Zamknij

Czyszczenie zmywarki krok po kroku

30.03.2021
Aktualizacja: 30.03.2021 17:43
Jak prawidłowo wyczyścić zmywarkę?
fot. Shutterstock

Zmywarka jest urządzeniem, które coraz częściej znajduje się w naszych domach. Aby prawidłowo działała, co jakiś czas trzeba wykonać jej czyszczenie. Jak wyczyścić zmywarkę, aby jej nie uszkodzić aby dalej spełniała swoją główną funkcję, czyli bez problemu czyściła zabrudzone naczynia?

Zmywarka pozwala zaoszczędzić czas, który dotychczas był przeznaczany na mycie naczyń. Jej funkcjonowanie jest bardzo proste. Urządzenie do prawidłowego działania potrzebuje specjalnej soli zmiękczającej wodę, środka czyszczącego w postaci tabletek lub proszku oraz nabłyszczacza, który nadaje naczyniom pięknego, lśniącego wyglądu. Od czasu do czasu jednak użytkownik musi wykonać sprawne czyszczenie zmywarki. Dowiedz się, jak i czym czyścić zmywarkę, by zachować odpowiednią higienę i sprawność urządzenia.

Zobacz także: Wsyp sól do zlewu i zalej wrzątkiem. Najlepszy sposób na zatkany odpływ

Kilka powodów, dla których warto czyścić zmywarkę

Zmywarka jest urządzeniem, w którym mogą gromadzić się resztki jedzenia, które znajdowały się na mytych w niej naczyniach. Ponadto, ze względu na dużą wilgoć, w zmywarce rozwijają się chętnie pleśnie i grzyby, które mogą wywołać różne choroby. Aby nie narażać się na utratę zdrowia, należy przeprowadzać systematycznie dokładne czyszczenie zmywarki. Warto też mieć na względzie aspekt ekonomiczny - nieczyszczona zmywarka częściej się psuje, przez co naprawy pochłaniają sporą część budżetu, a niekiedy może skutkować to nawet kupnem nowej zmywarki.

Zobacz także: Tych rzeczy nie powinno się myć w zmywarce. Sprawdź, czy popełniasz te błędy

Czym czyścić zmywarkę?

Istnieje wiele środków chemicznych przeznaczonych specjalnie mycia do zmywarek. Znajdują się w specjalnych buteleczkach, które wkłada się bezpośrednio do zmywarki. Najczęściej jest to mieszanina środka czyszczącego oraz odkażającego. Mycie zmywarki tymi preparatami jest bardzo proste:

 1. Zerwij osłonkę na korku.
 2. Włóż środek czyszczący do pustej zmywarki.
 3. Włącz program myjący taki sam, jak do naczyń.

Podczas stosowania środków chemicznych zwróć uwagę na temperaturę. Aby środek dobrze umył wnętrze zmywarki, temperatura wody powinna wynosić minimum 70 st. C. Po zakończeniu mycia buteleczkę należy usunąć oraz ustawić płukanie lub szybkie mycie, by mieć pewność, że w zmywarce nie znajdują się resztki środka czyszczącego. Pamiętaj, że czyszczenie zmywarki środkami chemicznymi pomaga utrzymać ją w czystości, ale ich spożycie jest niebezpieczne dla zdrowia. Tak umytą zmywarkę należy pozostawić uchyloną do momentu wyschnięcia.

Zobacz także: Sprawdzony trik na układanie sztućców w zmywarce. Dzięki niemu będą lśniące i czyste

Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki

Są też inne proste, skuteczne i bezpieczne metody walki z zanieczyszczeniami znajdującymi się w zmywarce. Wiele osób zastanawia się, jak wyczyścić zmywarkę bez użycia chemicznych środków. Czy jest to w ogóle możliwe? Przedstawiamy sprawdzone sposoby, jak umyć zmywarkę domowymi sposobami.

Czyszczenie zmywarki octem

Od lat każda gospodyni używa w swoim domu sprawdzonego środka czyszczącego. Doskonale usuwa tłuszcz, większe zabrudzenia oraz doskonale odkaża. Tym magicznym środkiem jest ocet. Ocet jest kwasem, który świetnie odtłuszcza. Nadaje zmywarce pięknego koloru oraz maskuje brzydki zapach wydostający się ze zmywarki. Do umycia urządzenia wystarczy ocet spirytusowy, ściereczka i czas.

