Zamknij

Czyszczenie fug - czym to robić? Domowe sposoby i preparaty ze sklepu

28.03.2021
Aktualizacja: 28.03.2021 12:01
Jak skutecznie czyścić fugi?
fot. Shutterstock

Czyszczenie fug to zajęcie, które wymaga odpowiedniego przygotowania, aby nie zniszczyć spoin i płytek czy klinkieru. Dowiedz się, jak i czym wyczyścić fugi, aby wyglądały jak nowe.

Osadzające się pozostałości po mydle, brud i rdza oraz powstała pleśń pomiędzy płytkami ściennymi i podłogowymi to zmora niejednego posiadacza kuchni i łazienki czy pomieszczeń gospodarczych. Zarówno w nowym, jak i nieco starszym budownictwie brudne fugi prezentują się bardzo nieestetyczne i wymagają regularnego czyszczenia, aby przywrócić im piękny wygląd. Jak prawidłowo przeprowadzić czyszczenie fug? Jaki środek do czyszczenia fug będzie najlepszy i czym wyczyścić fugi, aby prezentowały się jak nowe? 

Zobacz także:  5 błędów, które najczęściej popełniamy podczas sprzątania. Sprawdź, czy też je powielasz

Czym wyczyścić fugi, aby ich nie zniszczyć? 

Zanim sięgniesz po odpowiedni preparat do czyszczenia fug, musisz przygotować sobie odpowiednie narzędzia, które zapewnią efektywność twojej pracy oraz nie spowodują uszkodzeń spoin i płytek.  

Czym wyczyścić fugi, aby zachować je w idealnym stanie? Jeśli do tej pory wykonywałeś czyszczenie fug za pomocą drucianej szczotki o metalowym włosiu lub z użyciem ostrego nożyka, szybko odłóż je do szafy. Jeśli nie chcesz, aby na spoinach i powierzchni płytek pojawiły się nieestetyczne zarysowania, kup w sklepie ze sprzętem gospodarskim specjalną szczoteczkę do czyszczenia fug. Ma ona wąską główkę przystosowaną do czyszczenia szczelin i odpowiednią twardość włosia. Możesz także użyć zwykłej gąbki kuchennej i jej szorstkiej strony lub też szczoteczki do zębów o średniej twardości. W usuwaniu resztek środków czyszczących idealnie sprawdzi się bawełniana ściereczka kuchenna

Bardzo skutecznym sposobem jest także czyszczenie fug parą. Do tego celu wykorzystaj specjalne urządzenie parowe do czyszczenia fug, jakim jest myjka parowa. W zestawie taka parownica zawiera kilka przydatnych końcówek, które dotrą do najdalszych zakamarków oraz przystawki ssące, które skutecznie pozwolą wyczyścić najbardziej zabrudzone fugi. 

Zobacz także:  Magiczna gąbka pomoże ci szybko i skutecznie usunąć brud. Podpowiadamy, jak jej używać

Sięgnij po sprawdzony środek do czyszczenia fug 

Jeśli nie wiesz, jak wyczyścić fugi, aby przywrócić im świeży wygląd postaw na sprawdzony, domowy preparat do czyszczenia fug. Będzie on delikatny dla spoin i płytek, a przy tym wyjątkowo skuteczny w walce z silnymi zabrudzeniami, kamieniem, rdzą i pleśnią, które zdążyły się pomiędzy nimi zadomowić. 

Środek do czyszczenia fug na bazie chloru 

Wszelki zabrudzenia, które pojawiły się na fugach, są łatwe do usunięcia, jeśli wykorzystasz preparat do czyszczenia fug, który zawiera w składzie chlor. Aby przeprowadzić skuteczne czyszczenie fug za jego pomocą, wcale nie musisz wybierać się do sklepu. Wystarczy, że skorzystasz z detergentu do mycia toalety. Jak czyścić fugi z jego użyciem? Zmieszaj środek do czyszczenia fug na bazie chloru z ciepłą wodą w stosunku 1:1, nanieś miksturę na fugi i ich okolice za pomocą szczoteczki lub gąbki, następnie odczekaj do dziesięciu minut i spłucz je czystą ciepłą wodą. 

