Zamknij

Skarb każdego mieszkania - piękny balkon. Pomysły na jego aranżację

Bądźmy szczerzy – balkon nie zastąpi ogródka. Ale jeżeli mieszkamy w bloku i nie mamy do dyspozycji skrawka ziemi, powinniśmy wycisnąć z tej zewnętrznej przestrzeni ile się da. Odpowiednio zaaranżowany choćby malutki balkonik może stać się oazą i zbawieniem w letnie, upalne dni.

Skarb każdego mieszkania - piękny balkon. Pomysły na jego aranżację
fot. Shutterstock

Nieduży stolik, krzesła, kwietnik, zielnik, skrzynia do przechowywania… Dobrze byłoby móc nie tylko rozwiesić pranie, ale też wyhodować najczęściej używane zioła, ulubione kwiaty i od czasu do czasu się poopalać, poczytać książkę, wypić kawę czy zjeść śniadanie w ciepły poranek. Niby niewiele, a jednak tak dużo! Zwłaszcza, kiedy przestrzeń jest mocno ograniczona. Dlatego aranżacja blokowego balkonu powinna być perfekcyjnie zaplanowana.

Mój balkon, moja sprawa

Niestety w większości osiedli, zwłaszcza nowych w dużych miastach, balkony znajdują się bardzo blisko siebie, przez co odpoczywając na własnym balkonie, musimy liczyć się… całkiem dosłownie z obecnością sąsiadów czy przechodniów tuż obok. Jeżeli marzymy o odrobinie prywatności, sięgnijmy po rozwiązania, które umożliwiają zamianę zwykłego balkonu w przytulny i intymny kącik. Do wyboru mamy m.in. matę z lekkiego materiału lub tworzywa sztucznego, osłonę na balkon z lekkiej zasłony, która będzie romantycznie powiewać na wietrze bądź kurtynę z rattanu albo… kwiatów! Sprawdzą się tutaj zwłaszcza pnące rośliny. Naturalna, zielona ściana to nie tylko gwarancja prywatności, ale też odrobiny czystszego powietrza, cienia i zwyczajnie pięknego wyglądu.

Kawka na wynos…

…wprawdzie nie daleko, bo na balkon, ale zawsze fajnie zanucić jedną z topowych piosenek ostatniego sezonu ;) Żeby wygodnie rozsiąść się z kubkiem, na niewielkiej powierzchni idealnym rozwiązaniem będą meble, które można szybko złożyć i łatwo przechowywać. Doskonale sprawdzi się mały składany stolik oraz składane krzesła. Gdy krzesła nie są potrzebne, można np. powiesić je na ścianie. Z kolei kiedy złożymy stół, odzyskamy niemal całą powierzchnię balkonu, którą można wykorzystać choćby na rozłożenie suszarki do prania. Ciekawym rozwiązaniem są stoliki zarówno składane, jak i podwieszane. Dzięki temu jednym ruchem wkomponujemy je w balustradę bądź ścianę i nie będziemy musieli przenosić ich z miejsca na miejsce.

Ciekawym pomysłem na siedzisko może być też duża skrzynia, która posłuży jednocześnie za dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy, na które zwykle nie ma wiele miejsca w mieszkaniu, jak ziemia do kwiatów, doniczki, szczotki, wiaderka itp.

Malutka dżungla

Jeżeli marzy nam się odrobina zieleni na balkonie, nic nie stoi na przeszkodzie. Sprawdzonym sposobem są doniczki zawieszone po zewnętrznej stronie balustrady bądź zwisające na hakach z sufitu. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Na ścianie także możemy stworzyć tzw. ogród wertykalny. W sklepach ogrodniczych znajdziemy doniczki pozwalające na hodowanie kilku roślin w pionie, ale także takie, które umożliwiają stworzenie estetycznej aranżacji ściennej. Możemy tam hodować nie tylko kwiaty ozdobne, ale i zioła, które wykorzystamy później w kuchni.

Pamiętajmy też, że w modzie wciąż pozostają drewniane palety! Jeżeli postawimy jedną z nich pod ścianą bądź ją na niej podwiesimy, za pomocą odpowiednio dopasowanych doniczek możemy stworzyć pomysłowy, zielony kwietnik.

Diabeł tkwi w szczegółach

Eksperci radzą, by przy małych balkonach postawić na chłodne kolory. Odcienie błękitu, bieli czy szarości powiększą optycznie przestrzeń. Na takich powierzchniach powinniśmy unikać mieszania kolorów - najlepiej pozostać przy jednej kolorystyce, tak aby nie wprowadzać chaosu.

Jak przy każdej aranżacji, także w przypadku balkonu nie można zapomnieć o dodatkach. To one pomogą stworzyć odpowiedni nastrój i podkreślą charakter balkonu. Na krzesła można położyć kolorowe poduszki czy koce. Podłogę ozdobić odpornymi na wilgoć dywanikami czy sztuczną trawą. Z kolei rozwieszenie kolorowych girland z lampionami czy umieszczenie lamp solarnych w donicach pozwoli nam korzystać z uroków naszego balkonu nawet po zmroku.

Także sfinansowanie wymarzonego balkonu może okazać się szczegółem, żeby nie rzec drobnostką. Zwłaszcza jeżeli weźmiemy los w swoje ręce i zawalczymy o wygraną i dodatkowe środki na spełnianie aranżacyjnych, podróżniczych i wszelkich innych planów.

Wystarczy wziąć udział w nowej edycji Multiloterii! Już teraz do wygrania 150 000 zł. Wejdziecie do gry wysyłając SMS pod nr 7223 (2,46 z VAT) o treści MULTI lub zgłaszając się online. Korzystając z tej ostatniej opcji, czekają atrakcyjne bonusy, które umożliwią zwiększenie szans w losowaniu finałowym!

Każdy, kto zgłosi swój udział w zabawie, ma szansę wygrać także samochód. W Wielkim Finale tej edycji czeka nowa Toyota Aygo.

Multiloteria to zabawa organizowana przez spółkę Euroloterie, doświadczoną firmę specjalizującą się w organizacji konkursów i loterii. Aktualnie trwająca edycja zabawy potrwa do 25 czerwca 2021 roku.

Finałów słuchajcie na antenie Radia ZET!