 1. Wyjmij ze zmywarki wszystkie naczynia oraz kosze.
 2. Wyciągnij filtr znajdujący się na dole zmywarki.
 3. Usuń z niego wszelkie nieczystości i resztki jedzenia.
 4. Filtr porządnie wyszoruj w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.
 5. Filtr włóż na swoje miejsce w zmywarce.
 6. Za pomocą nawilżonej ściereczki porządnie umyj wnętrze zmywarki. Zwróć szczególną uwagę na drzwi, gdzie między uszczelką a blachą najczęściej gromadzą się nieczystości.
 7. Po umyciu, na dno zmywarki wlej szklankę octu spirytusowego.
 8. Włóż kosze i ustaw program z wysoką temperaturą.
 9. Po skończeniu mycia uchyl drzwi, by zmywarka wyschła.

Ta metoda czyszczenia jest skuteczna i tania. Czyszczenie zmywarki octem jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które są alergikami lub zwyczajnie nie tolerują chemii w swoim domu i stawiają na ekologię.

Czyszczenie zmywarki sodą

Jeśli jednak nadal ze zmywarki wydobywa się nieprzyjemny zapach lub pomimo czyszczenia zmywarka wydaje się być nadal brudna, można doczyścić ją sodą oczyszczoną. Czy ta metoda jest skuteczna i bezpieczna? Soda oczyszczona to jeden ze środków, który pomoże zwalczyć niemal każdy brud. Doskonale usuwa osad, tłuszcz oraz naloty z kamienia. Jest tania, bezpieczna i wydajna, dlatego tak wiele osób używa jej do czyszczenia różnych urządzeń. Jak umyć zmywarkę sodą?

Czyszczenie zmywarki sodą nie jest trudne. Tak samo jak w przypadku czyszczenia octem, ze zmywarki należy usunąć kosze oraz filtr, który musisz samodzielnie umyć i włożyć następnie na miejsce.  

 1. Z sody oczyszczonej i ciepłej wody zrób papkę.
 2. W przypadku, gdy chcesz, aby zmywarka ładnie pachniała, dodaj odrobinę kwasku cytrynowego lub kilka kropli soku z cytryny do przygotowanej papki.
 3. Szmatkę zwilż, nałóż na jej powierzchnię papkę, i rozprowadź ją po całej powierzchni zmywarki.
 4. Następnie delikatnie wyszoruj zmywarkę np. gąbką, by dokładnie usunąć nieczystości.
 5. Podczas czyszczenia zwróć szczególną uwagę na drzwi oraz uszczelki.
 6. Po umyciu ustaw puste płukanie, by całe nieczystości dokładnie się spłukały.

Tak samo jak w przypadku octu, na koniec otwórz zmywarkę i pozostaw ją do wyschnięcia. Czyszczenie zmywarki sodą jest jak najbardziej bezpieczne i skuteczne.

Zobacz także:  Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki. Będziecie zaskoczeni efektem!

Jak często czyścić zmywarkę?

Choć wiele osób czyści zmywarkę dopiero, gdy dostrzega zabrudzenia, producenci urządzeń zalecają, aby czyszczenie zmywarki odbywało się przynajmniej raz w tygodniu. Dlaczego? Ze względu na namnażające się bakterie, grzyby i pleśnie, które gromadzą się w zmywarce. Niewłaściwie czyszczony sprzęt nie tylko nieestetycznie wygląda, ale również brzydko pachnie. Na naczyniach mogą pojawić się resztki jedzenia, a nawet groźne dla zdrowia naloty. Aby uniknąć kontaktu z grzybem i pleśnią, a tym samym nie narazić się na zatrucie pokarmowe, czyść zmywarkę przynajmniej raz w tygodniu.

