021 15:44
mycie okien
fot. Shutterstock

Po zimie nasze okna wyglądają wyjątkowo nieestetycznie. Osadzający się na nich brud i niekorzystne warunki atmosferyczne powodują, że zarówno ramy, jak i szyby wymagają dokładnego czyszczenia. Poznajcie najlepsze sposoby naszych babć na czyste okna.

Mycie okien w ramach przygotowań do Wielkanocy to popularna tradycja, która obowiązuje w większości polskich domów. Wypróbujcie sprawdzone metody, dzięki którym rozprawicie się z uciążliwymi smugami i zaciekami.

Mycie okien - babcine triki

Mycie okien nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Jednak są sposoby, dzięki którym szybko i skutecznie poradzimy sobie z brudnymi szybami. Wystarczy wykorzystać proste triki. Oto one!

1. Roztwór z cytryny

Zamiast stosować wątpliwej jakości chemiczne środki, użyj roztworu z cytryny. Wykonasz go w kilka minut. Wlej do 2 litrów wody 3 łyżki soku z cytryny. Ewentualnie zamiast cytryny, możesz też użyć octu. Po wymieszaniu składników zanurz ściereczkę w roztworze i dokładnie przemyj nią okna. Na koniec przetrzyj szyby jednorazowym ręcznikiem.

2. Olej lniany

W sytuacjach, kiedy nasze okna są wyjątkowo brudne i zwykłe środki czyszczące nie dają spodziewanych rezultatów, skorzystaj z kolejnej babcinej metody. Do przeprowadzenia jej potrzebować będziesz oleju lnianego. Na początku dokładnie posmaruj nim szyby i ramy, a następnie odczekaj 40-50 minut. Po upływie tego czasu użyj zwykłego preparatu do mycia. Gwarantujemy, że twoje okna będą wyglądały jak nowe.

Zobacz także: Prezent na Wielkanoc dla dzieci - co warto wybrać?

Mycie okien - sposoby na zacieki i smugi

Jeśli chcesz zapobiec osadzania się kurzu i powstawaniu smug na szybach, użyj popularnego roztworu. Aby go wykonać, wystarczy dolać kilka kropel gliceryny do preparatu przeznaczonego do mycia okien. Jeśli nie masz gliceryny, możesz zastąpić ją płynem do zmiękczania tkanin.

Zobacz, jakie trendy będę królować we wnętrzach w nadchodzącym sezonie!