Zamknij

Karaluchy - jak się pozbyć karaczana z domu? Praktyczny poradnik

11.03.2021
Aktualizacja: 11.03.2021 14:42

Karaluchy - jak się pozbyć tych nieproszonych gości? To pytanie zadaje sobie każdy, kto choć raz spotkał się z nimi w swojej kuchni lub łazience. Niestety nie jest to łatwe. Karaluchy, jak mało który gatunek, przez lata przystosował się bowiem do życia w nieprzyjaznych warunkach. 

Skuteczny sposób na karaluchy.
fot. Shutterstock

Karaluchy to jedne z najbardziej uciążliwych owadów. Gromadzą się one w stadach, wyczuwając i rozpoznając przez swój specyficzny zapach. Dzięki zdolności błyskawicznego rozmnażania potrafią w bardzo szybki sposób zawładnąć naszymi mieszkaniami. Jak się pozbyć karaluchów? Jakich metod użyć? Sprawdź kilka praktycznych porad i wskazówek skutecznej walki z tymi szkodnikami. 

Karaluchy - jak się pozbyć domowego wroga? 

Zanim poznasz metody walki i dowiesz jak się pozbyć karaluchów, warto nieco poznać swojego wroga. Karaluchy to owady, które na świecie liczą sobie niemal cztery tysiące gatunków. W naszych domach najczęściej spotkać możemy dwa jego gatunki. Są to: 

 • karaczan wschodni, 
 • prusak. 

Karaluchy to owady synantropijne, czyli występujące tam, gdzie zamieszkuje człowiek. Lubią ciepłe i wilgotne miejsca, są wszystkożerne oraz bardzo zwinne, przez co ich złapanie jest trudne. Na drodze ewolucji przystosowały się one do życia w ekstremalnych warunkach. Potrafią wytrzymać bez jedzenia ponad miesiąc, niestraszne im promieniowanie radioaktywne, potrafią bez szwanku znieść wiele dawek trucizny. Znaleźć skuteczny sposób na karaluchy nie jest łatwo. 

Dodatkowym utrudnieniem jest ich bardzo szybkie rozmnażanie. Samica potrafi znieść nawet kilkadziesiąt jaj. Larwa karalucha w ciągu tygodnia staje się zaś dorosłym osobnikiem. W jednym sezonie samica może powiększyć grupę karaluchów o nawet dwieście pięćdziesiąt sztuk, które - co gorsza - także mogą się rozmnażać. Czy tępienie karaluchów to zatem walka z wiatrakami?

Zobacz także: Domowe sposoby na pluskwy - jak zwalczyć gryzący problem?

Jak wytępić karaluchy - przede wszystkim zapobiegaj! 

Metod walki z karaluchami jest wiele - naturalne, chemiczne, mniej lub bardziej drastyczne. Jak pozbyć się karalucha skutecznie? Liczy się przede wszystkim prewencja. Warto zdać sobie bowiem sprawę z jednego - to, że w mieszkaniu są karaluchy, nie oznacza, że jest ono brudne i niehigieniczne. Oczywiście podstawą jest regularne sprzątanie i wietrzenie pomieszczeń, jednak najczęściej karaluchy dostają się do mieszkania przez rury kanalizacyjne, w opakowaniach po żywności, torbach lub pudełkach ze sklepu.  

Jakie środki ostrożności zachować? 

 • Karaluchy przechodzą na ogół z sąsiednich budynków, zatem utrudnij im wejście do twojego domu - zabezpiecz szczelność drzwi i ścian tak, aby nie mogły przez nie się przedostać. 
 • Fugi, szczeliny, wykładziny, czyli wszystkie te miejsca, w których mogą gnieździć się karaluchy należy uszczelnić i zabezpieczyć.  
 • Dbając o szczelność mieszkania zwróć uwagę na kratki wentylacyjne. Osłoń je gęstą siatką, taką, żeby karaluchy nie mogły się przez nią przedostać.  
 • Karaluchy bardzo lubią wilgoć, dlatego dokładnie wietrz i wysuszaj mieszkanie
 • Jeśli przynosisz zakupy ze sklepu w kartonach, na przykład po owocach - zrezygnuj z tego lub zostawiaj je przed domem. Takie pudła to idealne schronienie dla karaluchów, lub ich jaj. 
 • Nie zostawiaj jedzenia na blatach, sprzątaj okruchy i zmywaj naczynia regularnie. Brak dostępu do pożywienia nie będzie wabił karaluchów. 