Zobacz także: Czyszczenie telefonu iOS i Android krok po kroku. Sprawdź, jak przyspieszyć działanie urządzenia

Czyszczenie zmywarki przy użyciu środków chemicznych

Choć domowe środki czyszczące, w tym przypadku soda i ocet, poradzą sobie z wieloma różnymi zabrudzeniami, należy pamiętać o tym, że mogą nie być już tak skuteczne w przypadku większego zabrudzenia. Choć ocet świetnie odkaża, to już soda oczyszczona nie daje gwarancji, że wnętrze zmywarki będzie wolne od bakterii i pleśni. Producenci zalecają ponadto stosowanie specjalnych środków czyszczących. Mycie zmywarki tymi środkami pozwala na bardzo dokładne usunięcie kamienia, a nawet rdzy, wszelkich nieczystości oraz pleśni i grzybów. Wysoka temperatura również niweluje prawdopodobieństwo wystąpienia grzyba. Dlatego tak zaleca się skuteczne czyszczenie zmywarki.

Jeśli chcemy zmywarkę tylko odświeżyć, zwykłe umycie jej domowymi sposobami z pewnością wystarczy. Płyn do mycia naczyń w zmywarce może pomóc skutecznie usunąć doraźne zabrudzenia. Jeśli jednak wymaga ona odkażenia, odkamienienia oraz udrożnienia rur, sięgnij po specjalne środki, które poradzą sobie z tego typu zabrudzeniami oraz nie uszkodzą przy tym sprzętu.

Zobacz także: Czyszczenie laptopa - sprawdzone metody

Zmywarka nie myje i śmierdzi, co robić?

Niestety, mimo starań w utrzymaniu czystości, często zdarza się, że zmywarka się po prostu zatyka. Najczęściej zmywarka źle myje, gdyż znajdują się w niej duże ilości resztek jedzenia, które znajdowały się na naczyniach. Aby odetkać filtr, nie trzeba wzywać specjalisty ani używać specjalnych, silnie żrących i nie zawsze bezpiecznych środków. Wystarczą trzy składniki, z których zrobisz skuteczny domowy środek czyszczący do zmywarki. Do jego wykonania potrzebujesz wyłącznie sody, wody oraz octu.

Zobacz także: Czyszczenie piekarnika sodą i octem - domowy, skuteczny sposób

Jak zrobić domowy środek czyszczący do zmywarki?

Wyjmij filtr i oczyść go oraz pozostaw poza zmywarką. Następnie wsyp łyżkę sody oczyszczonej, chwilę odczekaj i dodaj do niej ocet. W tym momencie pojawi się reakcja. W miejscu wlania octu zacznie tworzyć się piana, którą oczyścisz wnętrze zmywarki. Po chwili dolej ciepłą wodę i znów odczekaj parę minut i ponownie umyj zmywarkę. Włóż filtr, zamknij zmywarkę i ustaw program myjący. Po zakończeniu mycia otwórz zmywarkę, by wyschła. Gotowe. Takie postępowanie powinno pomóc w przetkaniu zmywarki.

Istnieje wiele sposobów na czyszczenie zmywarki. Możesz sięgnąć po silne, chemiczne środki, dostępne niemal w każdym sklepie lub przygotować je samemu w zaledwie kilka chwil. Niezależnie od wybranej metody, staraj się wykonać tę czynność dokładnie, czyszcząc nawet najmniejsze elementy, gdyż to właśnie one, mogą być siedliskiem bakterii i grzybów. Aby mieć pewność, że zmywarka jest umyta dokładnie, ustaw zawsze puste mycie w temperaturze minimum 70 st. Ci. Umożliwi to zabicie pozostałych wszystkich groźnych bakterii. Jeśli nie wierzysz w naturalne środki czyszczące, sięgnij po te gotowe, dostępne w sklepie. To rozwiązanie jest szybkie, skuteczne i niedrogie. Jeśli jednak obawiasz się, że środek chemiczny może zagrozić domownikom, sięgnij po domowe środki czyszczące.

Dzięki wykorzystaniu octu, sody oczyszczonej oraz soku z cytrusów skutecznie usuniesz nieczystości oraz odświeżysz zmywarkę, nadając jej przyjemnego cytrynowego zapachu. Koniecznie wypróbuj obu sposobów i wybierz ten, który jest dla ciebie najbardziej odpowiedni. Pozbądź się brudu, brzydkiego zapachu oraz zarazków ze swojej zmywarki raz, a porządnie i w dodatku w parę minut.