Zamknij

Rozpoznawaj dzieła sztuki w mgnieniu oka. Ta aplikacja ci to umożliwi

22.04.2016 11:58
Aplikacja Magnus
fot. www.magnus.net

Zdobądź informacje o obrazach, których nie mają nawet kolekcjonerzy. 

Kupowanie obrazów może być prostsze niż myślimy. Wystarczy, że zainstalujemy na smartphonie aplikację, która powie nam nie tylko kto jest autorem dzieła, ale też czy jest wystawione na sprzedaż i ile kosztuje. 

Aplikacja Magnus działa bardzo podobnie do aplikacji muzycznej Shazam. Wystarczy, że skierujemy obiektyw aparatu w telefonie na konkretny obraz, a od razu otrzymamy komplet informacji. Wydawać by się mogło, że przez to, że aplikacja jest prosta, jest skierowana głównie do amatorów. Nic bardziej mylnego! Zrobiła furorę wśród kolekcjonerów, którzy docenili fakt, że dostarcza naprawdę wielu danych i podaje aktualne ceny.

Otrzymałem całe mnóstwo pozytywnych opinii od twórców, galerii i kolekcjonerów. Ani jedna galeria nie kazała nam zdjąć któregoś obrazu ze strony. Nie mogę się doczekać, kiedy uaktualnimy aplikacje o kolejne miasta - powiedział w wywiadzie dla thecreatorsproject.vice.com twórca aplikacji, Magnus Resch. - Co w tym złego, że pokazujemy komuś cenę obrazu, który być może chce nabyć? Jeżeli decydujesz się na wydanie dziesięciu tysięcy na dzieło, to powinieneś też wiedzieć, że inna galeria chciała sprzedać to samo za 7 tys., ale nikt go nie kupił. Ta wiedza umożliwi kolekcjonerom podejmowanie bardziej świadomych decyzji.

Obecnie aplikacja jest w stanie rozpoznać 8 milionów dzieł. W niedługiej przyszłości będzie rozpoznawać też nagrania wideo. Bazy danych są aktualizowane przez użytkowników, ale cały czas są weryfikowane przez współpracowników Magnusa. Sekretem sukcesu aplikacji ma być nie tylko to, że jest powszechnie dostępna (i darmowa), ale przede wszystkim to, że jest rzetelna. 

Aplikacja Magnus
fot. www.magnus.net
Aplikacja Magnus
fot. www.magnus.net