Zobacz także: Mrówki w domu? Jak się ich pozbyć? Przedstawiamy 7 sprawdzonych sposobów

Jak się pozbyć karaluchów - domowe sposoby 

Wśród licznych sposobów na karaluchy szczególną uwagę należy zwrócić na domowe metody walki z tymi szkodnikami. Są one niedrogie, bezpieczne dla ludzi i można je łączyć nawzajem. Oto najbardziej popularne domowe sposoby na karaluchy: 

 1. Mieszankę cukru z kwasem borowym, który kupisz w aptece, rozłóż pod szafkami, za lodówką i w innych zakamarkach. Cukier skutecznie zwabi karaluchy, kwas przyklei im się zaś do nóg, dzięki czemu zaniosą go do gniazda. To skutecznie zabije znajdujące się tam szkodniki, a nawet larwy karalucha. 
 2. Kwas borowy możesz połączyć także z gotowanym żółtkiem, ziemniakami lub mąką. Uformuj małe kuleczki, które zwabią owady. Zawarty w nich kwas unicestwi je. 
 3. Jak wytępić karaluchy za pomocą jajek? Możesz nie tylko połączyć je z kwasem, ale także wystarczy, że będziesz je gotować przez minimum trzy godziny. Wytwarzają się w nich wówczas związki siarki i żelaza, które zabijają karaluchy.  
 4. Piwo to prawdziwy przysmak karaluchów. Rozlej je do naczynia, a kiedy owady wejdą do niego, upojone alkoholem nie będą w stanie się wydostać i utopią się w nim. Możesz także namoczyć szmatki piwem i rozłożyć w ulubionych miejscach nieproszonych domowników. Odurzone alkoholem, nie będą się mogły ruszyć się ze szmatki - spal ją więc lub zalej wrzątkiem. 
 5. Karaluchy lubią także kawę. Zaparz ją z dużą ilością fusów, odlej płyn i pozwól wejść do fusów szkodnikom. Kiedy się nimi najedzą, nie będą mogły się z ruszyć - zalej je więc wrzątkiem i gotowe.  
 6. Kolejny domowy sposób na wytępienie karaluchów to proszek z grochu i gipsu. Rozdrobnij, na przykład w moździerzu, wysuszony groch, dodaj do niego cukru i sypkiego gipsu. Proszek wysyp w miejsca, gdzie gromadzą się szkodniki w twoim domu.  

Zobacz także: Sposób na muchy - jak skutecznie pozbyć się much z domu?

Jak wytępić karaluchy - profesjonalne środki chemiczne 

Czasem domowe metody nie wystarczą do walki z karaluchami, często jesteśmy też za mało cierpliwi. Z pomocą przychodzą wówczas chemiczne środki do tępienia szkodników. Do dyspozycji masz trutki w postaci proszku, żelu czy sprayu. Na rynku dostępne są także lepy i płytki owadobójcze. Wybierając preparaty chemiczne warto jednak pamiętać, że są one nie tylko szkodliwe dla karaluchów, ale także dla ludzi i zwierząt. Jeśli więc w twoim domu mieszkają dzieci lub czworonożni pupile, zachowaj szczególną ostrożność.

Jak się pozbyć karaluchów, które oparły się domowym metodom i środkom chemicznym?  

Czasem jedynym skutecznym sposobem na definitywne pozbycie się szkodników jest skorzystanie z usług profesjonalnej ekipy zajmującej się dezynsekcją. Jest to na ogół niezbędne wtedy, gdy mamy do czynienia z mieszkaniami w blokach. Bardzo prawdopodobne jest, że wytępione z naszego mieszkania karaluchy zdążyły już bowiem złożyć jaja u nieświadomych sąsiadów lub w rurach kanalizacyjnych.