Zamknij

Smog Free Tower leci do Pekinu. Ma uwolnić Chiny od smogu

Martyna Kraus
05.07.2016 09:36
Smog Free Tower leci do Pekinu. Ma uwolnić Chiny od smogu
fot. Foto: studioroosegaarde.net

Holenderska wieża antysmogowa to mieszanka technologii, sztuki i troski o środowisko, czy zawita także do Polski?

Ten nowoczesny wynalazek, który we wrześniu 2016 stanie na zatłoczonych ulicach chińskiej stolicy zapewne ucieszy tamtejszych architektów, designerów i ekologów. Wieża zaprojektowana przez Daana Roosegaarde’a podróżuje po świecie w ramach projektu Smog Free Project.

2041-6295-image

Inicjatywa ta ma na celu przedstawienie działania zaawansowanego technologicznie jonizatora, który w ciągu 1 godziny oczyszcza 30 tysięcy metrów sześciennych powietrza. Docelowo Studio Roosegaarde chce zagwarantować każdemu mieszkańcowi szybko rozwijającego się miasta darmowy dostęp do świeżego powietrza. Holenderski designer mówi:

„Stworzyliśmy niezliczone ilości nowoczesnych maszyn, które ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie, jednak teraz te maszyny nas zatruwają.“

Smog Free Tower to gigantyczny smogowy odkurzacz, który pochłania rozpylone w powietrzu zanieczyszczenia i nie tylko odfiltrowuje je, ale także pozyskuje w ten sposób surowiec do stworzenia biżuterii. Duszący smog pod wpływem bardzo wysokiego ciśnienia zostaje sprowadzony do formy sześcianu i stanowi podstawę ekologicznej biżuterii – Smog Free Rings i Smog Free Cufflinks. Smog Free Tower jest oczywiście przyjazna dla środowiska, więc sama wytwarza energię potrzebną jej do działania.

2093-6425-image (1)

Antysmogowa wieża po raz pierwszy stanęła na ulicach Rotterdamu w 2015 roku, teraz gdy mieszkańcy miasta nacieszyli się już świeżym powietrzem postanowili podzielić się nim z Azjatami. Z Rotterdamu Smog Free Tower powędruje najpierw do Pekinu, a później do kolejnych miast Państwa Środka. Z Chin konstrukcja prawdopodobnie poleci do Paryża, następnie do stolicy Meksyku i być może do Los Angeles. Czy doczekamy się jej także w Polsce? Krakowiacy czy Warszawiacy zapewne z chęcią na nowo odetchnęliby pełną piersią.

Studio Roosegaarde stawia na uświadamianie społeczeństwa w kwestiach ekologii i crowdfunding. „Możesz stać się częścią rozwiązania, a nie częścią problemu“ – to hasło przewodnie Smog Free Mouvment:

Poza Smog Free Tower holenderskie studio stworzyło także ruch, którego celem jest zbieranie środków na zbudowanie pierwszej na świecie publicznie dostępnej wieży antysmogowej. Przedsięwzięcie można wspierać finansowo na Kickstarterze. Kto się dorzuci?