Taki preparat do czyszczenia fug jest niezwykle skuteczny jednak zapach, który wydziela, jest bardzo mało przyjemny i drażniący. Pamiętaj zatem, żeby czyszczenie fug z jego użyciem przeprowadzać w momencie, gdy w pobliżu nie ma dzieci i zwierząt, a po wszystkim dokładnie przewietrz mieszkanie. 

Preparat do czyszczenia fug sodą i wodorem 

Środek do czyszczenia fug, który skutecznie przywróci im piękny wygląd, to nic innego jak połączenie zwykłej wody utlenionej dostępnej w aptece z kuchenną sodą oczyszczoną. Zmieszaj obie substancje tak, aby otrzymać gęstą pastę i rozprowadź dokładnie na powierzchni fug. Odczekaj około dziesięć minut tak, aby substancje aktywne zaczęły działać i po tym czasie rozpocznij czyszczenie fug, szorując je szczotką z miękkim włosiem, szczoteczką do zębów lub gąbką kuchenną. Następnie usuń nadmiar pasty, używając miękkiej szmatki, a jeśli na fugach nadal dostrzeżesz jakieś zabrudzenia, powtórz całą operację. 

Czyszczenie fug - tabletka z aktywnym tlenem 

Czym wyczyścić fugi, aby skutecznie je zdezynfekować i pozbyć się uporczywego brudu? Bardzo pomocny środek do czyszczenia fug to tabletka do czyszczenia basenówDoskonale zabija bakterie i wirusy nagromadzone na powierzchni fug i płytek, a przy tym dostępna jest w przystępnej cenie w sklepach z chemią. Jak czyścić fugi z wykorzystaniem aktywnego tlenu? Wystarczy, że rozpuścisz jedną tabletkę w maksymalnie pół litrze ciepłej wody. Następnie przelej mieszaninę do butelki z dozownikiem do spryskiwania tak, aby ułatwić sobie jego nanoszenie na fugi. Odczekaj około 20 minut, aż preparat do czyszczenia fug zacznie działać, wyszoruj ich powierzchnię szczoteczką, a na koniec zmyj ciepłą wodą. Jeśli takie czyszczenia fug nie przyniesie oczekiwanych efektów, powtórz całą czynność, ale tym razem pozostaw środek do czyszczenia fug na godzinę. 

Zobacz także:  Dlaczego twoje mieszkanie jest wciąż zakurzone? Poznaj 3 najczęstsze przyczyny

Czyszczenie fug sodą i amoniakiem 

Bardzo pomocny domowy środek do czyszczenia fug otrzymasz, jeśli zmieszasz sodę oczyszczoną i amoniak. Do tego celu wykorzystaj: 

  • 1/4 szklanki octu, 
  • 1/3 szklanki amoniaku, 
  • dwa litry ciepłej wody. 

Jak czyścić fugi sodą i amoniakiem? Jeśli wszystkie składniki dobrze się ze sobą wymieszały, przelej płyn do mycia fug do butelki ze spryskiwaczem i dokładnie rozprowadź go po powierzchni fug. Odczekaj kilka minut, aż substancje chemiczne uaktywnią się i wyszoruj fugi szczotką do fug, gąbką lub szczoteczką do zębów. Następnie zmyj fugi ciepłą wodą i przetrzyj ściereczką, a czyszczenie fug na podłodze wykonaj z użyciem mopa. Tak otrzymany środek do czyszczenia fug z powodzeniem możesz odstawić do szafki i wykorzystać go podczas kolejnego mycia fug. Pamiętaj jednak, aby najpierw nim wstrząsnąć.