Zamknij

Chcesz wyczyścić grilla? Wypróbuj najlepsze domowe sposoby

16.06.2021 13:51
grill
fot. Shutterstock

Po każdym użyciu grilla powinno się go dokładnie wyczyścić. Jeśli szukasz sposobu na szybkie i skuteczne pozbycie się z niego zaschniętych resztek jedzenia i węgla, wypróbuj nasze sprawdzone metody.

Grill to element, który znajdziemy w większości polskich ogródków. Tego typu sprzęt jest niezastąpiony podczas przygotowania potraw na świeżym powietrzu. Niestety czyszczenie go dla wielu z nas staje się prawdziwą udręką. Jednak możemy ułatwić sobie tę czynność, stosując proste metody, z których korzystamy od lat.

Jak wyczyścić grilla?

Wyróżniamy 3 rodzaje grilla - węglowy, gazowy i elektryczny. Choć działają one w inny sposób, to możemy je wyczyścić, stosując tę samą metodę. Aby pozbyć się z urządzenia brudu i pozostałości po przygotowanym jedzeniu, wystarczy przygotować kilka niezbędnych elementów i postępować zgodnie z naszymi wskazówkami.

Niewielkie zabrudzenia możemy usunąć z naszego grilla za pomocą zwilżonej bawełnianej ścierki. Jeżeli jednak chcemy pozbyć się tłuszczu, potrzebny będzie silny środek czyszczący. W tym przypadku polecamy użyć płynu do mycia naczyń. Nanieś na mokrą gąbkę kilka kropli produktu i dokładnie wyszoruj sprzęt. Na koniec zmyj pozostałości ciepłą wodą i poczekaj, aż grill wyschnie. Zamiast gotowego płynu możesz zastosować też mieszaninę wody, octu i cytryny.

Zobacz także: Nie wiesz, jak wyczyścić zamszowe buty? Poznaj 4 sprawdzone triki

Sposób na wyczyszczenie brudnego grilla

Aby wyczyścić swoje urządzenie, możesz też użyć roztworu składającego się z aktywnego węgla w proszku i octu. Połącz ze sobą oba składniki w proporcji 1:1 i wlej je do środka sprzętu. Następnie odczekaj godzinę. Po upływie tego czasu wylej z grilla płyn i usuń resztki brudu, używając do tego zwilżonej ścierki. Twój sprzęt będzie wyglądał jak nowy.

Kiedy kończymy sezon grillowania, warto zaimpregnować ruszt olejem. W tym celu należy nasączyć szmatkę tłustym płynem i dokładnie przetrzeć nią urządzenie.

Zobacz, jakie trendy będę królować we wnętrzach w nadchodzącym sezonie!