Zamknij

Jak usunąć tłuste plamy na ścianie? Skuteczne sposoby walki z zabrudzeniami

01.04.2021
Aktualizacja: 01.04.2021 21:47
Tłuste plamy często pojawiają się w okolicy kuchenki.
fot. Shutterstock

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany? W teorii sprawa jest bardzo prosta. Natychmiast po tym, jak powstanie tłusta plama na ścianie, zmyj ją wilgotną, miękką gąbką i gotowe. W praktyce jest to nieco trudniejsze. Przede wszystkim dlatego, że plamy i zacieki na ogół umykają naszej uwadze, zasychają i na dobre rozgaszczają się w domu.

Tłuste plamy na ścianach to codzienność w każdej kuchni. Nawet jeżeli bardzo uważamy, zawsze przytrafi się jakaś kropla oleju lub innego tłustego specyfiku, która wyląduje na ścianie. Jeśli w twoim domu mieszkają dzieci, wiesz zapewne, że małe tłuste łapki na ścianie to norma w każdym pomieszczeniu. O ile zmycie plam z płytek jest błahostką, o tyle ich usunięcie z pomalowanych ścian nie jest takie proste. Jak usunąć tłuste plamy ze ściany? Poznaj kilka praktycznych porad i wskazówek. 

Zobacz także: Harmonogram sprzątania pomaga zaplanować porządki

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany 

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany, jeśli nie możesz działać natychmiast? Przede wszystkim pamiętaj, aby nie trzeć ściany zbyt mocno szorstką gąbką. W przeciwnym razie nie tylko pozbędziesz się plamy na ścianie, ale usuniesz z niej także warstwę farby. Wprawdzie większość współczesnych farb posiada wysoki współczynnik odporności na mycie, jednak przy mocnym tarciu różnica pomiędzy czyszczoną powierzchnią, a resztą ściany będzie nieunikniona. 

Na rynku dostępny jest szereg gotowych produktów do walki z tłustymi plamami na ścianie. Płyny w sprayu, magiczne gąbeczki czy delikatne pianki pomogą ci usunąć wszelkie plamy na ścianach, bez względu na to, kiedy je zauważysz. Jeśli jednak nie masz ich pod ręką, a chcesz uporać się z tłustymi zabrudzeniami, możesz sięgnąć do kuchennej szafki lub zajrzeć do łazienki. Znajdziesz tam wielu sprzymierzeńców w walce z tłustymi plamami na ścianie. 

Zobacz także: 5 błędów, które najczęściej popełniamy podczas sprzątania. Sprawdź, czy też je powielasz

Jak zmyć tłuste plamy ze ściany - domowe sposoby 

Istnieje mnóstwo domowych metod, które w łatwy, a przede wszystkim skuteczny sposób pomogą ci w walce z brudnymi ścianami. Oto najpopularniejsze z nich: 

  1. Płyn do mycia naczyń i woda – to najłatwiejszy sposób na plamy. Dlaczego płyn? Jego zasadniczym działaniem jest wiązanie i zmywanie tłuszczu. Czemu więc nie miałby poradzić sobie z nim na innej powierzchni niż obiadowy talerz? Bez wahania nałóż go na ścianę. Zdecydowanie obowiązuje tu zasada – im więcej piany, tym lepiej. Miękką gąbką delikatnie pocieraj plamę, następnie osusz papierowym ręcznikiem i poczekaj aż wyschnie. Gotowe. 
  2. Jak zmyć olej ze ściany? Zacznij od kuchennego ręcznika papierowego. Przyłóż go do ściany i poczekaj, aż wchłonie jak najwięcej tłuszczu. Następnie posyp plamę mąką ziemniaczaną lub talkiem. Zostaw je na dłuższą chwilę, a następnie wytrzyj lub omieć proszek. Jak działa ten sposób? Sypkie produkty absorbują zabrudzenia, dlatego są nieocenione w walce z tłustymi mokrymi plamami na ścianie. 
  3. Jak zmyć tłuszcz ze ściany pomalowanej farbą lateksową lub akrylową? Możesz wykorzystać do tego płyn do mycia szyb. Rozpyl go na ubrudzonej powierzchni, poczekaj kilkanaście minut i zmyj ciepłą wodą.  
  4. A jak usunąć tłustą plamę na ścianie sięgając po kosmetyki z łazienki? Nieoceniona jest tutaj pianka do golenia. Wyciśnij niewielką ilość kosmetyku na plamę, odczekaj dłuższą chwilę, a potem zmyj wszystko wilgotną gąbką.  

Zobacz także: Sprzątanie domu to dobry sposób na zabicie czasu. O czym należy pamiętać?

Jak zmyć długopis ze ściany 

Plamy z tłuszczu na ścianie to nie jedyne utrapienie. Częstym zabrudzeniem, które na ogół powstaje za sprawą ciekawych świata i nowości dzieci są zabrudzenia z długopisu. Czym zmyć długopis ze ściany? Istnieje na to kilka metod: 

  1. Przemyj ścianę wodą z mydłem lub płynem do naczyń. Tak naprawdę te dwa środki nadają się do usuwania wszelkich zabrudzeń. Z długopisem także powinny sobie poradzić. 
  2. Biała pasta do zębów, najlepiej w połączeniu z sodą oczyszczoną, powinna zdziałać cuda. Nałóż cienką warstwę na zapisaną powierzchnię, poczekaj chwilę i wymyj wodą. Następnie przetrzyj raz jeszcze wilgotną gąbeczką. Wprawdzie po jednym zastosowaniu plama nie zostanie usunięta w całości, jednak, jeśli powtórzysz czynność kilkakrotnie, uporasz się z nią. 
  3. Ostatecznym sposobem walki z długopisem jest wacik nasączony alkoholem. Ta metoda może jednak odbarwić nieco fragment na ścianie, na którym znajdowała się plama. 

Zobacz także: 6 ciekawych zastosowań płynu do naczyń w domu. Niektóre z nich mogą cię zaskoczyć

Jak zamalować tłuste plamy na ścianie 

Ostatecznym sposobem pozbycia się uciążliwych zabrudzeń jest ich zamalowanieTłuste plamy na ścianie przed malowaniem koniecznie trzeba umyć, a następnie wysuszyć. Kolejnym krokiem jest miejscowe przykrycie zabrudzenia. Czym zamalować tłuste plamy na ścianie? Użyj do tego specjalnej farby izolującej, a jeśli masz do czynienia z białą ścianą, możesz zeskrobać brudną powierzchnię i zagipsować nieco ubytek.  

Jak zamalować plamy na ścianie? Decyzja należy do ciebie. Możesz odświeżyć całą ścianę lub zamalować ją w fantazyjne wzory lub pasy. Będzie to nie lada urozmaicenie twojego wnętrza.