Zamknij

Czyszczenie komina - samodzielnie czy z pomocą fachowca?

30.03.2021
Aktualizacja: 30.03.2021 18:30
Jak prawidłowo wyczyścić komin?
fot. Shutterstock

Czyszczenie komina to czynność obowiązkowa każdego posiadacz kotła grzewczego. Nie tylko wpływa na jego lepszą pracą i poprawia cug, ale przede wszystkim zapobiega jego wybuchom, które mogą być śmiertelnie niebezpieczne w skutkach.

Czyszczenie komina jest niezbędne, aby mógł on sprawnie i bezpiecznie pracować. Czynność ta pozwala pozbyć się z jego wnętrza wszelkich osadów i zanieczyszczeń nagromadzanych w trakcie jego używania. Czyszczenie kominów jest prawnie regulowane i powinieneś je wykonywać regularnie, co najmniej cztery razy w roku, a dokładne sprawdzenie przewodów wentylacyjnych, spalinowych oraz dymowych raz w roku. Jeśli przeoczysz czyszczenie komina, możesz zapłacić grzywnę w wysokości kilkuset złotych. Jednak od konsekwencji finansowych ważniejsze jest niebezpieczeństwo, na które narażasz siebie i wszystkich domowników budynku z zanieczyszczonym kominem. Może on doprowadzić do zapalenia się kotła grzewczego, a w najgorszym wypadku skończyć może się to pożarem całego domu. Jak wygląda czyszczenie kominów? Ile kosztuje czyszczenie komina? Czy lepiej wybrać mechaniczne czyszczenie komina przez kominiarza, czy zrobić to samodzielnie? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule. 

Zobacz także: Widzisz we śnie pożar? Poznaj znaczenie tego snu!

Czyszczenie komina. Najważniejsza jest profilaktyka 

Czyszczenie komina powinieneś przeprowadzać regularnie, biorąc pod uwagę różne rodzaj paliwa i spaliny, które wydzielają się w procesie jego spalania. Najczęściej do ogrzewania polskich domów wykorzystuje się węgiel, koks oraz drewno. To, jak szybko komin ulegnie zanieczyszczeniu, zależy także od kultury palenia. Jeśli palimy śmieciami, paletami lub mokrym drewnem, jest to najszybsza droga do zanieczyszczenia komina i pożaru oraz zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Jeśli kocioł pracuje prawidłowo, komin daje więcej dymu niż sadzy. A to właśnie sadza jest przyczyną zapychania się kominów i groźnych dla życia i zdrowia awarii. 

Zobacz także: Aranżacje salonu z kominkiem - pomysły na piękne i eleganckie wnętrza

Jak często przeprowadzać czyszczenie komina? 

Częstotliwość czyszczenia komina zależy przede wszystkim od jego rodzaju. I tak w przypadku kotła spalinowego czyszczenie komina powinieneś przeprowadzać minimum dwa razy w roku, a czyszczenie kominów dymowych co najmniej cztery razy na rok. Najlepiej zaplanować czyszczenie komina przed rozpoczęciem sezonu grzewczego oraz po jego zakończeniu. Jeśli używasz pieca do grzania wody, zaplanuj te czynności nie tylko na wiosnę i jesień, ale i w lecie oraz zimie. 

Zobacz także: Śnił Ci się dym bez ognia? Sennik ostrzega: może żyjesz w świecie iluzji

Czyszczenie komina i skutki niedopatrzeń 

Czyszczenie komina pozwala oczyścić przewody kominowe z nadmiaru sadzy oraz udrożnić przewody spalinowe i dymowe, które mogą sprawiać, że dym będzie przedostawał się do wnętrza budynku, co grozi zaczadzeniem. Dlatego też powinieneś posiadać w swojej kotłowni czujnik tlenku węgla, który zaalarmuje cię, jeśli poziom dymu będzie niebezpiecznie wysoki. Pamiętaj także, że czyszczenie kominów to obowiązek każdego posiadacza kotła, dlatego jeśli powodem pożaru domu będzie zbyt duża ilość sadzy, nie będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie. 

Zobacz także: Spiżarnia w kuchni - jak ją urządzić, jakie daje korzyści?

Czyszczenie kominów domowymi sposobami 

Jeśli palisz w kotle w odpowiedni sposób, sadza w kominie będzie osadzała się na całej instalacji w niewielkiej ilości. Jeśli zauważysz suchą sadzę o grubości kilku milimetrów oznacza to, że musisz wyczyścić komin. Jeśli jednak w kotle nagromadzi się mokra smoła, czyszczenie komina będzie o wiele trudniejsze i najlepiej będzie, jeśli skorzystasz z pomocy profesjonalnego kominiarza. Pamiętaj, że czyszczenie kominów wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu funkcjonowania instalacji grzewczej i jeśli temat ten jest ci zupełnie obcy, nie rób tego samemu. Natomiast jeśli dobrze czujesz się w tym temacie, bez problemu możesz zabrać się za czyszczenie komina z wykorzystaniem domowych metod. 

Zobacz także: Symbol szczęścia - co przynosi pomyślność?

Jakie narzędzia do czyszczenia kominów będą przydatne? 

Zanim rozpoczniesz czyszczenie komina, zadbaj o odpowiedni wygodny i bezpieczny dostęp do niego. Najlepiej już w momencie budowy zainstaluj na dachu specjalny wyłaz dachowy w pobliżu komina oraz ławę kominiarską, która umożliwi ci bezpieczne stanie przy kominie podczas jego czyszczenia. Jeśli planujesz użyć drabiny, lepiej porzuć ten pomysł, bo jest to rozwiązanie bardzo niestabilne i niebezpieczne. Wyłaz dachowy i ławkę kominiarską możesz zainstalować już po wybudowaniu domu. 

