Zamknij

Sen w rytmie ulubionej muzyki zapewni nam ta inteligentna poduszka

Martyna Kraus
08.08.2016 15:29
Poduszka Zeeq
fot. YouTube

Teraz jeszcze ciężej będzie nam rano wstać z łóżka, ale za to będziemy zrelaksowani i wypoczęci. 

Badania dowodzą, że w niektórych sytuacjach muzyka może mieć moc usypiającą. Istnieją pośród nas ludzie, którym dobrze zasypia się przy ulubionych piosenkach i nie muszą to wcale być dźwięki relaksacyjne. Niestety to, co jednych będzie usypiać, innych postawi na równe nogi.

Dlatego niewiele osób może sobie pozwolić na luksus zasypiania przy muzyce - może to zwyczajnie przeszkadzać ich współlokatorom lub partnerom. Zmotywowani mogą spać w słuchawkach, ale to z kolei nie jest zbyt wygodne. Warrick Bell i Miguel Marrero postanowili temu zaradzić. Designerzy stworzyli Zeeq The Smart Pillow - inteligentną poduszkę, z której można puszczać muzykę. Emitowane przez nią dźwięki są słyszalne tylko dla osoby, która na niej śpi, a dla osoby obok już nie. Poduszka odtwarza muzykę z ośmiu bezprzewodowych głośników zainstalowanych w jej wnętrzu. 

Ulubione nagrania można puszczać przez iTunes lub Spotify, a samą poduszką steruje się za pomocą specjalnej aplikacji i systemu Zeeq. Tutaj udogodnienia się nie kończą. Aplikacja ma dodatkową funkcję optymalizacji snu. Za jej pomocą możemy monitorować i analizować fazy naszego snu, a następnie ustawiać inteligentny alarm, który obudzi nas w odpowiednim momencie, czyli wtedy, kiedy śpimy płytko. Poduszka idealnie sprawdzi się również w przypadku osób, które chrapią - urządzenie może wysyłać lekkie wibracje, czym zmusza do zmiany pozycji. 

Z miłości do partnerek

Twórcy projektu wpadli na ten nowatorski pomysł motywowani własnymi doświadczeniami. Oboje mieli problemy z zasypianiem i lubili słychać muzyki do snu, ale nie mogły zaakceptować tego ich żony. Stwierdzili, że tak dłużej być nie może i postanowili przeprowadzić mały eksperyment - włożyli pod poduszkę duże słuchawki nauszne. Okazało, że mężczyźni słyszeli dźwięki dochodzące spod poduszki, ale były one na tyle ciche, że ich żony mogły spać spokojnie. To zachęciło ich do dalszej pracy. Projekt jest na razie w fazie testowej, a designerzy zbierają fundusze na jego produkcje na Kickstarterze. 

Na ten moment mają już 278 tysięcy dolarów (zostało 50 tysięcy do końca) i całkiem spore grono osób zainteresowanych kupnem ich produktu. Inteligentna poduszka Zeeq ma kosztować 570 złotych, a wersja z rozbudowanym systemem analizy faz snu 770 złotych.

Zeeq
fot. YouTube
Zeeq
fot. YouTube
Zeeq
fot. YouTube