Zamknij

Jak utrzymać porządek w lodówce? Oto sprawdzone sposoby

26.10.2021 15:39
Lodówka
fot. Shutterstock

Utrzymanie porządku w lodówce bywa nie lada wyzwaniem. Dzięki tym prostym trikom stanie się to znacznie łatwiejsze.

Stan twojej lodówki pozostawia wiele do życzenia? Koniecznie musisz to zmienić. Nieodpowiednie przechowywanie żywności może bowiem spowodować poważne problemy zdrowotne. Zdradzimy ci kilka porad, które sprawią, że twoja lodówka będzie zawsze doskonale zorganizowana.

Zobacz także: Jak często powinno się myć wnętrze lodówki? Odpowiedź może cię zaskoczyć 

Jak utrzymać porządek w lodówce? - skuteczne triki

Dbanie o czystość w lodówce powinno stać się naszym nawykiem. Liczy się nie tylko jej regularne mycie, ale również to, w jaki sposób i jak długo przechowujemy określone produkty. Te sprawdzone metody pozwolą ci łatwiej zapanować nad kuchennym chaosem.

Każdy produkt ma swoje miejsce

Wiele osób popełnia błąd, umieszczając określone produkty w lodówce w złym miejscu. To sprawia, że znacznie szybciej tracą swoją świeżość. Drzwi lodówki są narażone na częste zmiany temperatury, w związku z tym nie należy na niej umieszczać mleka, jogurtów itp. Nabiał powinien być umieszczony na środkowej półce.

Na najwyższej możemy układać produkty, które wymagają szybkiego spożycia. Wędliny, mięso oraz ryby należy natomiast przechowywać w dolnej półce, która zazwyczaj wyróżnia się najniższą temperaturą. Szuflady to kolei idealne miejsce do przechowywania warzyw i owoców.

Sięgnij po organizery do lodówki

Aby zapobiegać mieszaniu się różnych zapachów w lodówce, warto zaopatrzyć się w specjalne pojemniki do przechowywania żywności. Najlepiej wybierać szklane, które nie tyko nie wchodzą w reakcje z żywnością, ale dodatkowo zapewnią odpowiednią świeżość produktów.

Pamiętaj, że niektórych produktów w ogóle nie powinno się przechowywać w lodówce. Są to np. banany, pomidory, śliwki oraz gruszki, które umieszczone w pobliżu innych warzyw i owoców sprawiają, że te znacznie szybciej się psują.

Regularne mycie to podstawa

Lodówkę należy czyścić regularnie. Lepiej zrezygnować z silnych, chemicznych preparatów, aby nie weszły w reakcje z żywnością. Zamiast nich można sięgnąć po różne domowe środki, jak np. sodę oczyszczoną lub ocet.

Aby utrzymać piękny aromat w lodówce warto umieścić w niej talerzyk z ziarenkami kawy lub połówkę ziemniaka, które zneutralizują nieprzyjemne zapachy. A jakie są wasze sprawdzone triki na utrzymanie czystości w lodówce?