Teraz, gdy masz już zapewnione odpowiednie stanowisko, przygotuj sobie narzędzia. Podstawowym narzędziem będzie oczywiście szczotka do czyszczenia komina, którą posługują się profesjonalni kominiarze. Dodatkowo przygotuj sobie wiaderko na sadzę, latarkę, lusterko i folię malarską. 

Szczotka to podstawowe narzędzie, które umożliwia efektywne czyszczenie komina. Z reguły umocowana jest na lince zwykłej lub metalowej. Możemy kupić ją w sklepie budowlanym lub wykonać ją samodzielnie. Wystarczy, że posiadasz zwój drutu, który przetniesz na dwie równe części o końcówkach długości około 15 cm. Końcówki uformuj w okrąg i umieść je pomiędzy płytkami, a na koniec połącz za pomocą śruby. Tak wykonana szczotka do czyszczenia komina powinna posiadać na końcu kilkukilogramowy obciążnik w kształcie kulki oraz linkę lub sznur, na którym będziesz mógł ją opuszczać do środka komina. 

Jak czyścić komin szczotką? 

Mechaniczne czyszczenie kominów z użyciem szczotki kominiarskiej jest bardzo proste. Jeśli zadbałeś już o wygodny i bezpieczny dostęp do komina, załóż grube rękawice, które uchronią ręce przed zadrapaniami i zabrudzeniami sadza. Najlepiej, jeśli czyszczenie komina będziesz wykonywał w towarzystwie drugiej osoby, która będzie cię asekurowała. Wolnymi ruchami opuść sprzęt tak, aby szczotka do komina mogła opuścić się kilka razy w górę i w dół po całej długości komina. Tak oczyszczony komin będzie drożny i bezpieczny w użytkowaniu. 

Czyszczenie komina od dołu 

Pamiętaj również, że mechaniczne czyszczenie komina powinno odbywać się z dwóch stron od góry, czyli w części zlokalizowanej na dachu oraz części od wewnątrz budynku. Czyszczenie komina od dołu jest także pomocne, kiedy masz lęk wysokości i jeśli nie chcesz wchodzić na dach. Do tej czynności skorzystaj z wyciora do komina. Możesz też kupić w sklepie ze sprzętem specjalny zestaw do czyszczenia komina z wykorzystaniem wiertarki. Mimo to zawsze powinieneś przeprowadzać czyszczenie komina także od góry, dlatego pomocna będzie pomoc kominiarza. 

Czyszczenie komina obierkami 

Bardzo popularną i stosowaną od stuleci metodą na czyszczenie kominów jest palenie obierek ziemniaczanych. Skrobia ziemniaczana zawarta w tych warzywach ma właściwości osuszające sadzę, która nawarstwiła się w przewodach. Czyszczenie komina obierkami to dosyć skuteczna metoda, która pozwala odpowiednio przygotować komin do dalszego czyszczenia, ponieważ z reguły po jej zastosowaniu będziesz musiał  wykonać dokładne mechaniczne czyszczenie komina, a tu sprawdzi się szczotka do czyszczenia komina, wycior lub inny specjalistyczny sprzęt. 

Zobacz także: Segregacja śmieci - gdzie prawidłowo wyrzucać odpady?

Dlaczego warto skorzystać z usług kominiarza? 

Jeśli nie masz czasu, chęci, a przede wszystkim odpowiedniej wiedzy, aby przeprowadzić samodzielne czyszczenie komina, skorzystaj z usług fachowców. Profesjonalne czyszczenie kominów mogą przeprowadzać jedynie ci kominiarze, którzy należą do Korporacji Kominiarzy Polskich, która prowadzi czynny rejestr mistrzów kominiarskich. Takiego profesjonalnego kominiarza cechuje odpowiednia wiedza i sprzęt, które umożliwiają mu mechaniczne czyszczenie komina.  

Zwróć uwagę na oszustów. Jeśli zaproszony przez ciebie kominiarz wykonał czyszczenia komina w mniej niż 20 minut, powinna zapalić ci się czerwona lampka. Sprawdź także,  czy wyczyścił rury łączące piec z kominem - profesjonalista z pewnością by tego nie przeoczył. Profesjonalny kominiarz po swojej pracy wystawi ci dokument potwierdzający dokładne czyszczenie komina w formie rachunku, paragonu lub specjalnego protokołu, natomiast odmówi go, jeśli stwierdzi, że instalacje znajdują się w złym stanie i wymagają naprawy. To właśnie potwierdzenie czyszczenia komina będzie dla ciebie podstawą w przypadku zapalenia i pożaru domu. 

Zobacz także: 5 najpiękniejszych wierszy o życiu, które skłonią Cię do refleksji

Ile kosztuje czyszczenie komina przez kominiarza, a ile, jeśli zrobisz to samodzielnie? 

Czyszczenie kominów, czyli usunięcie z nich sadzy i innych zanieczyszczeń, w zależności od regionu oraz tego, czy jest to aglomeracja miejska lub wiejska, kosztuje z reguły od 70 do 150 zł za usługęJeśli zdecydujesz się na samodzielne czyszczenie kominów, koszt ten będzie mniejszy. Wystarczy ci szczotka do czyszczenia komin, którą możesz wykonać samodzielnie lub zestaw obrotowy, który kupisz już od 300 zł. Sprzęty te będą służyły ci przez wiele lat, dlatego po ich zakupie koszt czyszczenia komina będzie zerowy. Możesz także wspomóc mechaniczne czyszczenie komina i kupić specjalny środek do ich czyszczenia. Kosztuje on w granicach od 50 do 200 zł w zależności od wielkości opakowania. Jednak już kilogram proszku pozwoli ci na czyszczenie komina na około 50 cykli.