Zamknij

Czyścisz patelnię w taki sposób? Lepiej tego nie rób

19.05.2022 15:41
Czyszczenie patelni
fot. Shutterstock

Jak czyścic patelnię, aby służyła nam przez lata? Ten szczegół ma znaczenie.

Trudno wyobrazić sobie przygotowywanie smacznych potraw w kuchni bez solidnej patelni. Częste korzystanie z niej sprawia, że bardzo szybko się niszczy. Jeżeli zależy ci na tym, aby służyła ci przez dłuższy czas, musisz pamiętać o jej prawidłowym czyszczeniu. Podczas jej mycia wiele osób popełnia jednak częsty błąd. O czym mowa?

Domowe porady: jak czyścić patelnię?

Czyszczenie patelni np. tej, która uległa przypaleniu, bywa prawdziwym wyzwaniem. Przywierające do niej resztki jedzenia czasami trudno usunąć nawet przy pomocy specjalistycznych środków. W takim przypadku często odruchowo sięgamy po tzw. druciaki do mycia naczyń. Jest to niestety błąd, który może skończyć się koniecznością wymiany patelni na nową.

Szorstkie zmywaki bardzo łatwo mogą uszkodzić powierzchnię naczyń. Szczególnie dotyczy to tych wykonanych z teflonu. Lepszym pomysłem będzie w tym przypadku zastosowanie zwykłej gąbki lub specjalnych akcesoriów do mycia tego typu patelni z delikatną powłoką.

Zobacz także: Jak wyczyścić blachę do pieczenia? Wykorzystaj ten domowy sposób

Domowe porady: czym wyczyścić patelnię?

Do mycia patelni możesz wykorzystać produkty, które z pewnością masz w swojej szafce. Skuteczna będzie zarówno zwykła sól, jak i soda oczyszczona. Najlepiej posypać nimi powierzchnię naczynia, zalać je wodą i odczekać kilka godzin. Przydatny do walki z trudnymi zabrudzeniami może być również ocet. Jego nieprzyjemny zapach możemy zniwelować, dodając do niego odrobinę soku z cytryny.

Zobacz także: Jak wyczyścić przypalony spód garnka? Wypróbuj ten trik z TikToka